Modnie w Sztokholmie

Wakacje w pełni, nie masz czasu na dłuższy urlop? Proponujemy weekendową podróż do Sztokholmu. Mekki skandynawskiego designu i północnej stolicy mody.

Sztokholm w oczach Ingmara Bergamna to ogromna wioska wśród lasów jezior. Jak dla mnie to najbardziej wielkomiejska wioska świata. W Polsce moda skandynawska zyskuje coraz to większe grono zwolenników. Świadczy o tym chociażby ogromna popularność Ikei czy Concept Store Scandinavian Living w Konstancinie Jeziornie. Szwedzka stolica przestaje się nam kojarzyć tylko z Nagrodą Nobla czy Abbą. Poznaj z nami, nowe, modne oblicze Wenecji Północy. Archipelag Sztokholmu jest jednym z największych na świecie. Rozciąga się 80 km na wschód od miasta. Obejmuje 24 000 wysp, wysepek i skał. Wśród nich wysepki z restauracjami, schroniskami młodzieżowymi i życiem typowym dla wsi lub całkowicie opuszczone dzikie zalesione wyspy - nieważne gdzie trafisz, to doświadczenie będzie jedyne w swoim rodzaju. Do tego Sztokholm chwali się najczystszym powietrzem ze wszystkich europejskich stolic. Odwiedziłam go jesienią w zeszłym roku i od razu mnie oczarował. Piszę tu zarówno o stylu życia jak i warunkach naturalnych.

Idealne miejsce do życia?

To miasto kontrastów - woda i wyspy, historia i nowoczesność, charakter małego miasteczka i wielkiego miasta, krótkie zimowe dni i długie, jasne letnie noce - gwarantują szereg niezapomnianych wrażeń. Miasto oferuje wiele. Pierwszą rzeczą, którą powinno się zrobić po dotarciu na miejsce, jest spacer po Södermalm, wyspie z której rozciąga się imponujący widok na miasto. Stare Miasto jest niewielkie, ale ma dużo uroku. Oprócz walorów historycznych, urzekły mnie klimatyczne kawiarnie i ogromny wybór restauracji. Nieważne, jaką kuchnię preferujesz, azjatycką, północnoamerykańska, śródziemnomorska czy szwedzką, nigdy nie będziesz głodny w Sztokholmie. Jako, że sama poruszam się po mieście rowerem oszalałam z radości widząc tłumy ludzi poruszających się w ten sposób. Wszyscy, bez względu na wiek wsiadają na ten miejski pojazd. Ludzie, których poznałam okazali się bardzo życzliwi. Ankiety badające zadowolenie z życia Europejczyków nie kłamią. Potwierdzam Szwedzi to szczęśliwy i przyjazny naród. Sztokholm posiada 75 muzeów i 100 galerii sztuki, włączając w to "najdłuższą w świecie galerię sztuki" metro sztokholmskie. Prawie 90 stacji metra jest ozdobionych obrazami, rzeźbami i mozaikami. Najwięcej czasu spędziłam jednak w Muzeum Sztuki Współczesnej, to chyba jedna z lepszych kolekcji dzieł sztuki XX wieku - eksponuje prace Slavadora Dalego, Pabla Picassa czy Rene Magritte'a. Zauważyłam też prostą zasadę panującą na ulicach Sztokholmu - bądź sobą, mieszaj style, wyglądaj inaczej, nie bój się wyróżniać.

Zapraszamy do galerii, podpatrz z nami trendy ze szwedzkiej ulicy

Więcej o: