Czy po ślubie coś się zmienia? Opowieści z życia wzięte

Przyszłe panny młode straszone są często opowieściami o tym, jak to po ślubie wszystko się zmienia...na gorsze. Wiele młodych mężatek żali się, że ich czuli i kochający partnerzy po ślubie stali się zobojętniali. Praca, w domu kolacja, gazeta i tyle. Czy naprawdę jest tak źle?

Marzena przez kilka miesięcy po ślubie z rzadka pojawiała się na imprezach. Koleżanki żartowały "no tak, teraz to już w kapciach oboje, gdzie tam imprezy z nami". Jednak po jakimś czasie Marzena zaczęła pojawiać się w towarzystwie. Czasami z mężem, czasami bez. Zawsze promienna i zadowolona. Na pytanie o życie małżeńskie tylko się uśmiecha. Jednak obraz jaki wyłania się z lektury forów internetowych jest zgoła inny. Zewsząd płyną głosy zawiedzionych kobiet, które opisują swoje rozczarowania. Żalą się, że weekendy zamiast we dwoje muszą spędzać na obiadach u teściów, nie chodzą już na randki, a mężowie - po prostu już się nie starają. "Chyba mu się już nie podobam, czuję się jak 50, a nie 2 lata po ślubie" wypowiedzi w tym tonie nie należą do rzadkości. A miało być tak pięknie.

Pojawiają się jednak opowieści żon zadowolonych. Kasia twierdzi, że po ślubie nic się nie zmieniło. "Zawsze wiedziałam, że to jest odpowiedni mężczyzna. Dba o mnie i kocha mnie. Dlaczego po ślubie miałoby być inaczej?" opowiada. Według Zuzanny ważne jest też to, jak zachowuje się kobieta po ślubie. "Nie przestałam kupować sobie seksownej bielizny i robić nam pysznych śniadań w sobotę." opowiada "Nadal jestem czuła, okazuję mu uczucia i chce mu się podobać". Wiele kobiet potwierdza, że to jak związek wygląda po ślubie zależy w dużej mierze od nich. "Nie mogę wymagać, żeby on się starał, a ja nic" podsumowuje Helena. I to właśnie jest klucz do sukcesu. Na pytanie, czy po ślubie coś się zmienia, odpowiedź brzmi: tak i nie. Tak, ponieważ wiele par zaczyna czuć się bezpieczniej, a świadomość że są małżeństwem powoduje, że są jeszcze bliżej. Z drugiej strony, w związkach dojrzałych i rozumiejących się, nie zmienia się nic w relacjach. Oboje wiedzą, że nadal muszą tak samo dbać o siebie nawzajem, tak samo starać się o to, by było im razem dobrze. Miłość i dobre małżeństwo nie są dane raz na zawsze, trzeba codziennie pracować nad nimi. A poza tym, po ślubie można zrezygnować z antykoncepcji i oddać się przyjemnością niczym nieskrępowanego seksu - wiele par uważa to za jeden z fajniejszych aspektów zmian po ślubie.

Więcej o: