Usuwanie włosków laserem

Usuwanie włosków laserem

Depilacja laserowa - choć coraz popularniejsza - u niektórych wciąż jednak budzi sporo obaw. O tym, na czym polegają zabiegi, i czy rzeczywiście jest się czego bać, rozmawiamy z dr Małgorzatą Niemojewską z kliniki Epi-Centrum.

Katarzyna Hubicz: Na czym polega zabieg depilacji laserowej?

Dr Małgorzata Niemojewska: Laser emituje światło o znacznej energii, które jest absorbowane przez melaninę, barwnik nadający barwę włosom i skórze. Absorpcja światła lasera przez melanocyty (komórki zawierające melaninę) wiąże się z przekazaniem dużej ilości energii, która niszczy cały włos, a więc także struktury odpowiedzialne za jego regenerację. Ta metoda jest skuteczna jedynie w przypadku włosów ciemnych, bowiem zbyt małe ilości barwnika nie mają możliwości pochłonięcia dostatecznej, niszczącej ilości energii światła lasera. Fizjologicznie każdy włos rośnie w rytmie cyklu składającego się z fazy aktywnej - anagenu, spoczynkowej - telogenu i pośredniej - katagenu. Jedynie w fazie aktywnej cyklu są dogodne warunki umożliwiające trwałe zniszczenie całej struktury włosa. Dlatego też zabieg depilacji laserem nie jest jednorazowy i wymaga powtórzeń w rytmie wchodzenia kolejnych włosów w ich aktywną fazę cyklu.

Po ilu zabiegach - najwcześniej - widać będzie efekty?

- U niektórych ten efekt jest już widoczny po pierwszym zabiegu, u innych trzeba wykonać kilka zabiegów, aby osiągnąć podobny rezultat. Generalnie efekty depilacji laserowej zależą od kilku czynników. Po pierwsze, od koloru włosów: im ciemniejsze, tym lepsze efekty, po drugie, od okolicy ciała, z której chcemy te włosy usuwać (szybsze efekty widoczne są przy depilacji łydek, okolicy bikini, a znacznie więcej zabiegów należy wykonać na twarzy), od przyczyny, dla której rosną włosy (w przypadku zaburzeń hormonalnych powodujących nadmierne owłosienie u kobiet, np. na twarzy, osiągnięcie widocznego efektu wymaga wielu zabiegów), i od doświadczenia lekarza przeprowadzającego zabieg - trzeba bowiem dobrać odpowiednią gęstość energii lasera.

W jaki sposób przygotować się do zabiegu?

- Taki zabieg nie wymaga zbyt wielu przygotowań. Dobrze, jeśli włosy są krótkie (optymalna długość dla naszych laserów to 1-2 mm), a skóra jest czysta - bez balsamu i makijażu. Nie może być też opalona.

Czy podczas depilacji laserowej stosowane są jakieś metody znieczulenia?

- Wiele laserów ma specjalne systemy chłodzące, które zmniejszają odczucie bólu w trakcie zabiegu - my pracujemy na urządzeniach, w których używa się specjalnego gazu chłodzącego skórę tuż przed każdym impulsem lasera. Są też lasery z chłodzonymi końcówkami, można też używać zimnego żelu. W niektórych sytuacjach - u osób szczególnie wrażliwych lub przy depilacji delikatnych okolic ciała, np. bikini - polecamy krem znieczulający, który umożliwia bezbolesne wykonanie zabiegu.

Czy zdarzają się efekty uboczne?

- Tak, na szczęście nie jest ich dużo i zdarzają się rzadko. Bezpośrednio po zabiegu skóra jest zaczerwieniona i występuje tzw. obrzęk okołomieszkowy. Jest to normalna reakcja (trwa od kilkunastu minut do kilku godzin) i martwilibyśmy się, gdyby jej nie było. Czasem rumień może ustępować w postaci brązowych plamek złuszczających się bez śladu. Może też dojść do poparzenia skóry, dzieje się to najczęściej po zabiegach wykonanych na opalonej skórze. Natomiast to, czego boimy się najbardziej, to przebarwienia skóry, które mogą wystąpić u osób o ciemnej karnacji lub po zbyt szybkiej ekspozycji na słońce po zabiegu, a także w efekcie zastosowania przed zabiegiem leków, mogących uwrażliwiać skórę na światło. Czasem po zabiegu depilacji laserem okolicy twarzy może się uaktywnić opryszczka, a także w efekcie tego zabiegu mogą zaostrzyć się istniejące ropne stany zapalne wokółmieszkowe.

Jakie są przeciwwskazania do takiego zabiegu?

- Można je podzielić na dwie grupy - bezwzględne i względne. Do bezwzględnych zaliczymy opaloną skórę i bardzo ciemną karnację - tzw. V i VI fototyp skóry - bowiem im więcej melaniny jest w skórze, tym większe ryzyko oparzenia, stosowanie leków uwrażliwiających skórę na światło - są to różne leki, najlepiej jest porozmawiać na ten temat z lekarzem przed przeprowadzeniem zabiegu, ciąża, choroby przebiegające z nadwrażliwością na światło, wszelkie zmiany skórne, które przed depilacją trzeba pokazać lekarzowi i najlepiej wyleczyć, wreszcie ostra opryszczka. Do przeciwwskazań względnych zalicza się natomiast cukrzycę (ze względu na gorszą regenerację skóry), padaczkę (w trakcie zabiegu trzeba założyć specjalne okulary) oraz skłonność do bliznowców.

Jaka pora roku jest najlepsza na takie zabiegi?

- Zabiegi depilacji laserowej można bez problemu wykonywać przez cały rok pod warunkiem pamiętania o słońcu, przed którym należy się chronić przez ok. cztery tygodnie po wykonanym zabiegu. Nie można też wykonywać zabiegów na opalonej skórze. Z tego więc wynika, że najlepszy czas na depilację laserową to okres między ustąpieniem poprzedniej opalenizny, a miesiąc przed następną, chyba że zgodnie z zaleceniami dermatologów nie będziemy się opalać.

RAMKA:

Koszty zabiegów

Zabieg depilacji laserowej łydek - 500 zł, uda - 500 zł, bikini - 400 zł, broda - 250-400 zł, górna warga - 150-300zł.

Więcej o: