Sam termin stworzył francuski chemik, badacz olejków eterycznych Rene-Maurice Gatefosse. W książce pod takim właśnie tytułem opisał po raz pierwszy lecznicze właściwości tych substancji. W dużym skrócie aromaterapia to leczenie zapachami. Istota posługiwania się zapachem w celach leczniczych jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Chodzi tu bowiem nie o leczenie wonią w ogóle, ale za pomocą substancji wytwarzanych przez rośliny, a określanych przez znawców tematu jako wielka tajemnica natury. Pomimo rozwoju medycyny naturalnej i ciągłemu udoskonalaniu badań, skład wielu z olejków eterycznych wciąż pozostaje zagadką.
Sposobów stosowania aromaterapii jest kilka, a wybrać można ten, który w naszym wyobrażeniu będzie dla nas najefektywniejszy. Przed podjęciem decyzji należy jednak poradzić się licencjonowanego aromaterapeuty, bo nie każdy olejek nadaje się na kompres i nie każdy do inhalacji. Najpopularniejszym i najprostszym sposobem praktycznego stosowania terapii zapachem jest kąpiel. Wanna z odpowiednio dobranym olejkiem eterycznym wspomaga leczenie chorób krążenia, skóry, bezsenności, łagodzi bóle mięśni i bóle związane z takim urazami jak zwichnięcia. Wspaniale służy też odprężeniu, skutecznie usuwając zmęczenie. Równie przyjemną formą aromaterapii jest masaż. Odpowiednio przygotowany i wmasowany olejek eteryczny ma działanie relaksujące, pomaga w uwolnieniu się od nadmiernego napięcia mięśni, poprawia krążenie krwi i ogólne samopoczucie. Bardzo wygodne w zastosowaniu sa także inhalacje, oznaczające w praktyce używanie kominków aromaterapeutycznych. Ciepło świeczki podgrzewa miseczkę z mieszanką olejku i wody, co powoduje odparowanie olejku i jego rozproszenie się w pomieszczeniu. To dobry sposób na pozbycie się nieprzyjemnego i uzyskania odpowiedniego zapachu w wybranym pomieszczeniu. Do aromaterapii we wnętrzach stosuje się także bambusowe kadzidełka i pot-pourri, czyli nasączone olejkiem eterycznym mieszanki suszonych płatków, liści i owoców. Wracając do ciała, przy niektórych schorzeniach najodpowiedniejszy bywa kompres. Ciepłe okłady przykładane do chorych miejsc stosujemy na artretyzm, bóle mięśni, nerwobóle, bóle menstruacyjne i stany zapalne skóry. Kompresy zimne pomogą przy bólach głowy, oczu, także na siniaki i w stanach napięcia.
Każdy z olejków eterycznych ma szczegółowo przypisane działanie, w ramach którego jest stosowany. Nie sposób wymienić ich wszystkich, olejkow eterycznych jest co najmniej kilkadziesiąt. W związku z nadchodzącą jesienią proponuję listę tych najlepszych na przeziębienia, katar, kaszel: olejek anyżowy, cyprysowy, eukaliptusowy, olejek herbaciany, olejek lawendowy, miętowy i rozmarynowy. Biorąc pod uwagę odwieczny problem pań w każdym wieku, poniżej także lista tych z zapachów, których działanie doceniają osoby walczące z cellulitem: olejek cyprysowy, geraniowy, kminkowy, jałowcowy, paczulowy, rozmarynowy, różanyi ten z kopru włoskiego. A ponieważ cellulit jest problemem spędzającym wielu kobietom spokojny sen z powiek, dodaję jeszcze listę olejków eterycznych, które stosowane są w walce z bezsennością: olejek różany, geraniowy, jałowcowy, lawendowy, majerankowy i mandarynkowy.
Decydując się na terapię aromatyczną należy umiejętnie wybrać miejsce zakupu olejków. Coraz większe zainteresowanie substancjami zapachowymi sprawiło bowiem, że na rynku pojawiły się produkty o syntetycznym składzie. Warto upewnić się, że olejek, na którego zakup się decydujemy ma gwarancję zgodności z normami Farmakopei Polskiej (F.P.), Brytyjskiej (B.P.) lub Międzynarodowej Organizacji Normalizacji (ISO). Pozytywne działania olejków eterycznych coraz częściej potwierdzają kolejne badania naukowe. I chociaż aromaterapia jako gałąź medycyny naturalnej jest wciąż oficjalnie odrzucana przez lekarzy konwencjonalnych metod leczenia, z pewnością warto cokolwiek o niej wiedzieć. Ostatecznie, jeśli nawet miły zapach nie pomoże nam w leczeniu, wciąż pozostanie miły.