Kinoterapia czyli kino spotyka psychologię

Biorąc udział w Projekcie Kinoterapia znajdziesz odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, uleczysz duszę. Czy to możliwe, aby filmy miały moc uzdrawiania?

Ukryte emocje

Od niedawna kino wykorzystywane jest w psychoterapii. Projekt Kinoterapia ruszył w 2009 roku. Zespół liczy 4 osoby, z których każda wnosi do projektu inną perspektywę: kulturoznawczą, filmoznawczą, dziennikarską, psychoterapeutyczną. Wspólnie wybierają filmy. Spotkania między kadrami to projekt Fundacji Generator oraz Tria Kobiet Niezależnych. Fundacja stosuje film w rozwoju osobistym i edukacji, rozwijając konieczne do tego narzędzia i wiedzę; bada źródła i oddziaływanie kina, promuje wartościowe projekty artystyczne, wskazując na twórcze sposoby odbioru sztuki filmowej. Kino ma pomóc w odnalezieniu wzorców, nadziei, podsuwa również nowe rozwiązania starych problemów. Film nie zastąpi jednak klasycznej terapii, to tylko technika pomocnicza, która rozwinęła się w Stanach Zjednoczonych. Kinoterapia pomaga dotrzeć do ukrytych emocji, daje nadzieję, rozwija samoświadomość, inspiruje do zmian, pozwala z dystansem spojrzeć na nasze życie. Jaki jest cel spotkań? Przede wszystkim bada wpływ kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata. Dzięki takim spotkaniom możliwe jest rozwijanie narzędzi i wiedzy koniecznych do wykorzystania filmu w profilaktyce i interwencji psychologicznej oraz edukacji. Twórcy tego projektu proponują intymne spotkanie z filmem, traktowanym jako współczesny mit, w którym możemy odkryć aspekty własnego losu, szukać analogii w doświadczeniach innych ludzi, zmierzyć się z tkwiącymi w nas stereotypami.

Seanse bez popcornu

Tego typu spotkania mają na celu głębszą refleksję w opozycji do pospiesznego i pobieżnego kontaktu z filmem. Dyskusje w interdyscyplinarnym gronie łączą refleksję kulturoznawczą, filmoznawczą z podejściem psychologicznym. A warsztaty umożliwiają zrównoważenie intelektualnej interpretacji opowieści filmowej z emocjonalnym jej przeżywaniem. W warszawskim KINO.LAB odbywały się pokazy filmów (m.in.Zelig, Miłość Larsa, Exile Family Movie, Spotkania na krańcach świata), panele z udziałem psychologów, psychoterepeutów, kulturoznawców, socjologów, dziennikarzy oraz warsztaty psychologicznej pracy z filmem. Gośćmi spotkań byli m.in.: prof. Ireneusz Krzemiński, Tomasz Raczek, Jacek Rakowiecki, Tanna Jakubowicz - Mount. Wiosną 2010 rozpoczął się cykl "Związki. Spotkania między kadrami". Do końca roku odbędą się jeszcze dwa spotkania z cyklu "Związki". To okazja aby przyjrzeć się wzorcom kobiecości i męskości podtrzymywanym i kontestowanym przez naszą kulturę. Lucyna Zembowicz o cyklu mówi: To zaproszenie do oglądania filmów, których treść prowokuje do rozmów na temat relacji miłosnych.Od wiosny tego roku rozmawialiśmy o różnych aspektach związków, m.in na temat tego, co nas do siebie przyciąga, jak budujemy relację , o tym jak ważna jest intymność i w jaki sposób dbać o namiętność. Mówiliśmy o dobrej komunikacji, barierach - kulturowych, środowiskowych czy intrapersonalnych, które decydują o naszych historiach miłosnych. Nasze pokazy są otwarte dla wszystkich i mają na celu wykazanie jak bardzo inpirujące nasze własne życie może być to, które oglądamy na ekranie." 27 listopada, o godzinie 15 odbędzie się pokaz filmu "Ród Antonii" w reżyserii Marleen Morris, zdobywcy Oscara w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". To zabawna i poruszająca opowieść o matriarchalnej społeczności, która gromadzi się wokół silnej i charyzmatycznej Antonii, stanie się pretekstem, by zweryfikować najbardziej podstawowe postulaty feminizmu. Gościem specjalnym spotkania będzie Elżbieta Smoleńska - psycholożka, dziennikarka, szefowa Wydawnictwa Innana. Kolejne spotkanie 18 grudnia poświęcone będzie dzisiejszym wyobrażeniom na temat męskości i przedpremierowy pokaz filmu "Para do życia" (reż. Mika Hotakainen, Joonas Berghall), uznanego za najlepszy film DocReview 2010, fiński kandydat do Oscara. Film jest ciągiem wypowiedzi mężczyzn, dla których sauna staje się konfesjonałem - miejscem, gdzie mogą wyznać swoim przyjaciołom najbardziej intymne historie. Czy sygnalizuje ostateczne zerwanie z mitem twardego mężczyzny? Więcej o kinoterapii tutaj

Więcej o: