Po zimie, kiedy w organizmie zaczyna brakować minerałów, paznokcie nie wyglądają najlepiej: płytka się kruszy, staje się nierównomiernie pofałdowana i ma chropowatą powierzchnię. Jednak kłopoty z paznokciami nie są problemem sezonowym.
Manikiur warto zrobić przynajmniej raz na dwa tygodnie. Żeby go wykonać samodzielnie, wystarczy mieć dobry pilniczek. Najlepiej sprawdzają się pilniki papierowe o dwóch rodzajach powierzchni - twardszej, którą skraca się paznokcie oraz miękkiej, która służy do wygładzania brzegów. Metalowe mogą niszczyć brzegi paznokcia. Wśród przyborów do wykonywania manikiuru powinno znaleźć się również tzw. kopytko do odsuwania skórek, wcześniej zmiękczonych specjalnym płynem, a także nożyczki lub cążki, odżywka i miseczka napełniona ciepłą wodą z odrobiną mydła w płynie.
Paznokcie po namoczeniu należy spiłować prosto, tak, aby płytka nie wystawała na boki. Nie wolno też piłować ich głęboko po bokach (wydają się dłuższe), bo to narusza brzegi płytki. Po opiłowaniu paznokcie należy wypolerować - najgładszą powierzchnią pilnika lub specjalną kostką pokrytą delikatnym materiałem ściernym. Zamiast kostki można użyć tzw. polerki, czyli przyrządu o trzech rodzajach powierzchni: równającej, która delikatnie ściera bruzdy, matującej, która wygładza startą powierzchnię, i nabłyszczającej.
Jeżeli paznokcie wyglądają bardzo źle i są mocno zniszczone, warto poddać je specjalnej kuracji. Po poradę można zgłosić się do lekarza, który przepisze odpowiednią dawkę preparatu witaminowo-wapniowego, a ten przy okazji wzmocni włosy i poprawi wygląd skóry. Jeżeli paznokcie są jedynie kruche, warto raz dziennie wmasować w nie odżywkę z żelem, wapniem, magnezem i witaminami.
Paznokcie, które są w złym stanie, należy krótko obciąć, a przede wszystkim przez dwa, a nawet trzy tygodnie w ogóle ich nie malować. Przez ten czas należy natomiast trzy razy dziennie stosować odżywkę, dokładnie smarując miejsca, w których kończy się skóra, a zaczyna płytka.
Domowy sposób na wzmocnienie paznokci to kąpiel w trzech łyżkach podgrzanego oleju rycynowego lub oliwy z oliwek oraz soku z jednej cytryny.
Po skończonej kuracji można malować paznokcie, a do zmywania używać tylko i wyłącznie specjalnego zmywacza z witaminami i składnikami odżywczymi, bez acetonu, który wysusza i osłabia płytki
Wśród lakierów najlepsze są te, które mają właściwości odżywcze, np. z dodatkiem witaminy E. Najpierw nakłada się lakier podkładowy (tzw. bazę) lub odżywkę, następnie - dwie warstwy lakieru, a na końcu - utrwalacz. Jeśli paznokcie często się łamią, końcówki można pokryć utwardzaczem od spodu.
Do kruchych i łamliwych paznokci najlepiej wybierać lakiery trwalsze, np. z nylonem, akrylem lub zmikronizowanym tytanem. Dobrze położony lakier powinien trzymać się od czterech do sześciu dni. Jeśli ktoś nie lubi kolorowych lakierów, może użyć ochraniacza do kruchych paznokci, który zabezpiecza je przed pękaniem i rozdwajaniem oraz nadaje połysk.
Czasami na świeżo pomalowanych paznokciach pojawiają się bąbelki, a ich powierzchnia jest chropowata. Oznacza to, że lakier nadaje się tylko do wyrzucenia. Lakieru można używać przez mniej więcej
pół roku od otwarcia.
Gdy paznokcie często się łamią, na płytce pojawiają się białe plamy lub wgłębienia, trzeba wybrać się do lekarza. Na co dzień trzeba pamiętać, że paznokcie potrzebują żelaza, wapnia, krzemu, witamin z grupy B, biotyny, siarki i potasu. Trzeba więc jeść selera, jogurty, jaja i galaretki, migdały, natkę pietruszki, owoce morza, kiełki zbóż i przetwory z soi. Dziennie należy pić dwa litry wody niegazowanej, a ręce myć żelem bez mydła, mydłem glicerynowym lub z dodatkiem kremu nawilżającego, który nie wysusza skóry rąk i skórek wokół paznokci.
L'Oreal, odżywka do paznokci - 28 zł;
L'Oreal, odżywka do paznokci o nieregularnej powierzchni - 29 zł;
Barbra, odżywka do paznokci zawierająca ceramidy - 6,89 zł;
Revlon, preparat do intensywnej regeneracji paznokci - 20 zł;
Bourjois, podkłady i odżywki - 29 zł;
Rimmel, podkłady i odżywki - 18,50 zł;
Nel, lakier z ceramidami i krzemionką - 8 zł;
Hean, odżywka do paznokci z keratyną - 7,95 zł;
Hean, żel do usuwania skórek - 7,95 zł;
Evita, odżywka z keratyną - 8 zł;
Hean, utwardzacz - 8 zł.