Sprawdź ile naprawdę masz lat?

Dbasz o siebie, wysypiasz się, nie przesadzasz z używkami? Jeśli tak, to z pewnością nie wyglądasz na starszą niż jesteś. Wykonaj pięć proponowanych przez nas ćwiczeń i oblicz ile lat ma twoje ciało i umysł.

Krok pierwszy: mózg

Test: odlicz wstecz od 100 co 7. Osobom które mają mniej niż 40 lat ćwiczenie to powinno zająć nie więcej niż 20 sekund. Osoby po 40-tce, a przed 60-tką powinny zmieścić się w 40 sekundach.

Twój wynik: jeśli udało ci się policzyć szybciej niż sugerowany czas w twoim przedziale wiekowy, odejmij od swojego wieku dwa lata. Dodaj dwa jeśli nie udało ci się zmieścić w czasie.

Mózg dojrzałość osiąga w wieku 16 lat, a proces starzenia się tego ważnego dla nas organu rozpoczyna się już w wieku 20-30 lat. Przyczyny starzenia się mózgu to m.in.: niezdrowy tryb życia, krótki sen. Aby mózg był sprawny przez długie lata już od młodości trzeba nie tylko dbać o zdrową dietę i stronić od używek, ale również trenować umysł. Gary Small, autora książki "Biblia Umysłu" pisze, że najlepszą gimnastyką dla mózgu jest rozwiązywanie krzyżówek, czytanie, nauka języków obcych, układanie puzzli. Chcąc zachować sprawny umysł warto zadbać o dietę niskotłuszczową, polubić żywność bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3 (ryby, orzechy) i stronić od alkoholu. Regularna gimnastyka, codzienne spacery i dotlenianie mózgu sprawią, że na starość będziesz cieszyć się dobrą pamięcią i błyskotliwością.

Krok drugi: skóra

Test: rozłóż dłoń i połóż płasko na stole. Złap kawałek skóry - tak samo jak przy uszczypnięciu - i trzymaj około minuty. Kiedy puścisz obserwuj ile czasu potrzebuje skóra dłoni, aby powrócić do normalnego stanu.

Twój wynik: jeśli zajęło ci to mniej niż sekundę odejmij sobie trzy lata. Jeśli dwie sekundy, nic nie odejmujesz, ale też nie dodajesz. Jeśli skóra dłoni wracała do normalnego stanu dłużej niż 3 sekundy dodaj sobie jeden rok, a jeśli zajęło ci to więcej niż 5 sekund wówczas dodaj sobie trzy lata.

Skóra z wiekiem traci elastyczność. Ta na dłoniach najszybciej. Jest cienka, często eksponowana na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Utrata kolagenu prowadzi do starzenia się skóry. Jeśli chcesz, aby skóra na twoich dłoniach nie zdradzała wieku przede wszystkim unikaj słońca, rzuć palenie, pij dużo wody, sprzątaj w rękawiczkach, po myciu smaruj dłonie balsamem lub oliwą z oliwek.

Krok trzeci: mięśnie

Test: stań na jednej nodze, drugą zegnij tak, aby piętą dotykać pośladków. Zamknij oczy, ręce połóż na biodrach. Spróbuj jak najdłużej utrzymać równowagę.

Twój wynik: jeśli udało ci się wytrzymać w pozycji dłużej niż minutę odejmij sobie cztery lata. Jeśli wytrzymałaś 30 sekund odejmij dwa. Jeśli po kilku sekundach straciłaś równowagę do swojego wieku dodaj trzy lata.

Im jesteśmy starsi tym słabsze mięśnie nóg. Z wiekiem tracimy też umiejętność trzymania równowagi bez podtrzymywania się. Chcąc temu zapobiec warto - już od młodości - wykonywać ćwiczenia na poprawę i utrzymanie równowagi.

Krok czwarty: zęby

Test: czy podczas mycia zębów zdarza się, że krwawią ci dziąsła? Czy miewasz nieprzyjemny zapach z ust?

Twój wynik: jeśli krwawią ci dziąsła dodaj do swojego wieku cztery lata. Jeśli miewasz nieprzyjemny zapach z ust dodaj sobie rok.

Starzenie się dziąseł i zębów przejawia się na wiele sposobów. To cofanie się dziąseł, erozja szkliwa. Szkliwo zębowe i tkanka dziąsła podlegają upływowi czasu, przy stopniowym osłabieniu ich struktury i funkcjonalności. Recesja dziąseł jest zjawiskiem postępującym przez lata. Podrażnienie dziąseł i nadwrażliwość zębów to najczęstsze problemy z którymi borykają się dorośli. Regularne wizyty u dentysty, odpowiednia higiena jamy ustnej, używanie odpowiednich past i nici dentystycznych może nieco spowolnić proces starzenia się dziąseł i zębów.

Krok piąty: waga

Test: oblicz wskaźnik WHR (Waist/Hip Ratio), który jest stosunkiem obwodu talii do bioder. To test pomagający określić budowę ciała i ewentualną otyłość. Zmierz miejsce w którym biodra są najszersze, następnie zmierz obwód talii. Podziel obwód talii przez obwód bioder.

Twój wynik: jeśli cyfra jest niższe niż 0,7 wówczas odejmij sobie jeden rok. Jeśli twój wskaźnik WHR wynosi więcej niż 0,85 dodaj do swojego wieku rok. Jeśli wskaźnik WHR wynosi więcej niż jeden do swojego realnego wieku dodaj pięć lat.

Jeśli obwód talii zbliża się do obwodu bioder wówczas nie tylko cierpisz na otyłość, ale zagrożone jest twoje serce. Otyłość typu jabłko, zwana również otyłością androidalną cechuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. W tego typu otyłości istnieje bardzo duże ryzyko wystąpienia niektórych chorób m.in. niedokrwiennej choroby serca, cukrzycy typu II, nadciśnienia, miażdżycy. Aby nie dopuścić do otyłości brzusznej warto zadbać o zdrową dietę i regularną gimnastykę. Jeśli twój wynik nie jest zadawalający być może warto odwiedzić dietetyka w celu ustalenia odpowiedniej diety odchudzającej?

Więcej o: