Angielski termin, który z taką łatwością przeszczepiono na polski grunt, oznacza dobieranie biustonosza. Idea brafittingu polega na wybieraniu staników tak, by były nie tylko wygodne, ale również ładnie kształtowały piersi i pasowały noszącym je kobietom. Jeszcze kilka lat temu statystyki były zatrważające. Ponad 70 proc. Polek nie zna swojego rozmiaru. Dziś te liczby znacznie się zmieniły ze względu na swoistą modę na brafitting. O co właściwie chodzi z tym rozmiarem? Właścicielkę biustonosza w złym rozmiarze można łatwo rozpoznać. W przypadku kobiet o obfitym biuście widać to na pierwszy rzut oka. Biust nie jest uniesiony, w czasie szybkiego marszu kołysze się mocno najczęściej powodując dyskomfort, a nawet ból. Innym objawem są widoczne nad krawędzią stanika wypukłości, szczególnie wyraźne, kiedy kobieta nosi obcisłe bluzki. W środowisku kobiet zajmujących się brafittingiem owe wypukłości zyskały miano "bułeczek". Latem, gdy panie zakładają sukienki i bluzki mocno wycięte na plecach, odsłaniają wygięty w łuk tył biustonosza, z zapięciem zbliżającym się niekiedy do łopatek. Zimą, gdy królują swetry kobiety narzekają, że ich biust 'ginie' i w ogóle go nie widać.
Sieciówki oferujące poza odzieżą również bieliznę mają w ofercie bardzo ograniczoną rozmiarówkę. 70A oznacza mały biust, 75B średni biust a 75C biust większy. Niektóre zagraniczne firmy bieliźniane ograniczają się do numeracji 1, 2, 3 i 4 gdzie zasada jest podobna. Firmy brytyjskie zrewolucjonizowały nieco rynek. Rozmiarówkę znacznie poszerzyły i obecnie tabela rozmiarów oferuje ich ponad 80, w różnych konfiguracjach.
Zasada jest bardzo prosta. Cyfra będąca pierwszym członem rozmiaru oznacza długość obwodu stanika. Należy brać pod uwagę fakt, że obwody się rozciągają dopasowując do ciała, tak więc obwód 75 przeznaczony jest dla pani mającej nie więcej niż 75 cm pod biustem, mierzone ścisło miarką krawiecką. Pani o drobniejszej budowie, o np. 65 cm pod biustem powinna szukać biustonosza z obwodem 60. Jeszcze kilka lat temu był to rozmiar zupełnie nieznany w Polsce, żadna z polskich firm bieliźniarskich nie produkowała biustonoszy z takim obwodem i pytanie w sklepach o sześćdziesiątkę wywoływało tylko zdumienie ekspedientek. Dziś w ofercie niektórych firm pojawiły się rozmiary od 60 cm. przez 65, 70, 75 i tak dalej. Jak natomiast rzecz ma się z miseczkami? Alfabet brafittingu wyszedł poza znane wszystkim A, B, C i D kojarzące się kiedyś z ogromnym biustem. Tabela brytyjskich rozmiarów dochodzi do literki K. Zaskakujące, prawda? Jeśli przyjrzeć się wymiarom podanym w tabelce, właścicielka egzotycznie brzmiącego rozmiaru 60FF jest po prostu szczupłą dziewczyną o obwodzie w biuście wynoszącym ok. 89-90 centymetrów.
Biustonosz w dobrze dobranym rozmiarze i fasonie pozwala nie tylko kształtować biust i, w przypadku większego rozmiaru, dobrze podtrzymywać. Główną zaletą jest pielęgnacja piersi. Tkanka tłuszczowa przez lata noszenia źle dobranych staników potrafi przesunąć się pod pachę. Stąd często zauważany efekt "rośnięcia biustu" po dłuższym czasie noszenia nowego rozmiaru, gdyż pierś niejako wraca na swoje miejsce. Poza tym poprawia się wygląd biustu. Karolina, mama dwójki dzieci, martwiła się swoim biustem, który po dwóch ciążach i karmieniach nie był już tak jędrny jak wcześniej. - Po roku noszenia nowych biustonoszy mój biust naprawdę się zmienił, lekko podniósł i ma ładniejszy kształt - opowiada. Natalia, wcześniej pełna kompleksów z powodu za dużego biustu teraz cieszy się nim. - Jest pięknie wyeksponowany, uniesiony i proporcje mojej sylwetki są o wiele lepsze - przekonuje.
Co w takim razie z kobietami o niewielkich piersiach? Tu też pojawiają się zaskoczenia. Jowita, zaciągnięta przez siostrę do sklepu, wyszła z niego z nowym stanikiem. -Zawsze nosiłam 75A i uważałam, że jestem płaska jak deska -opowiada.
- Sprzedawczyni dała mi biustonosz w rozmiarze 70D i okazało się, że mam fajny dekolt! Swoje stare staniki porównuje do gąbkowych przykrywek na piersi i już nie może doczekać się kolejnych zakupów. Brafitting stał się czymś w rodzaju kultury. Powstały blogi jemu poświęcone, fora internetowe i całe społeczności kobiet dyskutujących na temat bielizny. Nie są to błahe rozmowy. W przypadku dużych piersi dobrze dobrane staniki wpływają korzystnie na kręgosłup odciążając plecy. Kobiety pozbywają się kompleksów, zaczynają na nowo postrzegać swoje ciała.