Co zrobić, by stać się członkiem couchsurfingowej społeczności? Nic prostszego - zaloguj się na stronie www.couchsurfing.org, wypełnij formularz uzupełniając opisem własnej osoby, zainteresowań, miejsc, które chcesz odwiedzić. Ważne, by umieścić informację o "kanapie" jaką się oferuje, o jej dostępności, maksymalnej ilości gości czy preferencji płci. Mile widziane są również fotografie. Możesz również wkleić mapkę odwiedzonych państw, dodawać znajomych. Im więcej informacji zamieścisz w profilu, tym większa szansa na poznanie kogoś o podobnych zainteresowaniach. W ten oto prosty sposób jesteśmy w bazie danych i sami możemy skorzystać z opcji jej wyszukiwania. Kiedy chcemy skontaktować się z kimś z danego miejsca, wyszukujemy jego mieszkańców. W prywatnych wiadomościach pytamy o możliwość nocowania, oprowadzenia po mieście. Aby zostać couchsurferem nie trzeba dysponować wolną "kanapą", wystarczy mieć dobre chęci. Czasem wystarczy zaprosić na kawę, do klubu, oprowadzić po okolicy. Serwis założył w 2002 roku Casey Fenton z New Hampshire. Dziś zarejestrowanych jest kilka milionów użytkowników z całego świata. Pierwszym Polakiem, który dołączył do grupy w 2003 roku był Andrzej Grzesik.
Bezpieczeństwo to chyba najważniejsza część podróżowania. Decydując się na nocleg u osoby ze społeczności zawsze podejmuje się pewne ryzyko. Dla osób korzystających z portalu wprowadzono środki ostrożności. Niestety kontrolowanie tak ogromnej społeczności jest nie do końca możliwe. Jednak portal nie daje nam gwarancji, że w jakiś sposób nie zostaniemy oszukani. Zanim wyruszysz w podróż, skorzystaj z systemu weryfikacji i sprawdź czy dane oraz adres są prawdziwe. Ważne, by zachować zdrowy rozsądek być czujnym. Możesz bazować także na referencjach "surfera". Każdy po takiej podróży wystawia komentarz, jak udał się pobyt, czy było bezpiecznie. Wszystkie te rzeczy mają zapewnić maksimum bezpieczeństwa. Jeśli możesz, nie podróżuj w pojedynkę, w parze zawsze raźniej. Dowiedz się jak najwięcej o przyjmującym cię człowieku - zapytaj jaki tryb życia prowadzi, co lubi, czym się interesuje. To pomoże uniknąć ci rozczarowania. Pamiętaj o kilku zasadach - najpierw spotkaj się na neutralnym gruncie, takie spotkanie umożliwi ci nawiązanie kontaktu bez ryzyka. Unikaj spotkania bezpośrednio w twoim domu lub gospodarza, u którego planujesz się zatrzymać. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na rezygnację z gościny, dlatego warto mieć plan awaryjny - adresy najbliższych hosteli czy campingów. Koniecznie poinformuj najbliższych jak długo zamierzasz zatrzymać się w tym miejscu.
Couchsurfing odróżnia się od tradycyjnego podróżowania - przede wszystkim to inna jakość podróży. Wycieczki zorganizowane oferują standardowe, przewodnikowe zwiedzanie. Dzięki "kanapowaniu" masz szansę zobaczyć najciekawsze miejsca, niezaznaczone na żadnej trasie zwiedzania. Znosząc bariery językowe, odległości świat robi się coraz mniejszy, a ludzie z różnych części świata wydają się mieć z nami wiele wspólnego. To również doskonały sposób na szlifowanie języków - nie od dziś wiadomo, że praktyka jest najważniejsza. Dzięki globalnej sieci możemy zawrzeć znajomości na całym świecie, pomagając tym samym podróżującym w znalezieniu noclegu, poznając ich kulturę i zwyczaje Ludzi podróżujących w ten sposób łączy podobne podejście do życia, otwartość umysłu.