W Rzeszowie będzie można obejrzeć filmy tylko z pozytywnym przesłaniem, widzowie będą mieli okazję wybrać obraz najbardziej optymistyczny. Podczas festiwalu będzie można zobaczyć najlepsze filmy optymistyczne, a także wziąć udział w warsztatach filmowych. Happy End to wyjątkowy konkurs filmowy, podczas którego zobaczymy polskie filmy optymistyczne. Jak co roku, w konkursie znajdą się najlepsze filmowe obrazy zrealizowane w ostatnim sezonie. Obok siebie filmy fabularne i dokumentalne, profesjonalne, studenckie i niezależne oraz spotkania z ich twórcami. Szczegóły na stronie www.happyend.exdart.com.pl .
Na deskach im S. Jarcza ponownie wystąpią gwiazdy teatrów byłego bloku wschodniego. W tym roku zaproszeni artyści to aktorzy z Czech i Słowacji. Prezentowane spektakle będą tłumaczone na język polski, a wydarzenia teatralne wzbogacą spotkania autorskie i koncerty. Celem festiwalu jest zaprezentowanie polskiej publiczności teatru wschodniego. Organizatorzy uważają, że sztuka tamtych rejonów, choć wartościowa, rzadko jest dostrzegana przez Europę zachodnią. Szczegóły na stronie www.demoludy.art.pl .
Spotkanie sztuki z modą w wyjątkowych przestrzeniach Starego Browaru. Osią AFF są dziesięciodniowe warsztaty ART & FASHION WORKSHOPS w pięciu zakresach: projektowania mody, ilustracji mody, projektowania biżuterii, pisania o modzie oraz fotografii mody. Pozostałymi blokami Festiwalu są: ART & FASHION OPEN UNIVERSITY - otwarte wykłady przedstawicieli świata mody; pokazy filmowe, prezentujące zjawiska z pogranicza mody i muzyki oraz pokazy młodych projektantów. W programie warsztaty (projektowanie, ilustracja modowa, pisanie o modzie i in.), pokazy mody, koncerty oraz przegląd filmów, w których istotną rolę odegrały kostiumy - m.in. "Giuletta i duchy" Felliniego oraz "Annie Hall" Allena. Szczegóły na stronie starybrowar5050.com/artandfashionfestival .
Festiwal odbywa się cyklicznie od 2005 roku. Stanowi on wyjątkowe i unikatowe w skali krajowej wydarzenie kulturalne, prezentujące nowoczesną i niezależną muzykę oraz sztukę w środowisku miejskim. Celem imprezy jest wskazywanie nowych, światowych trendów muzycznych i artystycznych. Oprócz koncertów, festiwal jest także bogaty w DJ-sety, pokazy audiowizualne, prezentacje filmów krótko- i pełnometrażowych oraz rozmaite projekty sztuki nowoczesnej. Szczegóły na stronie www.freeformfestival.pl .
W trakcie festiwalu odbywa się plebiscyt publiczności. Tradycją WMFF jest to, że zwycięskie filmy, które przed festiwalem nie miały polskiego dystrybutora, znajdują go i są potem wyświetlane w polskich kinach. Nowe Filmy, Nowi Reżyserzy (międzynarodowy konkurs pierwszych i drugich filmów fabularnych o tematyce współczesnej), Europa, Europa, Nowe Filmy Polskie, Mistrzowskie dotknięcie (nowe filmy znanych filmowców), Pełnometrażowe Dokumenty, Wolny Duch (kino niezależne), panoramy regionalne i narodowe, retrospektywy, specjalne prezentacje. Więcej informacji na stronie wff.pl .
Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, przygotowujące w lipcu we Wrocławiu międzynarodowy festiwal filmowy Era Nowe Horyzonty. Festiwal zyskał miano "drugiego dziecka Gutka". To okazja do zapoznania się ze współczesną kinematografią amerykańską, z kulturą i rzeczywistością Stanów Zjednoczonych. W programie mocna reprezentacja filmowego mainstreamu, sprawne warsztatowo kino środka, filmy niezależne i skrajnie odważne autorskie projekty. Więcej na stronie www.americanfilmfestival.pl .
Rosyjska uczta kinomana - konsekwentnie w listopadzie Festiwal Filmów Rosyjskich Sputnik nad Polską zaprezentuje najlepsze, niezależne, ambitne obrazy z Rosji. 4. edycja festiwalu odbędzie się w w Warszawie (Kinoteka, Kultura) oraz w 24 miastach Polski. Więcej dowiesz się na stronie sputnikfestiwal.pl .
Przygotowany przez Tomasza Stańko, dyrektora artystycznego festiwalu - program gwarantuje wysoki poziom i doskonałych artystów. 2 listopada, koncertem legendarnej formacji Oregon z Ralphem Townerem, rozpocznie się 8 edycja festiwalu Jazzowa Jesień. Szczegóły na stronie www.jazzowajesien.pl/index.php .
W tym roku we Wrocławiu usłyszymy artystów z najwyższej półki światowego jazzu. Na otwarcie przewidywany jest koncert genialnego duetu Gary'ego Peacocka i Marca Coplanda. Będzie to jedyny europejski koncert tych wybitych muzyków. Wyjątkowość festiwalu Jazztopad to nie tylko obecność wielkich nazwisk, ale przede wszystkim kreowanie projektów specjalnie na zamówienie. W tym roku brytyjski saksofonista John Surman skomponował utwór na orkiestrę kameralną i trio jazzowe. Szczegóły na stronie nfm.wroclaw.pl/jazztopad .
Pokazy odbędą się w największych miastach w Polsce (Warszawa, Gdańsk, Poznań i Kraków). Ideą Festiwalu FILMY ŚWIATA ale kino! jest rygorystyczna selekcja i prezentacja w Polsce najwybitniejszych filmów spoza tzw. Świata Zachodniego. W tym roku pokazanych zostanie 20 filmów z Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki. Dzięki swej oryginalności i świeżości filmy te są ważnym źródłem inspiracji, doznań oraz wiedzy o współczesnym świecie i człowieku. Szczegółów dowiesz się na stronie manana.pl .
Tegoroczny 8. Warszawski Festiwal Filmów o Tematyce Żydowskiej dedykowany jest Paulowi Mazurskiemu, amerykańskiemu reżyserowi, aktorowi, scenarzyście i producentowi, którego filmy były nominowane do Oscara i innych międzynarodowych nagród. Szczegóły na stronie wjff.pl .
Organizowany w Krakowie od 1994 roku, jest najstarszą w Polsce imprezą filmową konfrontującą osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej, zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych. Więcej na stronie etiudaandanima.com .