Piękne, bogate i wolne

Atrakcyjna, zadbana, ale bez męża i dzieci. Po 30-tce, ze świetnie rozwijającą się karierą. Czasami z chłopakiem, ale częściej bez. To kobieta SAS. Single. Attractive. Successful .

SAS to jeszcze jedna etykieta przypięta kobietom niezależnym. Była już zdesperowana Bridget Jones, niezależne i wybredne bohaterki serialu "Sex and The City, w Polsce mieliśmy "Magdę M". Teraz jest moda na SAS. Pojęcie zrobiło się popularne, kiedy 39-letnia Brytyjka, Lisa Snowdon, była modelka, prezenterska radiowa i telewizyjna zwierzyła się w wywiadzie dla lipcowego wydania magazynu "She" ze swoich obaw. Atrakcyjna ex-partnerka boskiego George'a Clooney'a straciła nadzieję, że uda jej się jeszcze stworzyć modelową rodzinę z mężem, gromadką dzieci i psem. Przyznała, że pomimo fascynującego życia zawodowego i towarzyskiego nie czuje się najszczęśliwsza.

Piękna, niezależna, ale...

Dobiegająca 40-tki Lisa Snowdon coraz rzadziej zadaje sobie pytanie, kiedy wreszcie na jej drodze pojawi się ten jedyny? Ostatnio częściej zastanawia się czy w ogóle kogokolwiek jeszcze spotka? Była modelka przyznała, że od momentu rozstania w 2005 r. z Clooney'em nikt nie zagościł w jej sercu na dłużej. - Trudno jest mi wyobrazić sobie, że coraz bardziej prawdopodobne jest to, że nie będzie białej sukni, męża i dziecka - zwierzyła się w wywiadzie.

Lisa Snowdon nie jest osamotniona. Miliony kobiet w jej wieku i w podobnej życiowej sytuacji zadają sobie to samo pytania:, Dlaczego nadal jestem sama? Zdaniem dr socjologii Jan Macvarish z brytyjskiego uniwersytetu w Kent to wina współczesnego społeczeństwa. Macvarish uważa, że społeczna akceptacja niezależnych singielek zwolniła kobiety od presji szybkiego wyjścia za mąż i rodzenia dzieci. Zrobiło się miejsca dla zdolnych, ambitnych i niezależnych. Nikt ich już nie wytyka palcami, mogą realizować siebie bez poczucia winy. Tradycyjna rodzina przestała być jedynym słusznym wzorem do naśladowania. Jednak według Macvarish, która od lat zajmuje się tematem kobiet żyjących solo, ta społeczne zmiana to pułapka dla kobiet. To że zrobiło się miejsca dla niezależnych kobiet SAS wcale nie oznacza, że życie stało się prostsze. Styl samowystarczalnej singielki może imponować i podobać się na początku trzydziestki, ale już niekoniecznie przed czterdziestką.

W doborowym towarzystwie

Liz Snowdon to klasyczny przykład kobiety SAS. Jest piękna, sławna, zapracowana. Sama w domu wymienia żarówki, a wracając z delegacji wie, że na lotnisku nie czeka na nią stęskniony mąż. Żyje podobnie jak jej znane koleżanki. Jennifer Aniston (41) od momentu rozstania się z Bradem Pittem nie potrafi zagrzać miejsca przy żadnym ze swoich kolejnych chłopaków. Kylie Minogue (42) żyje w burzliwym związku z młodszym od siebie modelem Andresem Valencoso. Księżniczka popu czasami w wywiadach pożali się, że przegapiła moment na dzieci. Cameron Diaz (37) pytana o rodzinę rozkosznie opowiada, że stabilizacja nie jest dla niej i nie wyklucza, że po 40-tce zdecyduje się na adopcję. Nie ma już nic dziwnego w byciu SAS. Tym bardziej, że nic nie wskazuje na to, że atrakcyjnych, bogatych i niezależnych kobiet będzie ubywać.

SAS w statystyce

Szacuje się, że w Europie aż 160 milionów z nas to single. Według spisu powszechnego na samym początku XXI wieku w Polsce żyło około 5 milionów osób bez pary. Dzisiaj ta liczna najprawdopodobniej sięgnęła 7 milionów. Za 20 lat powiększy się o kolejne dwa.

Dwa lata temu CBOS opublikował badania na temat przyczyn odkładania przez młodych Polaków decyzji o założeniu rodziny. Wbrew pozorom to nie problemy finansowe i brak mieszkania wpływają na to, że nie spieszymy się do garnków i pieluch. Decyzję o zamążpójściu odkładamy na później, bo podoba nam się styl życia solo. Niezależność i perspektywa rozwoju zawodowego kuszą, ale - jak się okazuje - tylko na chwilę. Na pytanie CBOS-u o chęć posiadania współmałżonka i dzieci przeszło 60 proc. singli przyznało, że w dalszej perspektywie to nie praca i egzotyczne podróże, a założenie rodziny jest największym marzeniem.

Czy uważasz, że warunkiem szczęśliwego i spełnionego życia kobiety jest stały związek?
Więcej o: