Śluby w stylu eko przeżywają prawdziwy boom na Zachodzie. Na tego rodzaju ceremonię decydują się przeważnie młodzi, świadomi ludzie. Pary stawiające na ekologię wybierają najczęściej ogród zamiast typowej sali weselnej. Niestety w Polsce trudno przewidzieć aurę, więc najlepiej zadbać, by taka powierzchnia była zadaszona. Idealnym rozwiązaniem może okazać się restauracja z ogrodem. Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są też wesela pod namiotem, w ogrodzie, parku, czy nad jeziorem. Dla osób lubiących bliskość natury to dobre rozwiązanie. Piękna sceneria, mnóstwo zieleni sprawi, że goście poczują się wyjątkowo dobrze i swobodnie. Suknia panny młodej powinna być uszyta z organicznych tkanin. Niektóre salony, szczególnie te w dużych miastach oferują takie modele, oczywiście są one odpowiednio droższe. Równie ważny jest catering, pożądane jest ekologiczne pochodzenie produktów. W USA prawdziwym hitem ekologicznego wesela okazało się biodegradowalne konfetti. Od kilku lat modne jest zbieranie pieniędzy lub artykułów na cele dobroczynne zamiast ciętych kwiatów, którymi młodzi zwykle byli obsypywani. Równie popularne jest obdarowywanie gości eko-upominkami: mini drzewkami bonsai czy malutkimi sadzonkami roślin ozdobnych. Warto zastanowić się nad eko transportem na ceremonię. Popularne są dorożki, riksze, niektóre pary decydują się na bardziej ekstremalne podróże wybierając tandem rowerowy! Podróż poślubna tylko na łonie natury, ogromną popularność zyskały gospodarstwa agroturystyczne, oferujące pokoje dla nowożeńców!
Dla humanistów najważniejszy jest człowiek, jego wewnętrzne emocje. Podczas ślubu para młoda jest w centrum uwagi. Tworzą swoisty teatr, nie ma dwóch takich samych ceremonii. Forma i miejsce zależy tylko i wyłącznie od pary młodej, może to być muzeum, łąka, przystanek tramwajowy, szczyt góry lub po prostu miejsce, które jest wyjątkowo ważne dla zakochanych. Młodzi decydują o oprawie muzycznej, dekoracjach czy wystąpieniach. Najważniejsza jest jednak przysięga małżeńska, autorem jest para młoda. Ślub prowadzą celebransi - kobieta i mężczyzna, są uosobienie równouprawnienia płci w małżeństwie i w życiu społecznym. W Polsce ich organizacją zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów, nie musisz do niego należeć, by wziąć ślub w ten sposób. To idealna alternatywa dla osób, które nie utożsamiają się z żadną religią, a ślub cywilny im nie wystarcza. Ślub humanistyczny to propozycja również dla osób wierzących, ale nie zgadzających się ze wszystkimi dogmatami kościelnymi. Jedno jest pewne, ta wyjątkowa ceremonia zarezerwowana jest dla wszystkich tych, którzy pragną przeżyć ten dzień po swojemu. W Polsce takie zaślubiny mają wyłącznie społeczny charakter, by małżeństwo nabrało mocy prawnej wymagany jest ślub cywilny.
Ceremonia ślubna dla wielu ludzi jest ekstremalnym przeżyciem, ale miłośnikom wrażeń nie zawsze to wystarcza. Przysięga w kościele czy Urzędzie Stanu Cywilnego to już często przeżytek. Sakramentalne "tak" wypowiedziane w basenie, w samolocie tuż przed skokiem ze spadochronem, w jaskini czy kopalni soli to bezcenne przeżycie. Dla osób które lubią nurkować, organizowane są nawet podwodne śluby. Wejście na nową drogę życia to świetna okazja, by spełnić swoje najdziwniejsze marzenie. Romantyzm sięga zenitu, gdy tą wyjątkową rzecz, robimy właśnie z osoba, z którą planujemy spędzić życie. Ciekawy pomysłem wydaje się lot balonem, ale jest mocno uwarunkowany od pogody. Prędkość wiatru nie może przekroczyć 15km/h. Balon porusza się z prędkością ok. 50km/h, dlatego decydując się na takie zaślubiny powinniśmy zastanowić się, które zakątki Polski warto obejrzeć z lotu ptaka.
Dla ludzi decydujących się na oryginalny ślub czy wesele, wbrew pozorom nie liczy się spektakularność. Nie robią tego dla gości, lecz dla samych siebie. To swego rodzaju magiczny, odrobinę ekstremalny sposób na utrwalenie związku. Niestety jeśli chodzi o sprawy formalne, większość urzędników nadal nie jest przekonana do udzielania ślubów poza murami USC. Często za miejsce wskazane przez parę młodą Urzędnik pobiera dodatkową opłatę. Praktycznie nie ma takiej zachcianki, której nie można by zrealizować. Niezależnie więc od pomysłu, można znaleźć firmę lub konsultanta ślubnego, który będzie w stanie zrealizować co tylko zapragniemy. Potwierdza to Ewa Wardęga z agencji ślubnej Kraina Ślubów:
"W lipcu tego roku organizowaliśmy ślub cywilny na statku. Cała ceremonia miała miejsce pośrodku jednego z bardziej malowniczych polskich jezior, a tuż po niej odbył się krótki rejs, podczas którego goście mogli cieszyć oko pięknymi widokami. Para zdecydowała się na ślub plenerowy ze względów sentymentalnych, właściwie nie wyobrażali sobie swojego ślubu w budynku Urzędu Stanu Cywilnego. Kochają Mazury i przysięgę małżeńską chcieli złożyć sobie w magicznych i jakże pięknych" .
Jak się okazuje coraz większą popularnością cieszą się również krótkie obiady weselne, po których goście zapraszani są na imprezę klubową czy też przyjęcia w nietypowych miejscach: wnętrzach postindustrialnych i surowych lub zupełnie nowoczesnych i awangardowych.