Kupując zapach wybieramy pomiędzy wodą toaletową ( eau de toilette - EDT ), perfumowaną ( eau de parfum , EDP) a perfumami ( parfum , esencja). Perfumy to 15-40% olejków zapachowych rozpuszczonych w 90-96 % alkoholu, woda perfumowana 8-15% stężenia olejków w 90 % alkoholu, woda toaletowa 4-10% olejków rozcieńczonych w 60-85% alkoholu. Perfumy są określeniem potocznym i nieprecyzyjnym, bo perfumami często nazywa się też wody perfumowane i toaletowe.
Po kilku godzinach skropione perfumami ciało może pachnieć zupełnie inaczej. Perfumy składają się bowiem nie z jednej, ale trzech nut zapachowych, które się nawzajem uzupełniają. Każdy zapach to kompozycja nuty głowy, serca i nuty bazowej. To, że perfumy nie pachną jednolicie decyduje o ich wyjątkowości, ale też powoduje, że proces wyboru idealnego zapachu jest długi i mozolny. Nuty zapachowe skomponowane są z zupełnie różnych (ale uzupełniających się) składników.
Nuta głowy - nuta wysoka lub górna. Nutę głowy wyczujesz zaraz po otwarciu flakonika z perfumami. Na skórze utrzymuje się od 15 minut do pół godziny, czyli niedługo. Nuta głowy zawiera najmniej trwałe substancje zapachowe.
Nuta serca - nuta środkowa. Nieco cięższa od pierwszej. Można ją wyczuć już pół godziny po użyciu. Utrzymuje się na skórze od godziny do dwóch po użyciu perfum.
Nuta bazowa - nuta końcowa. Jest najtrwalsza i potrafi utrzymać się kilka, a nawet kilkanaście godzin. Mimo tego, że jest to ostatnia wyczuwalna nuta, to od niej rozpoczyna się tworzenie zapachu. Jest najważniejszą kompozycją zapachową perfum.
Do perfumerii najlepiej udać się rano, receptory węchowe są wtedy szczególnie wyczulone. Wypróbuj co najwyżej 2-3 zapachy jednego dnia. Po przetestowaniu takiej ilości zapachów, węch straci zdolność wyczuwania nut kolejnych perfum. Wyjdź z domu nie perfumując się. Nie używaj do sprawdzenia zapachu wyłącznie papierowych testerów. Nie należy wąchać również korków ani szyjek flakoników, zapach perfum będzie tak intensywny, że nie wyczujesz jego prawdziwej nuty, tylko spirytus. Czujesz, że już nic nie czujesz? Odśwież zmęczony nos, zanurzając go w torebkę z ziarenkami kawy (dostępne w niektórych perfumeriach). Perfumy zaleca się testować na nadgarstku lub zgięciu łokcia . Po odczekaniu kilku minut i ulotnieniu się alkoholu, pojawi się nuta głowy. Po mniej więcej 2 godzinach powąchaj nadgarstek ponownie - poczujesz nutę serca. Sprawdź, czy zapach nadal ci odpowiada. Po upływie kilku godzin od wizyty w perfumerii, możesz wyczuć ostatnią nutę - nutę głębi . Sprawdź, jak długo zapach utrzymuje się na skórze. Jeśli chcesz mieć pewność, czy dana kompozycja zapachowa jest dla ciebie idealna, wybierz się do perfumerii nie jeden, ale dwa razy , aby ją ponownie przetestować.
Warto wiedzieć, w jakie miejsca nanosić zapach. Są to przede wszystkim przeguby dłoni, zgięcia łokci czy kolan, dekolt, kark. Czyli wszystkie te miejsca, gdzie pulsuje krew. Krążenie krwi wyzwala ciepło, a to sprzyja uwalnianiu się zapachu. Nie zaleca się nanoszenia perfum na miejsca bezpośrednio wystawione na działanie promieni słonecznych. To może skutkować szybkim ulotnieniem się zapachu bądź pozostawieniem na tkaninie trudnych do usunięcia przebarwień. Nie zaleca się wcierania perfum, gdyż może to spowodować podrażnienie skóry. Jedną z metod na utrzymanie zapachu jest spryskanie perfumami włosów. Rodzaj perfum powinniśmy dostosować do okazji. W ciągu dnia używa się zapachów delikatniejszych niż wieczorem. Można popsikać ubrania, ale pamiętajmy żeby robić to od środka i nie na każdym materiale. Perfumy zawierają alkohol i inne składniki, które mogą spowodować odbarwienia materiału.