Wolontariat - pomysł na życie!

Święta to czas skłaniający do refleksji, wyzwalają w nas one pokłady dobra i chęci zrobienia czegoś dla innych. Bezinteresowna pomoc potrzebującym dodaje nam siły, energii i pozytywnych emocji. Chcesz dać ludziom więcej niż symboliczną kwotę wrzuconą do puszki ten świąteczny czas? Zostań wolontariuszką!

Jeśli tylko jesteś wrażliwa, masz trochę wolnego czasu, chcesz poznać nowych ludzi, rozwijać się i jednocześnie pomóc innym wolontariat to znakomity pomysł. Wolontariuszem może zostać każdy bez względu na wiek, zawód, doświadczenie. Istotne jest tylko aby decyzja ta była przemyślana a motywacją do takiego działania była chęć bezinteresownej pomocy innym ludziom.

Jak zostać wolontariuszką?

Nie jest to skomplikowane. Wystarczy na przykład zgłosić się do Centrum Wolontariatu działającego w szesnastu miastach w Polsce, bądź do organizacji pozarządowej, której profil działalności nas interesuje. Placówki te bardzo często prowadzą Biura Pośrednictwa Pracy dla wolontariuszy wyszukujące miejsca gdzie jest zapotrzebowanie na pomoc innym.

Jak możesz pomóc?

Sposobów na to jest wiele. Od współpracy ze świetlicą środowiskową do organizowania kampanii charytatywnych czy ekologicznych. Jest to również zaangażowanie w różnego rodzaju konferencje ale także pomoc osobom starszym, upośledzonym i dzieciom. Tak naprawdę zależy to od tego w czym Ty czujesz się najlepiej i co masz do zaoferowania potrzebującym.

Korzyści obopólne

Wolontariat przynosi korzyści nie tylko ludziom, którym w życiu się nie powiodło, tym którzy jawnie potrzebują pomocy innych ale także osobom które tej pomocy udzielają. Oczywiście nie chodzi o korzyści materialne, bo z samej definicji wynika, że jest to działanie pozbawione gratyfikacji finansowych. Dzięki poświęcaniu swojego czasu innym, działaniu na ich rzecz zdobywamy nowe umiejętności, sprawdzamy się w trudnych sytuacjach, poznajemy nowych ludzi. Wszystko to może przełożyć się na nasze dalsze życie zarówno osobiste ale przede wszystkim zawodowe. Oprócz satysfakcji jaką daje nam wspieranie potrzebujących jest okazja by nabyć cenne doświadczenie, które może przełożyć się na zawodowy sukces. Dzięki wolontariatowi możemy wnikliwiej poznać siebie i własne słabości, a sukcesy związane z tą bezinteresowną pracą dają mnóstwo siły i energii do działania. Niejednokrotnie zdarza się, że taki charakter aktywności staje się sposobem na życie i ukierunkowuje je na właściwe tory. Magda (studentka IV roku polonistyki) z wrocławskiego Centrum Wolontariatu twierdzi, że dzięki tej formie działania ma szansę na lepszą przyszłość zawodową: - "Dziś same studia nie wystarczą, muszę jeszcze zdobyć doświadczenie, wyróżnić się na tle kolegów spędzających czas tylko na uczelni lub w pubie. Chcę mieć wpływ na swoją przyszłość". Ewa (studentka V roku zarządzania) współpracująca z jedną ze świetlic środowiskowych w Warszawie twierdzi, że szuka sposobu na życie a taka forma pomocy innym otwiera przed nią nowe perspektywy - " Wolontariat pokazuje mi różne możliwości, sprawia, że biorę i chcę z życia jeszcze więcej. Cieszę się sukcesami swoich podopiecznych, przejmuję ich problemami. To czyni mnie lepszym człowiekiem".

Nie czekaj

Jeśli od dawna zastanawiasz się nad tym czy dać od siebie coś więcej, czujesz potrzebę niesienia pomocy innym, nowy rok jest świetnym momentem by zaangażować się w coś wartościowego. Warto zapytać przyjaciółkę czy nie zechciałaby razem z Tobą spróbować czegoś nowego. Taka forma aktywności zagwarantuje wam nie tylko satysfakcję z dawania dobra drugiemu człowiekowi, ale też wiele nauczy. Kilka godzin tygodniowo może okazać się wielką przygodą otwierającą nowe drzwi w życiu a dodatkowo sprawi, że będziesz silniejsza i bardziej spełniona.

Więcej o: