Pomagamy na co dzień czy od święta?

Czy angażowanie się w akcje charytatywne i pomaganie słabszych i biedniejszym podczas świąt stanie się w Polsce - tak samo jak np. w Ameryce czy Wielkiej Brytanii - stałym elementem świątecznych przygotowań? Wszystko wskazuje na to, że tak.

Czym są dla ciebie święta?

Czekaniem na prezenty, okazją do spotkania się z całą rodziną przy stole wigilijnym, marketingowym szałem i niezdrowym obżarstwem? Magicznym czasem pełnym niespodzianek i bliskości? A może dniami, w których najbardziej odczuwasz samotność, brak bliskiej osoby? Święta niosą ze sobą radość, dla niektórych smutek, a także społeczną odpowiedzialność. To czas, kiedy miękną nam serca i w ramach akcji charytatywnych pomagamy słabszym, chorym, ubogim. Nie musimy tego robić, ale możemy. W Stanach Zjednoczonych już od połowy XIX wieku świąteczną tradycją jest wspieranie organizacji i akcji charytatywnych. Najbardziej przyjazna świętom jest organizacja Salvation Army (pol. Armia Zbawienia). Co roku na ulicach amerykańskich miast można spotkać ochotników Armii Zbawienia. Bez względu na pogodę, pobrzękują dzwoneczkami i nawołują do wrzucania datków do puszki. Kościoły protestanckie czy katolickie organizują zbiórki pieniędzy, żywności i ubrań. W Wielkiej Brytanii przed świętami w ulubionych sklepach Wyspiarzy na półkach pojawiają się produkty z których część dochodu jest przeznaczona na organizacje charytatywne. To często ozdoby choinkowe, świąteczne kartki, które zawsze można znaleźć w grudniu np. w popularnych sklepików Oxfam.

Polacy chętnie pomagają?

Z badań przeprowadzonych przez Ogólnopolski Kwestionariusz Produktów i Usług Acxiom Polska wynika, że coraz częściej w okresie poprzedzającym święta myślimy o innych ludziach, a nasza skłonność do wspierania akcji charytatywnych systematycznie rośnie. W 2003 r. na pytanie "czy wspierasz akcje charytatywne?" pozytywnie odpowiedziało 38 proc. respondentów. Ale już dwa lata później, aż 60 proc. ankietowanych potwierdziło uczestnictwo w różnego rodzaju projektach charytatywnych. Według raportu Acxiom Polska polscy darczyńcy są też stali w poglądach. Jeśli raz wzięli udział w kampanii społecznej, to jak deklarowali, w przyszłości również chcieliby i zamierzają pomóc.

Od prezentów nie uciekniemy

Prezent nie musi być bezużytecznym i nieprzydatnym gadżetem. Może być źródłem radości i dla osoby obdarowującej i obdarowanej. Kupując produkt w jednej z organizowanych corocznie świątecznych akcji społecznych, można np. wesprzeć dzieci z domów dziecka (akcja "I Ty możesz zostać świętym Mikołajem" TVP2), chorych na raka (akcja "Kup misia" TVN) czy wspomóc programy pomocowe Polskiej Akcji Humanitarnej.

Podarnik.pl

Podarnik to akcja charytatywna portalu Gazeta.pl i Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzięki niej możesz w jednym miejscu, w łatwy sposób wybrać program pomocowy PAH, który chcesz wesprzeć i finansowo zasilić. Twoje pieniądze trafią na wybrany przez Ciebie program pomocowy Polskiej Akcji Humanitarnej. Zasilane przez PAH programy to m.in.:

- Dożywianie Zestaw L i XL - w ramach kampanii "Świat bez głodu" pomagasz dożywiać dzieci, matki karmiące i kobiety w ciąży w krajach Afryki wschodnie

- Pomoc Komitetu Ochrony Praw Dziecka - Twoje pieniądze zasilają działania Komitetu Ochrony Praw Dziecka w Warszawie. Zobacz co KOPD już zrobił dla dzieci i ich rodzin: www.kopd.pl

- Nauka czytania i pisania - wspierasz cel jakim jest zapewnienie dostępu do edukacji w Afganistanie, Sudanie Południowym i Autonomii Palestyńskiej,

- Zestaw sanitarny. - twoje pieniądze posłużą polepszeniu warunków higienicznych i sanitarnych wśród ofiar katastrof i konfliktów zbrojnych.

- Drzewko owocowe - wspierasz projekty wzmacniania beneficjentów w Sudanie Południowym.

Święta czas dawania

Dawanie prezentów, szczególnie w grudniu, może mieć wiele znaczeń. To podtrzymanie tradycji, wyraz sympatii, serdeczności. Prezenty ofiarowujemy nie tylko z chęci zrobienia komuś przyjemności, ale również z egoistycznej potrzeby poczucia się przydatnym czy szczodrym. Według psychologów radość, przyjemność i satysfakcja z dawania prezentów jest nierzadko większa niż radość z otrzymywania.

Więcej o akcji podarnik.pl szukaj tutaj

Więcej o: