Warto żyć EKO

To, jak funkcjonujemy i organizujemy nasze życie ma bezpośredni wpływ na środowisko naturalne. Już dziś możesz zadbać, by twój dom i rodzina stały się bardziej przyjazne dla Matki Ziemi. Ekologiczny styl życia sprzyja także naszym portfelom. Zmień swoje przyzwyczajenia w zaledwie kilku sferach życia i zacznij żyć eko.

Zakupy

Zabieraj na zakupy torby wielokrotnego użytku, dostępne w sklepach za ok. 5zł. Mając ją zawsze przy sobie nie przyczyniasz się do zaśmiecania naszej Planety. Jednorazowa torebka foliowa rozkłada się nawet 200 lat, biodegradowalna potrzebuje kilkunastu. Najbardziej przyjaznym rozwiązaniem dla naszego środowiska jest więc torba lniana lub bawełniana, która posłuży nam parę lat, a jej rozkład nastąpi w kilka miesięcy. Warto też zaprzyjaźnić się z second-handem. Jeśli będziesz miała odrobinę szczęścia możesz upolować prawdziwe perełki. Nie jesteś przekonana do "ciucholandów"? Alternatywą może być zorganizowanie imprezy z wymianą ciuchów tzw. swap party. Dzięki takiemu spotkaniu pozbędziesz się nienoszonych ubrań i zyskasz coś nowego, co pomoże odświeżyć twoją garderobę. Zagospodaruj parapet - możesz na nim postawić donice z posianymi nasionami bazylii, mięty, lawendy czy koperku. Własna uprawa zagwarantuje ci ogromną satysfakcję, zadba również o niepowtarzalną woń w twojej kuchni.

Recykling

Segreguj śmieci, możesz korzystać z pojemników specjalnie do tego przeznaczonych. Jeśli nie ma takowych w twoim śmietniku, możesz zgłosić to administracji lub organu odpowiedzialnego za segregację odpadów z prośbą o postawienie odpowiednich kontenerów. Pamiętaj o wyrzucaniu baterii i lekarstw do specjalnych pojemników. Wybieraj produkty pochodzące z recyklingu np. eko papier. Polecamy stronę , na której możesz kupić niepowtarzalne, designerskie rzeczy z przetworzonych produktów. W szczególności zauroczył mnie pokrowiec na laptopa wykonany z bannerów reklamowych i kołonotatnik wykonany z dyskietek. W kwietniu obchodzimy Dzień Ziemi, w tym roku na warszawskich Polach Mokotowskich po raz kolejny można było oddać cięższy sprzęt AGD, monitory, żarówki. W zamian można było otrzymać sadzonki roślin, a także ekologiczne torby, wielokrotnego użytku.

Bądź oszczędna

Oszczędzaj prąd i wodę. Wybieraj żarówki energooszczędne, a wychodząc z pomieszczenia gaś światło. Zastanawiałaś się ile litrów wody marnujesz podczas jednego mycia zębów? Używaj kubeczka, to pomoże zaoszczędzić ci kilka złotych w miesiącu, pomyśl ile zyskasz w skali roku. Masz możliwość wyboru - prysznic czy kąpiel w wannie, wybierz szybki prysznic. Dłuższą kąpiel zostaw sobie na wyjątkowe okazje. Jeśli planujesz kilkudniowy wyjazd nie zapomnij wyłączyć wszystkich sprzętów z kontaktu. Pamiętaj, że niektóre urządzenia jak np. radio, odtwarzacz dvd, zasilacze do komputera czy ładowarki do telefonów pozostają w stanie czuwania "stand by" i czerpią prąd. Denerwują cię nowe dyrektywy dotyczące dwustronnego drukowania w firmie? Spójrz na to z drugiej strony - ile papieru zaoszczędzisz w ten sposób w skali roku.

Podróżuj ekologicznie i ekonomicznie

Przesiądź się na rower, dzięki niemu unikniesz tłoku w autobusie. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż poranna podróż do pracy rowerem. Zaoszczędzisz dużo czasu na dojazdach komunikacją miejską, z łatwością ominiesz korki. Rower poprawi twoją kondycję, a to z kolei wpłynie na twoje lepsze samopoczucie. W Warszawie restauracja Green Patio umożliwia w każdy weekend wypożyczenie roweru. Potrzebny jest tylko dowód osobisty. Więcej szczegółów na stronie. Warto zapytać sąsiada czy nie podróżuje do pracy w tą samą stronę. Wspólna jazda ogranicza ilość samochodów na ulicach oraz emisję spalin. Za naszą zachodnią granicą popularna jest idea carpoolingu - ludzie podróżujący w tym samym kierunku umawiają się na wspólne przejazdy. Pomagają im w tym specjalne serwisy. U nas popularne są: http://www.autostop.com.pl/, http://www.siejedzie.pl/, http://www.jazdazagrosze.pl/.

Kosmetyki

Przykładem marki, która podkreśla swoją proekologiczną politykę jest polska firma Bielenda czy dr Irena Eris. Wybierając kosmetyki eko zwróć uwagę na pochodzenie składników oraz na ich ilość. Zasada jest prosta im ich mniej, tym lepiej. Zacznij używać także naturalnych środków do czyszczenia, rezygnując z drogich detergentów. Warto w tym miejscu przypomnieć o wszechstronnym zastosowaniu sody oczyszczonej, soku z cytryny oraz octu. Wybierając produkty do łazienki czy kuchni szukaj tych, które opatrzone zostały znakiem króliczka. Masz wtedy pewność, że produkt nie był testowany na zwierzętach. Zwracaj także uwagę, czy środki czystości, których używasz oznaczone są znakiem Eco. To niewielki oznaczenie daje ci pewność, że skład chemiczny nie przyczynia się do dewastacji środowiska.

Zacznij działać

Wspieraj akcje prowadzone przez organizacje chroniące przyrodę i zwierzęta. Bierz udział w sprzątaniu Ziemi, zaczynając od swojego najbliższego otoczenia. Warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić co możemy zrobić dla naszej Planety. Polecamy adresy:http://ecowawa.pl/, http://www.wwf.pl/, http://www.greenpeace.pl/

Materiały partnera

Neutral, szampon do włosów, przeciwłupieżowy, 250 ml

Zobacz >

Neutral, szampon do włosów, uniwersalny, 250 ml

Zobacz >

Neutral, mydło w płynie, 300 ml

Zobacz >

Neutral, antyperspirant, roll on, 50 ml

Zobacz >

Neutral, żel pod prysznic, 250 ml

Zobacz >

Neutral, balsam do ciała, 250 ml

Zobacz >

embed
Więcej o: