Inspiracje kobietą

Od wieków skomplikowana natura kobiet była inspiracją dla artystów. Fascynowała i pobudzała ich do twórczego działania. Dzięki zachwytowi a przede wszystkim uczuciom jakie w nich budziły przyczyniły się do powstania dzieł pięknych i wybitnych w każdej dziedzinie sztuki.

Beatryczne inspirowała Dantego Alighieri, Helena Sergiejewna Szyłowska była pierwowzorem Małgorzaty z powieści Bułhakowa a Dora Maar nieustającym natchnieniem dla Picassa. Przykłady kobiet pobudzających wenę artystów na przestrzeni wieków można mnożyć. Dla malarzy, pisarzy, poetów stanowiły coś niepojętego wręcz nieziemskiego. Kobietę ukazywano na przestrzeni dziejów jako anioła i szatana, czułą i okrutną Famme Fatale, nieskazitelnie piękną ale również przerażająco brzydką. Czy tak jest do dziś? Czy współczesne kobiety nadal fascynują twórców? Czy pojęcie muzy jako bogini sztuki można odnieść do dzisiejszego artystycznego świata?

Na ekranie

Dla Quentina Tarantino niekwestionowaną muzą stała się Uma Thurman. Reżyser podkreśla to niemal w każdym wywiadzie, a specjalnie dla niej stworzył dla niej rolę Czarnej Mamby w słynnym "Kill Bilu". W 2014 roku, co zostało oficjalnie potwierdzone, do kin wejdzie trzecia część tego filmu i nie zabraknie w nim oczywiście Umy. Będzie to jej piąta rola u Tarantino. Słynny nowojorski neurotyk Woody Allen może się również poszczycić współpracą z pięknymi, utalentowanymi kobietami. Na przestrzeni lat swojej reżyserskiej kariery inspirowało go wiele aktorek. Pierwszą jego muzą była Diane Keaton, według krytyków przypadł jej udział w najlepszym okresie twórczości Allena i wystąpiła w jego ośmiu produkcjach. Mia Farrow to rekordzistka, która zagrała w aż w trzynastu filmach znanego reżysera. Z kontrowersyjnych problemów osobistych między tymi dwojgiem Allen musiał szukać natchnienia w kimś innym. Dianne Wiest była dla niego idealną aktorką drugoplanową czego dowodem są dwa Oskary za "Hannah i jej siostry" oraz "Strzały na Broadwayu". Ostatnio inspiruje Allena piękna Scarlett Johannson. Co prawda zagrała dopiero w trzech filmach mistrza: "Wszystko gra", "Scoop. Gorący temat" i "Vicky Cristina Barcelona" ale seksowna blond piękność tak mocno skupia uwagę męskiej publiczności, że znany miłośnik kobiecego uroku jakim jest Woody Allen na pewno szybko nie zrezygnuje ze współpracy z nią.

W muzyce

Utwory wielu znanych muzyków były inspirowane kobiecym wdziękiem. Słynna "Layla" Erica Claptona, to wynik długotrwałej bliskiej, intymnej relacji z Patii Harrison, byłej żony eks - Beatlesa - Georga Harrisona. Jim Morrison - legendarna gwiazda rocka dla swojej ukochanej Pameli Courson napisał nie tylko słynny utwór "Love Street" ale również dwa poematy: "The Lords" i "The New Creatures". Ponieważ poezja miłosna kłóciła się z wizerunkiem wokalisty kazał on wydawcom podpisywać swą twórczość fikcyjnym nazwiskiem. O intymnych relacjach z kobietą mówi także jedna z najpiękniejszych ballad Rolling Stonesów "Angie", która była wynikiem romansu Micka Jaggera z żoną Davida Bowiego. Utwory te przyniosły popularność ich twórcom nie tylko ze względu na znakomitą muzykę, ale przede wszystkim na skandale związane z genezą ich powstania.

Na wybiegu

Czy dla projektanta mody może istnieć jakakolwiek inna inspiracja niż kobieta? Światowej sławy Claudia Schiffer była długo była inspiracją dla domu mody Chanel i jest uznawana za najważniejszą modelkę w jego historii. Popularna i kontrowersyjna jednocześnie Naomi Cambell przez wiele lat współpracowała z takimi potęgami w dziedzinie mody jak Dolce&Gabbana, Louis Vuitton czy Dior . Dla projektantów wbrew pozorom nie tyko znane modelki są natchnieniem. Gianni Versace na swoją muzę wybrał własną siostrzenicę. To dla Allegry Versace ten prekursor i genialny kreator mody tworzył z pasją zostawiając jej 50% udziałów swojego słynnego dziedzictwa. Inspiracją dla projektantów nie są wyłącznie profesjonalistki z wybiegów ale także aktorki, piosenkarki i dziennikarki.

Kobiety nadaj pobudzają wyobraźnię twórczą artystów, niestety współcześnie coraz bardziej stają się one opakowaniem mającym za zadanie dobrze sprzedać produkt. Bardzo trudno znaleźć prawdziwą, jednoznaczną muzę stanowiącą ucieleśnienie marzeń artysty. Intrygujące kobiece wnętrze i osobowość zastąpiła przede wszystkim idealna atrakcyjność zewnętrzna. By twórca znalazł harmonię w inspiracji kobietą powinien być może nadal poszukiwać w niej nie tylko doskonałego piękna ale i doskonałego wnętrza. Wtedy muza zachowa swoje pierwotne w pełni inspirujące znaczenie.

Więcej o: