Bądź na czasie, chwyć za druty

W modzie najważniejszy jest indywidualizm. Nie ślepe naśladowanie trendów, lecz kreowanie swoich. Dlatego namawiamy do robienia na drutach. To nie tylko ulubione hobby Hollywoodu, to przede wszystkim szansa stworzenia czegoś bardzo niepowtarzalnego.

Historia dziergania

Robienie na drutach jest niemal tak stare jak nasza historia. Najstarsze wzmianki o robótkach ręcznych pochodzą jeszcze z czasów starożytnego Egiptu. To stamtąd, przez Bliski Wschód, dziergania dotarło do Europy. Niemiecki malarz Bertram z Minden (1345-1415) jako pierwszy w Europie uwiecznił czynność robienia na drutach na obrazie Buxtehude Altar. Widzimy na nim dziergającą Madonnę. Średniowiecze to czas, kiedy pasja robienia na drutach zaczęła się rozprzestrzeniać po świecie, dotarła m.in. do Rosji i Azji. Kilka wieków później imigrujący do Ameryki Szkoci zaszczepili pasję dziergania wśród Amerykanów. Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej robienie na drutach działało terapeutycznie, a w latach 60-tych, kiedy swetry były krzykiem mody każdy, kto miał pojęcie o dzierganiu chwytał za druty i kolorowe włóczki. Lata 80-te i 90-te to czas, kiedy dzierganiem zajmowały się głównie rencistki i emerytki, ale początek XXI wieku to już renesans dziergania. Głównie za sprawą celebritów. To oni sprawili, że robótki ręczne stały się pasją na czasie. To hobby, które nie tylko wycisza, działa terapeutycznie, ale pozwala na wykazanie się pomysłowością i indywidualizmem.

Kto dzierga?

Julia Roberts jest odpowiedzialna za wielki powrót dziergania. W filmie "My Best Friend's Wedding" (polskie tłumaczenie: "Mój chłopak się żeni") aktorka w wielu scenach pojawia się z kłębkiem włóczki znajdując w dzierganiu sposób na ukojenie nerwów. Cameron Diaz od lat zapewnia w wywiadach, że nic nie działa tak rozluźniająco jak robienie na drutach. Gwiazdy z serialu "Seks w wielkim mieście" czyli Kristen Davis, Charlotte York i Sarah Jessica Parker również przyznają się do tego, że w wolnych chwilach sięgają po druty i włóczki. Dzierganie nie ominęło też Courtney Cox, Lisy Kudrow, Brooke Shields - to kolejne gwiazdy chwalące się, że robienie na drutach to ich hobby. Nawet zapracowana Madonna znajduje czas na dzierganie szalików i swetrów. Na drutach robią też słynne modelki: Kate Moss, Paulina Porizkova i Naomi Campbell. Pasja dziergania nie ominęła też mężczyzn. Russell Crowe to aktor znany z tego, że lubi od czasu do czasu wydziergać kawałek szalika.

Renesans dziergania w czasach recesji

Światowy kryzys ostatnich lat sprawił, że coraz chętniej sięgamy po druty. W Wielkiej Brytanii odnotowano, że w ostatnich latach sprzedaż wełny wzrosła o 30 procent. Firma Hobby-Craft zdradziła, że rocznie sprzedają ponad milion kłębków włóczki! Kupują je ludzie w każdym wieku, głównie kobiety, ale zdarzają się też mężczyźni. Redaktor naczelna brytyjskiego magazynu "Kniting", Emma Kennedy na łamach swojego pisma ogłosiła wielki powrót dziergania. Według Kennedy ludzie są zmęczeni komercyjnym podejściem do życia, koncepcją kupowania i wyrzucania, mają potrzebę stworzenia czegoś unikalnego i swojego. Ponieważ coraz młodsze osoby interesują się robieniem na drutach, magazyny dla hobbistek dziergania - w tym "Vogue Knitting" - nie tylko podwyższają nakład, ale również uaktualniają wzory nawiązując do współczesnych trendów w modzie.

Od kogo się uczyć?

Najpopularniejsza, międzynarodowa grupa miłośniczek robienia na drutach zrodziła się w Ameryce. Nazywa się Stitch 'n' Bitch (pol. dziergaj i narzekaj). Ma ona oddziały w każdym stanie USA, Londynie, Tokio i Sydney. Do grupy wbrew pozorom nie zapisują się babcie chcące wydziergać rękawiczki wnuczkom. Stitch 'n' Bitch to inicjatywa młodych, aktywnych zawodowo kobiet, które w dzierganiu znalazły nie tylko pasję, ale i sposób na odreagowanie stresów. Założycielki i członkinie grupy nie tylko regularnie spotykają się i wspólnie dziergają, ale również wydają cieszące się bardzo dużym powodzeniem książki. Znajdziesz w nich nie tylko szczegółowe opisy najróżniejszych ściegów, ale również informacje o tym skąd pochodzą wzory, kto je wymyślił i w jakich okolicznościach. W Londynie marka ubraniowa Weardowney organizuje kursy robienie na drutach, które najczęściej odbywają się w Starbucksie na popularnej ulicy handlowej, Oxford Street. Na szczęście do tego, aby tworzyć ubrania własnoręcznie nie jest potrzebny wielki talent. Wystarczy trochę motywacji, pasji i chęci tworzenia. Dzisiaj można się zapisać na kurs robótek ręcznych i ...dać upust wyobraźni.

Kursy w wersji podstawowej i zaawansowanej: studnia-prezentow.pl

Lekcje ręcznego szycia: makatka.pl , haftypolskie.com.pl

Więcej o: