Wielki powrót klasyki

Słowo glamour na dobre wdarło się do języka polskiego. Oznacza atrakcyjna, olśniewająca, wspaniała. Glamour była Marilyn Monroe, Audrey Hepburn, Jackie Kennedy. Ich kreacje wracają do łask w wielkim stylu.

"Mad Men" mocno inspiruje

Serial "Mad Men" jest odpowiedzialny za rewolucje w modzie, której wynikiem jest wielki powrót stylu lat 60-tych. Akcja serialu rozgrywa się w Nowym Jorku na początku lat 60-tych ubiegłego wieku i opowiada o życiu konkurujących ze sobą pracowników agencji reklamowej Sterling Cooper. Kostiumy głównych bohaterek serialu: Joan Harris (Christina Hendricks), Betty Draper (January Jones) i Peggy Olsen (Elisabeth Moss) są tak perfekcyjnie zaprojektowane i skrojone, że robią wrażenie na widzach i skutecznie działają na wyobraźnię projektantów wielkich domów modowych. "Mad Men" okazał się inspiracją dla najnowszych kolekcji Prady czy Niny Ricci. Styl lat 60-tych powrócił do łask, a kobiety na całym świecie doceniły klasykę i to, że im mniej widać, tym jest bardziej... glamour.

Subtelność, wdzięki i kobiecość

Styl wczesnych lat 60-tych kojarzy się przede wszystkim z trzema kultowymi kobietami: Marylin Monroe, Audrey Hepburn i Jackie Kennedy. To one i ich styl inspiruje nas w tym sezonie. Co powoduje, że nie możemy oderwać oczu od ich fotografii i z rozkoszą wpatrujemy się w wystylizowane na lata sześćdziesiąte bohaterki serialu "Mad Man" ? Według niemieckiego projektanta Karla Lagerfelda, który od lat nawiązuje w swoich kolekcjach do przełomu lat 50 i 60-tych, to beztroska i niewinność tamtych lat tak bardzo wpływa na naszą wyobraźnię. Stęskniliśmy się za wdziękiem, kobiecością i subtelnością. Kilka dni temu podczas tygodnia mody w Londynie młody, 24-letni projektant Charlie LeMindu wysłał na wybieg modelki, które buty i kapelusze prezentowały nago. Oprócz tego, że projektant rzeczywiście przełamał ostatnie tabu wybiegów, jego kolekcja nie zebrała pozytywnych recenzji. Szokowanie najwyraźniej się przejadło. Krytycy mody zamiast podziwiać odwagę francuskiego projektanta, zachwycają się powrotem klasyki. Spodnie capri, wąskie, dopasowane w talii spódnice, subtelnie podkreślające kobiecą sylwetkę rozkloszowane sukienki to hity sezonu.

Wielki powrót

Janie Bryant odpowiedzialna za projektowanie i przygotowania kostiumów do serialu "Mad Men" została nominowana do nagrody Costume Designers Guild Award. Bryant. Tak zawładnęła wyobraźnią kobiet, że poproszono ją o stworzenie własnej kolekcji, która będzie wiernym odwzorowaniem mody i krojów lat sześćdziesiątych. Za co tak bardzo pokochaliśmy styl lat 60-tych? Przede wszystkim za to, że moda miała życie ułatwiać, a nie utrudniać, pozwalała paniom cieszyć się kobiecymi kształtami. Świetnie skrojone sukienki Marylin Monroe, Jackie Kennedy, czy bohaterek serialu "Mad Men" miały przede wszystkim uwypuklić zalety i zakryć niedoskonałości. Powrót lat sześćdziesiątych to nie tylko ulga dla kobiet, ale i wielka radość dla mężczyzn. Według naukowców, figura klepsydry i zaznaczone strojem wcięcie w talii, robią na panach piorunujące wrażenia i bardzo pobudzają wyobraźnię.

Więcej o: