Jak zmienić pracę?

Szukanie pracy należy do jednych z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Psycholog i trenerka umiejętności psychologicznych Dominika Cieślikowska radzi jak skutecznie zabrać się do poszukiwań nowej, lepszej pracy.

Potrzebuję porady w zakresie zmiany pracy. W zasadzie sama nie wiem co robić. Duszę się w obecnym miejscu pracy - jestem tam księgową, sekretarką, sprzedawcą i sprzątaczką też. Mała, kilkuosobowa firma. Od czterech lat te same problemy, szef z wybujałymi ambicjami, nie mogę już tego znosić. Mam umowę do końca grudnia i nie chciałabym jej przedłużać. Ale co dalej? Jak znaleźć ciekawą pracę? Jaką podjąć działalność gospodarczą poza handlem? Mieszkam w małej miejscowości.

Witaj,

Zmiana pracy, znalezienie nowej, nie należy do zadań łatwych ani przyjemnych. Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i zaplanować na to pewien czas. Osoby, które się z tą kwestią zmierzyły często mówią, że poszukiwanie pracy to praca sama w sobie. Trzeba do tego podejść aktywnie! Badania pokazują, że kobietom trudniej zmienić czy znaleźć pracę, bo obierają, co prawa dużo łagodniejsze, ale i bierne sposoby poszukiwania. Często czekają, aż praca je znajdzie. Podczas gdy mężczyźni poszukują aktywniej, ale i agresywniej. Połączmy te dwa style wykazując jak najwięcej zaangażowania i aktywności oraz cierpliwości, by efekty były godne i zadowalające.

Proponuję byś zaczęła od "rozpuszczenia wici" z informacją do jak największej grupy znajomych bliższych i dalszych. Nadal, w zasadzie na całym świecie -nie tylko w Polsce- najskuteczniej poszukuje się pracy przez osobiste kontakty i rekomendacje. Opowiadaj więc znajomym, że chcesz zmienić pracę, i mów od razu co potrafisz, w czym jesteś dobra, co chciałabyś robić Wcześniej, sama zastanów się w czym rzeczywiście jesteś dobra. Jeśli korzystasz z portali internetowych - nasza klasa, grono, facebook - możesz i tam ogłosić co cię interesuje, czego szukasz, albo po prostu, że chętnie zmieniłabyś pracę. Czym konkretniej będziesz o tym pisać, tym lepiej, i tym większe szanse. Oczywiście upewnij się czy chcesz by ta informacja trafiła do osoby, która cię zatrudnia obecnie czy nie chcesz. Od tego zależy jak szeroko i komu możesz ujawniać swoje plany.

Skorzystaj z oferty urzędu pracy w Twoim mieście, powiecie lub województwie - tam jest sporo ciekawych ofert, projektów, kursów i ludzi w podobnej do twojej sytuacji. Te urzędy pracy, które znam osobiście (czyli osoby tam pracujące) na prawdę dużo wiedzą o rynku pracy. Warto z nimi nawiązać kontakt. Więcej na stronie internetowej: www.psz.praca.gov.pl

Działaj konkretnie, aktywnie, z uśmiechem! Powodzenia i trzymam kciuki!

Dominika Cieślikowska

Więcej na temat świadomego rozwoju kobiety szukaj na naszym forum

Więcej o: