Sztuka ładnego mówienia

W czym tkwi sekret, że jednych potrafimy z zainteresowaniem i przyjemnością słuchać godzinami, a od innych uciekamy, bo zawsze przynudzają. Zobacz czy można poprawić styl i technikę mówienia.

Ton głosu ma znaczenie

Patsy Rodenburg to znana na świecie nauczycielka emisji głosu. Z jej porad korzyst wielka aktorka brytyjskiej sceny, dama Judy Dench. Na lekcje dykcji do Rodenburg uczęszczali m.in.: Nicole Kidman, Ian McKellen, Ralph Fiennes, Joseph Fiennes, Hugh Jackman czy Natalie Portman. W poradniku "Presence. How to use positive energy for success" Rodenburg pisze jak panować i pracować nad swoim głosem aby osiągać sukcesy. Według autorki książki podczas rozmowy najważniejsze jest to, aby zwracać uwagę na ton. Kiedy mówimy bez intonacji, nie modelujemy i nie zmieniamy tonu głosu, wówczas nawet najciekawsza historia i najgorętsze informacje nie zatrzymają przy nas słuchaczy. Według Rodenburg zmienianie tonu głosu to najlepszy sposób na to, aby ludzie byli zainteresowani historią, którą mamy do opowiedzenia.

Zwracaj uwagę na reakcję słuchających

Które zachowanie jest ci bliższe: zaczynasz głośniej mówić, aby ludzie chcieli cię słuchać? Krzyczysz, aby przyciągnąć uwagę innych? A może mruczysz coś niewyraźnie pod nosem? Aby upewnić się, że ludzie cię słuchają kontroluj to, jak słuchacze reagują na twój głos, gesty i zachowanie. Obserwując szybko zorientujesz się, czy powinieneś kontynuować, zmienić ton czy może w ogóle przestać mówić.

Stres weź na wdechu

Kto z nas nie denerwuje się przed publicznym wystąpieniem lub w sytuacjach, kiedy naszym obowiązkiem jest przekazanie trudnych informacji? Kiedy się denerwujemy, od razu słychać to w głowie. Łamiący się, drżący i niewyraźny głos sprawia, że nie przekonamy i nie przykujemy uwagi słuchaczy. Metodą Patsy Rodenburg na to, aby nerwów i stresu nie było słychać w głosie jest lekkie otworzenie ust i wzięcie głębokiego, wolnego oddechu. Dzięki temu, rozpoczynając zdanie, nie będzie w głosie słychać zdenerwowania.

Mów z życiem

Postaraj się, aby wypowiadane przez ciebie słowa były nacechowane emocjami. Każdy słuchacz wyłączy się, kiedy w twoich zdaniach nie ma żadnych emocji. Rodenburg poleca proste ćwiczenia. Wybierz kilka mocnych słowa, np.: miłość, nienawiść, zawsze, nigdy, wszystko, nic i postaraj się tchnąć w nie życie. Poćwicz, jak je wypowiadać, aby dosłownie poczuć to co wyrażają. Wplataj w swoje słowa emocji, a będziesz przekonującym mówcą.

Więcej o: