Rozkołysz swoje biodra czyli Taniec Hula

Ten wyjątkowy taniec dla Hawajczyków jest czymś znacznie więcej niż tańcem, to sposób na ich życie. W tańcu tym przypominają sobie o znaczeniu sił natury w swoim życiu i emocjach i wyrażają szacunek dla przyrody i jej darów.

Najważniejszy ruch bioder

Tradycyjny taniec hula to taniec świątynny. Wykonywany był przez młodych mężczyzn oraz młode kobiety przed osiągnięciem stanu dojrzałości. Naturalne i pełne wdzięku ruchy Hula pozwalają pobudzić w sobie oraz wyrazić piękno otaczającej natury, przekazać miłość do siebie i świata. Ten wyjątkowy taniec to ruchy połączone ze znaczeniem duchowym. Wyraża się w nich harmonia, piękno, radość i miłość. Za sprawą Hula, sięgamy i wydobywamy "na powierzchnię", a następnie rozwijamy nasze naturalne cechy: grację, wdzięk, miękkość i zmysłowość. Dzięki Hula na nowo odkrywamy czym jest radość bycia w swoim ciele, wzrasta nam poziom samoakceptacji i poczucia własnej wartości. Zyskujemy pewność siebie i odwagę. Odchodzą od nas mroczne i dręczące myśli i w ich miejscu pojawia się spokój i odprężenie. Jest to forma pracy szczególnie cenna dla tych, którzy maja silnie kontrolujący umysł, niejednokrotnie utrudniający harmonijny rozwój - opowiada Justyna Miąc, nauczycielka tańca Hula z Trójmiasta.

Dlaczego warto tańczyć hawajskie tańce?

Przede wszystkim dają możliwość odnalezienia wspaniałego sposobu na kontakt z własnym ciałem, zwiększenie jego elastyczności oraz uruchomienie harmonijnego przepływu energii. To bardzo łagodna i "nieinwazyjna" forma aktywności fizycznej, dostępna dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Doświadczając kontaktu z własnym ciałem, tego z jaką gracją się ono porusza, zaczynamy w pełni się akceptować. Systematyczny taniec w istotny sposób wzmocni naszą ogólną kondycje, nasze stawy nabiorą giętkości i elastyczności, a mięśnie się wzmocnią. Poprawie ulegnie również nasza koordynacja ruchowa i koncentracja. Podczas tańca szybciej oddychamy, pobieramy więcej tlenu, a to oczyszcza nasz organizm i pobudza krążenie krwi. Mózg podczas ruchu zaczyna wytwarzać endorfiny - hormony radości i młodości, działające jak narkotyk uśmierzający ból. Dlatego taniec jest ogromnym zastrzykiem radości i energii.

Wyrażać miłość i siłę

Patronką tańca hula jest bogini Laka. Według legend to Laka przekazywała wiedzę o tańcu hula boginii Pele. Obecnie najbardziej popularne style Hula to kahiko i auana. Kahiko to styl dawny, świątynny, wykonywany bardzo dynamicznie, cechujący się oszczędnymi i precyzyjnymi ruchami i gestami. Tańce kahiko tańczone są do tradycyjnych pieśni, którym najczęściej towarzyszy surowy akompaniament bębnów. W pierwotnej wersji w świątyniach tańczyli tylko mężczyźni. Wstąpienie do szkoły hula traktowano jak wstąpienie do klasztoru. Nauka wymagała dużej samodyscypliny, wytrwałości i wiązała się ściśle z rozwojem duchowym. Z czasem taniec hula stał się udziałem całego społeczeństwa. Tańce te niosą ze sobą moc i siłę. Z kolei auana, to współczesny styl Hula. Zarówno kroki, gesty i całe ciało cechuje miękkość i swoboda. Muzyka towarzysząca auanie jest melodyjna i bardzo liryczna. Taniec ten wyraża przede wszystkim radość i miłość. Nasza ekspertka podkreśla, że ważne jest by poznawać i tańczyć obydwa style, tak by zachować w sobie równowagę pomiędzy tymi dwoma jakościami. Nie można bowiem w pełni kochać nie mając w sobie mocy, ale też trudno będzie nam znaleźć w sobie siłę, gdy nie będzie w nas miłości. Taniec hula to zawsze opowieść. Ruchy rąk mają tu swoje znaczenie. Mogą przedstawiać rośliny, zwierzęta, opowiadać o burzy lub walce.

Dla niektórych Hula stała się filozofią życia. Pani Justyna pięknie opowiedziała nam, czym dla niej stał się hawajski taniec.

Dla mnie nauka tańca Hula, nie jest jedynie poznawaniem nowych kroków, gestów, jest to także zgłębianie tradycji, kultury i filozofii hawajskiej. W odróżnieniu do innych dawnych kultur, hawajska przez długie lata była ukryta przed światem i to zarówno z powodu położenia geograficznego jak i z powodu wydarzeń historycznych. W dużej mierze uchroniło ją to przed wpływem cywilizacji i pozwoliło przetrwać w pierwotnej, mało zmienionej formie. Na szczęście dzisiaj możemy już czerpać z niej inspirację i mądrość. Nie ma lepszych od Hawajczyków nauczycieli jak szczęśliwie i radośnie przejść przez życie, bez stresów, niepokojów, napięć i ograniczeń. I to mnie ujęło i zachwyciło. Ten rodzaj ruchu jest błogosławieństwem dla nas kobiet zachodniej cywilizacji, gdyż odblokowuje stawy miednicy i kręgosłupa. Poprzez ten ruch mamy dostęp do pierwotnej energii i tym samym możliwość czerpania sił do twórczego i radosnego życia.

Kursy tańca Hula organizowane są w całej Polsce.

http://www.fujisan.pl/, http://www.gaudenlife.pl - Gdańsk

http://www.akademiaruchu.com.pl/ - Wrocław

http://www.mocaloha.pl/news.php, http://www.alohamana.pl/ - Warszawa

Więcej o: