Akupunktura kosmetyczna: hit czy kit?

Gabinety oferujące zabiegi akupunktury estetycznej zapewniają, że nakłucia igłami dają efekt wygładzania zmarszczek podobny do tego, jaki się osiąga po zabiegu z zastosowaniem botoksu. Czy rzeczywiście?

Akupunktura kosmetyczna: co to jest?

Akupunktura to metoda lecznicza, której efekt terapeutyczny osiągany jest przez oddziaływanie za pomocą cienkich metalowych igieł. Akupunkturę stosuje się na określone punkty na powierzchni ludzkiego ciała. Punkty te położone są na przebiegu kanałów energetycznych tzw. meridianów. Najważniejszym celem akupunktury jest redukowanie bólu oraz utrzymanie lub przywrócenia równowagi energetycznej organizmu. Akupunktura w wielu krajach, m.in. i w Polsce jest uznawana jako uzupełnienie medycyny konwencjonalnej. Jej skuteczność jest przedmiotem debat i od lat trwających badań klinicznych.

Jakich efektów można się spodziewać po zabiegu?

Z każdym kolejnym zabiegiem zmarszczki powinny być płytsze i mniej widoczne. Efekt wyraźnej poprawy wyglądu skóry nigdy nie jest osiągany po jednym zabiegu. Należy ich wykonać przynajmniej kilka, aby zauważyć różnicę. Podczas akupunktury kosmetycznej nakłuwa się nie tylko twarz, ale też np. stopy. Dzięki temu powinno poprawić się samopoczucie, a także polepszyć ogólny stan zdrowia. Decydując się na akupunkturę estetyczną warto pamiętać, że zabieg ten nie da takich efektów odmładzania jak zabiegi chirurgiczne czy te z użyciem botoksu czy kwasu hialuronowego. Zadaniem akupunktury kosmetycznej jest przede wszystkim rewitalizacja skóry i regeneracja energii życiowej.

Dla kogo?

Dla wszystkich, którzy wierzą, że stymulacja wewnętrznej energii redukuje zmarszczki. Podczas zabiegu nie wprowadza się żadnych substancji chemicznych. Gabinety parające się akupunkturą estetyczną przekonują, że zabieg nakłuwania igłami pomoże na choroby skórne, w tym na trądzik, zredukuje zmarszczki, usunie worki pod oczami, podniesie opadające powieki, ujędrni skórę twarzy. Przeciwwskazaniami do zabiegu akupunktury w obrębie twarzy są wcześniejsze zabiegi z użyciem botoksu oraz migreny.

Jak wygląda zabieg akupunktury estetycznej?

Przede wszystkim trzeba być świadomym, że jeden zabieg nie przyniesie widocznych rezultatów. Należy poddać się cyklowi zabiegów - przynajmniej trzem lub czterem - aby uzyskać obiecany efekt odmłodzenia i wygładzenia zmarszczek. Zabieg akupunktury estetycznej trwa około 30 minut i polega na nakłuwaniu odpowiednich punktów na twarzy. Po wyjęciu igieł akupunkturzysta delikatnie masuje skórę twarzy pacjenta.

Czy zabieg jest bolesny?

Podczas akupunktury używa się bardzo cienkich igieł. Muszą być sterylne i jednorazowego użytku. Podczas wkłuwania można poczuć delikatne uczucie szczypania. Po zabiegu mogą pojawić się niewielkie siniaki w miejscu nakłucia. Zdarza się jednak to dość rzadko, ponieważ igły używane podczas akupunktury są bardzo cienkie.

Co mówią eksperci?

Eksperci z Amerykańskiego Towarzystwa Estetycznej Chirurgii Plastycznej twierdzą, że nie ma naukowych dowodów na to, że akupunktura estetyczna jest w stanie zniwelować zmarszczki. Osoby wykonujące akupunkturę kosmetyczna zachęcają do wykonania badań klinicznych, które dowiodłyby na ile metoda akupunktury jest skuteczna. Przypominają, że skuteczność botoksu została potwierdzone setkami badań klinicznych. Do sceptyków należy również profesor Vic A. Narurkar, dermatolog z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco. Uważa on, że nie spotkał jeszcze nikogo, u kogo akupunktura dokonałaby poprawy wyglądu twarzy porównywalnej z zabiegiem z użyciem botoksu. Warto jednak pamiętać, że akupunktura estetyczna działa relaksująco na mięsnie, a to może dać efekt wygładzenia twarzy. Nie stwierdzono oficjalnie, że zabieg akupunktury pobudza produkcję kolagenu. Akupunkturzyści uważają jednak, że wkłuwanie igły pod skórę powoduje mikroskopijne zniszczenia, a to powinno działać pobudzająco na komórki produkujące kolagen.

Więcej o: