Jak wypracować silną wolę?

Ledwie minął Nowy Rok, a Twoje postanowienia zmian już są nieaktualne? Brak konsekwencji, wytrwałości, silnej woli sprawiają, że nie jesteś z siebie zadowolona? Masz szansę to zmienić od dziś.

Silna wola daje nam poczucie pewności siebie i opanowanie. Dzięki niej zachowujemy spokój umysłu i wewnętrzną równowagę. Jest to cecha umożliwiająca nam kontrolę własnych zachowań. Jak ją wyćwiczyć i nauczyć się konsekwentnie dążyć do wytyczonego celu? Oto kilka praktycznych wskazówek.

1) Ustal cel - nie jest ważne jakiej sfery życia będzie on dotyczył. Może to być zarówno rzucenie palenia, utrata zbędnych kilogramów czy chęć zmiany pracy - istotne jest to abyś chciała zrealizować własne plany i oczekiwania a nie cudze - "bo tak powinnaś". Muszą to być tylko Twoje, szczere pragnienia zmiany.

2) "Muszę" zamień na "chcę" - warto się zastanowić czy naprawdę zależy Ci na tym bym daną sprawę osiągnąć. Stare powiedzenie mówi - "chcieć to móc" i wiele w nim racji. Jeśli naprawdę czegoś pragniesz motywacja i realizacja danego zamierzenia okaże się dużo prostsza.

3) Zrób listę - zapisz na kartce jakie korzyści odniesiesz gdy zrealizujesz swoje postanowienie. Podziel je na korzyści doraźne i te długofalowe, które będą Cię motywować do realizacji ważnego dla Ciebie celu.

4) Podziel - prawda jest taka, że duży cel przytłacza, sprawia, że wydaje się on odległy w czasie i trudny do osiągnięcia. Spróbuj dotrzeć do niego drobnymi krokami, każdy etap jaki osiągniesz będzie dodatkową motywacją. Jeśli np. marzysz o schudnięciu 10 kg załóż sobie racjonalnie 2 kilogramy miesięcznie, wtedy nie zniechęcisz się brakiem natychmiastowego, spektakularnego efektu.

5) Wizualizacja - wyobraź sobie korzyści zewnętrzne i pozytywne reakcje otoczenia gdy osiągniesz swój cel. W trudnych momentach załamania jest to doskonały sposób by się nie poddać w działaniu i naładować akumulatory. To naprawdę doskonała motywacja!

6) Ustal kolejność - zaplanuj czas realizacji poszczególnych etapów osiągnięcia Twojego sukcesu. Uwzględnij racjonalne marginesy czasowe. Nie narzucaj na siebie zbyt wiele na raz, wtedy łatwiej się poddać kiedy nie jesteś w stanie podołać zbyt silnej presji czasowej realizacji.

7) Czas na relaks - zbytni reżim, brak chwilowego wytchnienia w postaci jednodniowej dyspensy sprawi, że jeśli coś pójdzie nie zgodnie z planem stwierdzisz, że skoro to takie trudne i już teraz sobie źle radzisz, może wcale nie warto kontynuować. Koniecznie weź pod uwagę podczas planowania etapów działania nieprzewidziane zdarzenia, czas na relaks czy zwykłą chandrę.

8) Powiedz znajomym - boisz się i wstydzisz kolejnej porażki? Nie chcesz by przyjaciele postrzegali Cię ciągle jako osobę niekonsekwentną? Powiedz im co zamierzasz! Obawiając się własnej porażki w oczach bliskich będziesz miała dodatkową motywację by pokazać im efekty wytrwałego działania.

9) Współpracuj - razem raźniej, postaraj się zatem znaleźć kogoś sympatycznego, kto ma podobny pomysł na realizację swoich postanowień i dążeń. Wspólna aktywność da wsparcie, będzie motywować a coś co wydawało się trudne i dotyczące tylko Ciebie ma szansę być zabawą, rywalizacją ale przede wszystkim doda sił i sprawi, że nie będziesz osamotniona w działaniu.

10) Pierwszy krok - najtrudniej zacząć, jeśli jednak zaczniesz dokończ konsekwentnie pierwszy etap - okaże się to bardzo motywujące i uzmysłowi Ci, że potrafisz coś zrobić nie tylko planować i marzyć bez żadnych skutków wymiernych. Dalej będzie już tylko prościej.

11) "Słomiany zapał" - jeśli pojawi się kryzys a chęci opadną zastosuj technikę "kija i marchewki". Nagradzaj się za każdy wymierny etap zakończony powodzeniem. Nagroda sprawi Ci przyjemność i satysfakcję co przełoży się na dalszą chęć osiągnięcia wymarzonego celu.

12) Precz z nudą! - zbytnia monotonia w dążeniu do celu może zniechęcić. Rób więc przerwy, ale nie folguj sobie zbytnio. Wytrwałość przecież zostanie odpowiednio nagrodzona.

13) Uzupełniaj - by utrzymać motywację na odpowiednim poziomie zaglądaj czasem do listy korzyści. Możesz do niej dopisywać nowe pomysły, które dodatkowo będą Cię mobilizować.

14) Koncentracja - wyznaczony cel miej zawsze "z tyłu głowy". Nie popadaj w obsesję ale miej na uwadze to o co się starasz, to ważne by nie odpuścić zbyt szybko czyli przed osiągnięciem wymiernego sukcesu - nie odkładaj zbyt długo "na później" w chwili relaksu.

15) Utrzymaj - jeśli osiągnęłaś wymarzony cel wiedz, że nie możesz odpuścić. Miej na uwadze to jak się nad nim napracowałaś i ile Cię to kosztowało. Etap końcowy jest tak naprawdę kolejnym - staraniem o utrzymanie tego o co tak bardzo walczyłaś.

Więcej o: