Niekonwencjonalne terapie

Muzyka na nerwy, psy na kontakty z innymi, delfiny na schorzenia neurologiczne, aromaterapia na bezsenność. Oto niefarmakologiczne sposoby na lepsze samopoczucie.

Muzykoterapia

Lecznicze właściwości muzyki znane są nie od dziś. Muzyka nas uspokaja, wycisza, pobudza i aktywizuje. Dociera tam, gdzie żaden lek nie dotrze: do mózgu i naszej duszy. Już w starożytności przeczuwano, że może posiadać właściwości lecznicze. Oficjalnie jednak zaczęto uważać muzykoterapię za metodę leczenia kilkadziesiąt lat temu. W Polsce pierwszy Zakład Muzykoterapii powstał we Wrocławiu w latach 70-tych. Na świecie jest coraz bardziej popularna i stosowana w wielu placówkach medycznych. Terapia muzyką może pomóc niemal każdemu, a w szczególności tym osobom, które mają problemy ze zdrowiem. Człowiek to psychofizyczna jedność - czynniki psychiczne wpływają na zdrowie, a choroba niszczy psychikę. Jak więc działa muzyka? Spokojna działa na nas relaksacyjnie. Organizm mimowolnie dostosowuje się do jej tempa. Puls jest wolniejszy, a oddech bardziej spokojny. Spowalnia się też przemiana materii, zmniejsza wydzielanie soków trawiennych oraz napięcie mięśni. Organizm odpoczywa, wchodzi w stan relaksu, podobnie jak podczas snu. Z kolei szybka muzyka pobudza, przyspiesza przemianę materii, zwiększa wydzielanie hormonów, przyspiesza metabolizm, trawienie i pracę jelit. Serce zaczyna bić szybciej. Taka muzyka dodaje energii i chęci do działania. Don Campbell, terapeuta zajmujący się muzykoterapią nazwał oddziaływanie muzyki na nasz zdrowie "efektem Mozarta". Według niego ta metoda pozwala redukować stres, depresję i lęki, relaksuje i likwiduje zaburzenia związane ze snem. Co takiego szczególnego jest w muzyce Mozarta? Udowodnione jest, że wpływa np. na układ nerwowy i aktywność sensomotoryczną człowieka. Z kolei Beethoven, Vivaldi czy Strauss harmonizują i integrują rytm pracy serca i mózgu. Terapia muzyką leczy bezsenność, ADHD, bóle głowy, nadciśnienie. Daje dobre efekty w przypadku nerwic, alergii czy cukrzycy. Pomaga również w leczeniu depresji. Więcej o muzykoterapii dowiesz się na stronie www.muzykoterapia.cba.pl .

Dogoterapia

To metoda wspomagająca proces rehabilitacji i terapii z udziałem odpowiednio wyszkolonych psów. Stosowana jest w pomocy osobom niepełnosprawnym lub nieprzystosowanym społecznie. Dzieci nie lubią wykonywać "suchych" gestów, za którymi nic się nie kryje. Pies daje możliwość wykonania ćwiczeń w naturalny sposób i okazania uczuć. Podczas zajęć wykonuje się wiele rodzajów ćwiczeń i zabaw, które służą wszechstronnemu rozwojowi podopiecznego. Zajęcia oddziaływują na sferę emocjonalną przez przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem, akceptowanie obecności psa w bliskim otoczeniu, eliminowanie agresji i autoagresji u dziecka, kształtowanie pozytywnych emocji, rozwój empatii i poprawę samooceny. Zajęcia z udziałem psa mają również na celu rozwijanie sfery umysłowej dziecka, wpływając na koncentrację uwagi, rozwój mowy i funkcji poznawczych, pobudzanie zmysłu wzroku, słuchu, dotyku i węchu. Osoby biorące udział w zajęciach uczą się określania związków przyczynowo-skutkowych, rozpoznawania kolorów i kształtów, różnic i podobieństw. Dzięki nawiązaniu i pogłębieniu kontaktu z psem osoba niepełnosprawna czuje się pewniej we własnym środowisku, łatwiej nawiązuje kontakty społeczne, poprawia komunikację, zdobywa nowych przyjaciół. Różnego rodzaju zabawy wpływają na aktywność fizyczną podopiecznych. Do dogoterapii nadają się psy różnych ras z wyłączeniem bojowych. Najczęściej spotykane są: Labrador Retriever, Golden Retriever, Nowofundland, Cavalier King Charles Spaniel, Berneński Pies Pasterski. Po odpowiednim przeszkoleniu mają możliwość niesienia radości i pomocy osobom potrzebującym. Jakich problemów dotyczy dogoterapia? Są to przed wszystkim zaburzenia i niepełnosprawności takie jak: porażenie dziecięce, nerwice, autyzm, ADHD, zespół Downa, zaburzenia lękowe, zaburzenia mowy i wzroku oraz rehabilitacja. Szczegółów dowiesz się na stronach www.dogoterapia.net lub www.dogoterapia.com

Delfinoterapia

Stanowi doskonałe leczenie wspomagające. W delfinariach rehabilitowane są osoby cierpiące na wiele różnych schorzeń, zwłaszcza psychicznych, neurologicznych oraz onkologicznych. Z terapii tej korzystają również kobiety z nieprawidłowym przebiegiem ciąży. W czasie zabaw wiązki ultradźwięków emitowane przez delfiny przenikają przez ludzkie tkanki powodując drobne korzystne zmiany w zniszczonych komórkach. Delfiny ciekawi u człowieka wszystko, co odbiega od normy np. protezy czy też nowotwory i tam właśnie wysyłają swoje ultradźwięki regenerując zniszczone komórki. Podczas zabawy z delfinami zwiększa się też u człowieka wydzielanie endorfin, czyli naturalnych substancji produkowanych przez przysadkę mózgową. Endorfiny zmniejszają odczucie bólu, głodu, ułatwiając oddychanie, wpływają na termoregulację oraz wydzielanie się różnych hormonów. Zalecenia dotyczące wspomagania leczenia oraz rehabilitacji obejmują kilkadziesiąt chorób najczęściej o podłożu neurologicznym, psychicznym i onkologicznym. Aby terapia przyniosła rezultat pacjent musi odbyć co najmniej 10 seansów z delfinem. Budowa pierwszego delfinarium w Polsce jest w trakcie. Więcej na stronie www.delfinoterapia.cuprum.pl .

Aromaterapia

To nic innego jak leczenie zapachami. Nie chodzi tu o terapię zapachem w ogóle, ale za pomocą pachnących substancji wytwarzanych przez rośliny czyli olejków eterycznych. Krążą one w roślinach, bronią je przed szkodnikami lub przyciągają te owady, które są dla niej pożyteczne. Pomimo wielu badań skład wielu z olejków eterycznych wciąż pozostaje zagadką. Termin stworzył francuski chemik, badacz olejków eterycznych Rene-Maurice Gatefosse. To on opisał po raz pierwszy lecznicze właściwości zapachów. Coraz więcej prac naukowych potwierdza terapeutyczne działanie wonnych olejków. Doświadczenia przeprowadzone na szczurach wykazały, że zwierzęta przebywające w oparach lawendy były o 70 procent mniej ruchliwe niż te, które znajdowały się w bezwonnej przestrzeni. Psycholodzy aromaterapię wykorzystują nie tylko w gabinecie lekarskim, lecz także zalecają używanie olejków w domu. Najpopularniejszym domowym sposobem terapii zapachowej jest aromatyczna kąpiel. Wspomaga bezsenność, łagodzi bóle mięśni, odpręża oraz usuwa zmęczenie. Mieszanka lawendowo-rozmarynowa wpływa na poprawę koncentracji. Olejek można również wmasować w ciało bezpośrednio. Przy niektórych schorzeniach takich jak: bóle mięśni, artretyzm czy bóle menstruacyjne zalecane są ciepłe kompresy z dodatkiem pachnących olejków. Zimne kompresy łagodzą ból głowy czy oczu. Olejki eteryczne nie zastąpią tradycyjnych sposobów leczenia, aromaterapię stosuje się jako metodę wspomagającą. Więcej informacji na stronie www.aromaterapia.pl .

Więcej o: