Single nie lubią świąt?

Czy osoby samotne rzeczywiście nie lubią świąt? Czy i co możesz zrobić dla przyjaciółki singielki, aby i ona poczuła magię rodzinnych świąt?

Single mogą pracować w wigilię

Brytyjski dziennik "The Guardian" kilka lat temu przygotował obszerny raport na temat singli. Według przeprowadzonych wśród osób samotnych ankiet wynika, że aż 6 na 10 singli skarży się na dyskryminację w miejscu pracy. Współpracownicy i szefowie zakładają, że skoro single nie mają partnera ani dzieci, mogą pracować w weekendy i uczestniczyć w firmowych spotkaniach po godzinach pracy. Od singli oczekuje się, że będą pracować wtedy, kiedy sparowani koledzy świętują lub jadą na rodzinne wakacje w czasie szkolnych ferii. Bella DePaulo, autorka poradnika "Singled Out: How Singles are Stereotyped, Stigmatized, and Ignored, and Still Live Happily Ever After" zwraca uwagę na to, że szczególnie podczas świąt, od osób samotnych, oczekuje się poświęceń. To ich najczęściej pracodawcy proszą, aby pracowali w wigilię czy pierwszy dzień świąt, a rodziny zakładają, że samotna kuzynka z przyjemnością przyjedzie i popilnuje dzieci w sylwestrową noc.

Byś singlem w święta i nie zwariować

Kiedy znajomi wpadają w świąteczny amok przygotowań, sprzątają domy, planują menu, biegają za prezentami dla partnerów i dzieci, wrażliwe single mają prawo poczuć samotność. Co można zrobić, aby nie popaść w świąteczną chandrę? Przede wszystkim nie rozczulać się nad sobą. Ludzie są samotni z różnych powodów. Z wyboru, z przymusu, często jest to stan przejściowy. Chwile spędzone z samym sobą nie zawsze są czasem smutku. Potrafią być terapeutyczne i z perspektywy czasu, może się okazać, że były bardzo potrzebne. Kiedy przeszkadza samotność warto rozejrzeć się wkoło i przekonać się, że bycie singlem to znamię naszych czasów. Futurolodzy szacują, że za około 20 lat, przynajmniej połowa z nas będzie singlami lub rozwodnikami. Już dzisiaj prawie połowa mieszkańców Londynu czy Nowego Jorku to ludzie nie pozostający w stałych związkach. Z roku na rok jest coraz więcej osób samotnych, po rozwodach, po miłosnych przejściach. Oni - być może tak samo jak ty - czekają na świąteczne zaproszenie. Jeśli nie brakuje ci energii zaproś znajomych singli do siebie. Kiedy zajmiesz się przygotowaniami do wigilijnej kolacji zapomnisz o przedświątecznej chandrze. Kup znajomym świąteczne upominki. Dawanie prezentów jest przyjemniejsze niż otrzymywanie ich. Nie zapominaj też o tym, aby zrobić prezent sobie. Jeśli tylko masz fundusze, zafunduj sobie wycieczkę życia i w czasie świąt pojedz do miejsca, o którym zawsze marzyłaś? Kto wiem, może za rok, już nie będzie takiej okazji.

Co zrobić z samotną koleżanką?

Nie wszyscy single są samotni z przymusu. Dla niektórych bycie singlem to świadomy wybór. Nie zakładaj z góry, że wszystkie samotne osoby są nieszczęśliwe. Nie zapraszaj koleżanki singielki do siebie na święta, tylko dlatego, że wydaje ci się, że jest spragniona rodzinnego ciepła. Samotne osoby nie potrzebują litości. Wbrew pozorom, nie wszyscy marzą tylko o tym, aby podczas świąt objeść się do syta i przytyć kilka kilogramów. Najczęściej wyszukiwane w internecie artykuły w czasie świąt, to nie te, o tym, co zrobić, aby poradzić sobie z samotnością podczas świąt, lecz te traktujące o tym jak przeżyć święta i nie pokłócić się z rodziną. Nie zakładaj też, że samotne osoby nie mają świątecznych planów. Kuzynka bez pary być może ma więcej czasu niż zapracowane mamy, ale to nie oznacza, że przyjdzie posprzątać, popilnuje dzieci, przyniesie zakupy. Single oprócz pracy, mają też swoje życie towarzyskie i nie zawsze są dostępni na każde skinienie. Co więcej, single to nie dziwadła. Dzięki inteligencji emocjonalnej potrafią być rodzinni, uczuciowi i doskonale wiedzą jak zachować się podczas świąt.

Więcej o: