Noworoczne postanowienie: naucz się mówić nie!

Jim Camp to amerykański psycholog i autor książki "NO: The Only Negotiating Strategy You Need for Work and Home". Camp uważa, że kobiety, a szczególnie singielki, nie potrafią odmawiać, a słowo "nie" najtrudniej przechodzi im przez gardło. Jak mówić "nie" i nie czuć z tego powodu wyrzutów sumienia?

Dlaczego przytakiwanie nie jest dobre?

Zgadzasz się na wszystkie oferowane ci w pracy warunki, bo nie wiesz jak negocjować? Mówisz "tak", na wszelki wypadek, aby inni cię lubili? Camp uważa, że kobiety częściej niż mężczyźni przyznają innym rację i akceptują sytuacje, które nie zawsze im odpowiadają. Zdaniem psychologa, tego typu zachowanie wynika z chęci przypodobania się i z obawy, że mówiąc "nie" łatwo stracić sympatię wśród innych. Tymczasem brak swojego zdania, nie podejmowanie prób dyskusji czy negocjacji sprawiają, że kobiety dobrowolnie pozbawiają się władzy.

Dlaczego singielkom trudniej powiedzieć "nie"?

Według Campa pokorność i ugodowość singielek wynika z wychowania. Na podstawie własnych obserwacji amerykański psycholog twierdzi, że samotne kobiety z obawy przed tym, że zostaną odebrane jako stare panny czy złośliwe zołzy, wolą nie ujawniać tego co czują czy myślą. Od małego dziewczynki są uczone, że powinny być ugodowe, sympatyczne i niekłótliwe. Samotne kobiety - głównie z obawy przed odrzuceniem - nie próbują negocjować i zgadzają się na stawiane im warunki np. w sytuacji, kiedy w ich życiu pojawia się mężczyzna. Camp uważa, że powiedzenie stanowczego "nie" czasami jest lepsze niż przytakiwanie i akceptowanie każdej propozycji czy warunków. "Nie" jest wyzwaniem i zaproszeniem do negocjacji.

Czy jest coś pomiędzy "tak" a "nie"?

W książce "NO: The Only Negotiating Strategy You Need for Work and Home" Camp podaje przykład jak zachować się, kiedy np. mężczyzna chce zaprosić cię na randkę. Czytamy: jeśli kolega z pracy zaprasza cię na kolację, nie zgadzaj się błyskawicznie na wszystko co proponuje. Zamiast wyjścia do restauracji zaproponuj np. galerię lub lodowisko. Proponując coś od siebie zyskujesz szacunek i władzę.

Kiedy trzeba powiedzieć "nie"?

Kiedy czujesz strach, lęk, czy podekscytowanie z reguły nie jesteś w stanie podjąć racjonalnych decyzji. Camp podpowiada, aby nie działać pochopnie. W książce podaje prosty przykład. Kiedy niedawno poznany mężczyzn chce jak najszybciej przejść do kolejnego, bardziej intymnego etapu znajomości, wycisz się na chwile, odstaw emocje na bok i zadecyduj co ty chcesz zrobić. Jeśli nie czujesz tego samego co on w danej chwili, powiedz to i zaproponuj czy możecie wrócić do tematu przy innej okazji. Jeśli się nie zgodzi, to według Campa, nie warto tracić więcej czasu u boku tego pana.

Więcej o: