22 września dniem bez samochodu!

Europejski Dzień Bez Samochodu stanowi międzynarodową kampanię proekologiczną, dzięki której na jeden dzień w roku, centra dużych europejskich miast są wyłączane dla ruchu samochodowego, celem zachęcenia kierowców aby wybrali inny środek transportu.

Promocja publicznego transportu

Europejski Dzień Bez Samochodu obchodzony jest corocznie 22 września. Dzień jest międzynarodową kampanią podczas której centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Idea tego dnia powstała w 1998 roku. we Francji. Celem kampanii jest kształtowanie wzorców zachowań proekologicznych, upowszechnienie informacji o negatywnych skutkach używania samochodu, przekonanie Europejczyków do alternatywnych środków transportu, promocja transportu publicznego oraz pokazanie, że życie w mieście bez samochodu jest nie tylko możliwe, ale także o wiele przyjemniejsze. Kampania przyczynia się również do zmniejszenia hałasu i zanieczyszczenia powietrza, przez co wpływa na polepszenie jakości życia w mieście. Święto ma na celu zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia i hałasu w miastach. W tym dniu kierowcy są szczególnie zapraszani do korzystania z bardziej ekonomicznego i ekologicznego transportu miejskiego. W Polsce Europejski Dzień Bez Samochodu pierwszy raz obchodzono w 2002 roku. Od tego czasu coraz więcej miast angażuje się w tę inicjatywę. Rok temu udało się zachęcić 84 polskie miasta. Patronatem kampanię obejmuje corocznie Ministerstwo Środowiska. Zaangażowane w kampanię miasta zamykają centra dla ruchu samochodowego, a posiadacze aut są uprawnieni do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. W 113 miastach w całej Polsce odbędą się pikniki rodzinne i festyny. Na ulice kilkudziesięciu miast wyjadą autobusy ozdobione kolorowymi naklejkami zachęcającymi do korzystania z komunikacji miejskiej. Na dworcach kolejowych będą emitowane komunikaty dźwiękowe przekonujące do jazdy pociągiem. W wielu miastach, m.in. Warszawie, Szczecinie, Krakowie będzie można za darmo skorzystać z komunikacji miejskiej. W stolicy dodatkowo otwarte zostaną punkty bezpłatnych wypożyczalni rowerów.

Dzień bez Samochodu: zrezygnujemy z czterech kółek?

Dlaczego warto zostawić samochód w domu?

W polskich miastach ponad połowa podróży nie trwa dłużej niż 15 minut. Zamiast samochodem, odległość tą można przebyć komunikacją miejską lub rowerem. Jak wiadomo ruch poprawia kondycję, samopoczucie oraz zapobiega chorobom. Czemu zatem nie połączyć przyjemnego z pożytecznym i do pracy, szkoły czy sklepu nie pójść piechotą? Dzięki podróży rowerem unikniesz tłoku w autobusie. Poza tym nie ma chyba nic przyjemniejszego niż poranna podróż do pracy rowerem, oczywiście gdy sprzyja aura. Możesz zaoszczędzić dużo czasu na dojazdach komunikacją miejską, z łatwością ominiesz korki. W Warszawie restauracja Green Patio umożliwia w każdy weekend wypożyczenie roweru. Potrzebny jest tylko dowód osobisty. Zobacz szczegóły. . W kawiarni Cafe w Biegu zamawiając kawę mamy szansę na przejażdżkę tandemem. Warto także zapytać sąsiada czy nie podróżuje do pracy w tą samą stronę. Wspólna jazda ogranicza ilość samochodów na ulicach oraz emisję spalin. Za naszą zachodnią granicą popularna jest idea carpoolingu - ludzie podróżujący w tym samym kierunku umawiają się na wspólne przejazdy. Pomagają im w tym specjalne serwisy. U nas popularny jest serwis www.autostop.com.pl,

Więcej o: