Nie płać kartą, będziesz szczupła i bogata!

Jeszcze kilkanaście lat temu karta płatnicza była oznaką luksusu i wyjątkowości. Dzisiaj kartą płacimy za gazetę i słodycze. Błąd. Przez karty nie tylko wydajemy więcej pieniędzy, ale też tyjemy!

Stop spontanicznym zakupom!

Każda z nas wie, jak trudno rozstać się z papierowymi pieniędzy kiedy przychodzi do płacenia. Podanie sprzedawcy plastikowej karty nie kosztuje nas tyle emocji co wyciąganie z portfela kolejnych stówek. Eksperci zajmujący się psychologią handlu namawiają, aby na zakupy wybierać się zawsze z gotówką. Dlaczego? Bo mając w portfelu 100 zł w supermarkecie zrobimy zakupy tak, aby nie wydać ani grosza więcej. W przypadku płacenia za zakupy kartą nie ograniczają nas limity. Co więcej konsumenci, którzy zostawiają karty płatnicze w domu, nie są podatni na kupowanie słodyczy ustawionych przy kasach w supermarketach. Badacze z amerykańskich uniwersytetów m.in. z uniwersytetu Cornell i Buffalo przeanalizowali zachowanie klientów supermarketów. Dowiedli, że płacący kartami płatniczymi wrzucają do koszyków o wiele więcej słodyczy, niż osoby, które wybierają płatność gotówką. Według badaczy dwa czynniki odpowiadają za to, że klienci z kartami płatniczymi wydają więcej pieniędzy na czekoladowe batoniki. Widok słodyczy budzi zachciankę, a to powoduje, że zakupy robimy pod wpływem emocji. Płacenie kartą sprzyja zakupom pod wpływem zachcianki na słodkie. Po drugie, nie oglądając fizycznie pieniędzy nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile tak naprawdę wydajemy. Amerykanie śmiało twierdzą, że popularność kart płatniczych przyczyniła się do tego, że jemy więcej, a przez to coraz częściej cierpimy na nadwagę i otyłość.

Planuj swoje zakupy

Chcąc zapobiec zbyt spontanicznym i nieprzemyślanym zakupom przed wyjściem do supermarketu zrób dokładną listę rzeczy które są niezbędne. Wchodząc do sklepu miej przy sobie gotówkę i nie płać kartą. W przypadku zakupów w sklepach z kosmetykami czy ubraniami możesz zastosować metodę notowania. Przejdź po sklepie i zamiast od razu iść do kasy z wybranymi rzeczami, spisz na kartce co chcesz kupić i ile to będzie kosztowało. Po kilku minutach zajrzyj na listę i upewnij się, czy nadal potrzebujesz wszystkich wybranych przez siebie rzeczy.

Jak oszczędzać?

Jeśli zależy ci na tym, aby w centrum handlowym nie wydać zbyt dużo pieniędzy na zakupy zabierz ze sobą męża, partnera, przyjaciela. Mężczyźni nie są stworzeni do zakupów i chodzenie po sklepach bardzo szybko wyprowadza ich z równowagi. Według psychologów zdrowy mężczyzna jest w stanie robić zakupy przez 70 minut. Potem jego cierpliwość się wyczerpuje.

Więcej o: