Masaż lodem: hit czy kit?

Relaksuje, oczyszcza, hartuje, rozluźnia, a nawet odmładza. Zainteresowana?

Lód w medycynie

Masaż lodem od lat jest wykorzystywany w medycynie jako skuteczna i prosta metoda leczenia urazów mięśni. Sprawdza się również jako zabieg rozluźniający po wysiłku fizycznym, przy bolesnych napięciach mięśni, przy chorobach kręgosłupa. Niskie temperatury dają szybki efekt przeciwbólowy i przeciwzapalny.

Lód w gabinetach spa

W gabinetach odnowy biologicznej i w salonach spa masaż lodem stosuje się w celu przyspieszenia tempa przemiany materii. Masaż ma właściwości ujędrniające i detoksyfikujące, odprowadza zalęgające produkty przemiany materii i działa antycellulitowo. Miejsca o nadmiernej tkance tłuszczowej oraz miejsca objęte cellulitem są gorzej ukrwione. Przez to ich metabolizm jest spowolniony. Masaż lodem pobudza krążenie krwi i limfy tych miejsc.

Jak reaguje skóra?

Niska temperatura pobudza receptory zimna w skórze, a to, prowadzi do skurczu naczyń krwionośnych. Zimny bodziec oprócz skurczu naczyń krwionośnych, powoduje zmniejszenie metabolizmu komórkowego, hamuje stany zapalne oraz rozluźnienia mięśni.

Właściwości pielęgnacyjne

Masaż lodem zaliczany jest do zabiegów miejscowych o temperaturze oziębiania ok. 0°C. Polega on na połączeniu techniki masażu i stymulacji zimnem. Poza właściwościami leczniczymi masaż lodem jest naturalnym kosmetykiem. Lód poprawia wygląd skóry, bo przyspiesza zachodzące w niej procesy przemiany materii. Po masażu lodem skóra staje się lepiej odżywiona, dotleniona oraz oczyszczona z zalęgających w niej toksyn. Szybciej zachodzą w niej procesy złuszczania i prawidłowej odbudowy naskórka. Dzięki przyspieszeniu metabolizmu zimnem i masażem, zabieg jest również kuracją antycellulitową. Masaż lodem powinien trwać około 20 minut. Można go wykonywać na całej skórze, a także na twarzy. Wówczas mówimy o liftingujących właściwościach lodu.

Jak wygląda masaż?

W gabinetach kosmetycznych do masażu wykorzystuje się bryłę lodu, wcześniej zamrożoną w specjalnym pojemniku. Do masażu można stosować zwykłą wodę lub mrozić napary z ziół zawierające czynne związki biologiczne. Masaż zamrożonymi wyciągami z ziół dodatkowo ma działanie pielęgnacyjne. Rozmaryn działa przeciwzmarszczkowo, kasztanowiec likwiduje obrzęki, rumianek ma działanie kojące. Masaż lodem może mieć również działanie peelingujące. Wówczas do kostek lodu dodaje się zmielone migdały, płatki zbożowe, kawę. Masaż lodem trwa około 20 minut. Cena masażu waha się od 50 do 150 zł.

Przeciwwskazanie

Kosmetyka lodowa upiększa, przyczynia się do poprawny stanu skóry. Warto jednak pamiętać, że nie każdy może stosować krioterapię. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek zabiegu lodowego trzeba poznać jego przeciwwskazania. To m.in.: nietolerancja zimna, choroby serca i układu krążenia, nadciśnienie nieuregulowane, ropne zmiany skórne, niedoczynność tarczycy.

Więcej o: