Algi (inaczej zwane glonami) to wodne organizmy o bardzo zróżnicowanej wielkości. Od kilku milimetrów do kilku metrów (wodorosty morskie). Algi są wydobywane z dna mórz, szczególnie z okolic Bretanii. Coraz częściej algi są hodowane i pozyskiwane metodami biotechnologicznymi. Algi są wykorzystywane w kosmetyce ze względu na swój bardzo bogaty skład. Znajdziemy w nich proteiny, witaminy, mikroelementy. Charakterystyczny kolor alg (ciemny zielony, czerwony) to zasługa chlorofilu. W krajach Dalekiego Wschodu ludzie od setek lat używają alg do regeneracji wysuszonej, spierzchniętej skóry twarzy i rąk.
Algi od lat są stosowane w kosmetyce, ponieważ wykazują dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej. Zawarte w nich witaminy z grupy B biorą udział w metabolizmie tłuszczy i białek. Witaminy E i C oraz ß-karoten wykazują działanie antyrodnikowe, wzmacniają ściany naczyń, aktywizują procesy zachodzące w skórze oraz poprawiają jej koloryt. Algi to również doskonałe źródło niezbędnych mikroelementów. Zależnie od rodzaju alg znajdziemy w nich: żelazo, miedź, brom, cynk, jod, wapń, magnez i mangan. Algi, dzięki swojej budowie łatwo przenikają przez barierę warstwy rogowej naskórka, zapewniając prawidłowe funkcjonowanie skóry. Glony morskie to również źródło białek, zawierają takie aminokwasy jak glicyna, alanina, aspargina. Białka, które znajdziemy w glonach mają działanie nawilżające. Algi, szczególnie te, które mają w swoim składzie aosainę mogą opóźniać proces starzenia się skóry. Węglowodany które znajdziemy w glonach regulują prace gruczołów łojowych, nawilżają a także poprawiają krążenie, stymulują przemianę materii. W niektórych rodzajach alg znajdziemy również kwas hialuronowy i siarczan chondroityny, a to substancje o silnym nawilżającym działaniu. Obecny w glonach kwas linolenowy wzmacnia barierę lipidową oraz likwiduje stany zapalne naskórka.
Cytoplazma która wypełnia komórki glonów ma skład zbliżony do plazmy ludzkich komórek. Z tego powodu algi są bardzo łatwo przyswajalne przez ludzki organizm, wykazują wyjątkową biozgodność ze skórą. Substancje czynne zawarte w algach mają dużą zdolność przenikania w głąb warstwy rogowej, a szczególnie mikroelementy, które w algach znajdziemy w formie łatwo przyswajalnych biokompleksów i i związków metaloorganicznych z polisacharydami. Algi mają właściwości dotleniające i regenerujące. Wykazują zdolność napinania skóry, rozjaśniania cery, kojenia podrażnień.
Preparaty kosmetyczne z wyciągiem z alg rzadko uczulają, mogą być stosowane przez większość z nas. Powinny po nie sięgnąć osoby mieszkające w dużych miastach i pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach. Algi dostarczają skórze witamin, aminokwasów, protein.
Algi są wszechstronne. Stosowane podczas zabiegów kosmetycznych i używane w kosmetykach mają właściwości: antyoksydacyjne (opóźniają procesy starzenia), przeciwzapalne, łagodzą podrażnienia, regenerują odnowę uszkodzonego naskórka, poprawiają koloryt skóry, nawilżają, wyszczuplają, napinają i ujędrniają skórę, oczyszczają cerę, działają antybakteryjnie.
Przemysł kosmetyczny używa zazwyczaj algi w formie sproszkowanej do mikronowych rozmiarów. Proces mikronizacji sprawia, że biologiczna energia alg może być wykorzystana jeszcze bardziej efektywnie. Na polskim rynku najpopularniejsze są maseczki kosmetyczne z alg. To kosmetyk często stosowany po zabiegach kosmetycznych, maska z alg ma właściwości regenerujące, wspomaga proces odnowy skóry. Algi morsie znajdziemy również w kremach do twarzy, balsamach do ciała. Algi bardzo często są ważnym składnikiem preparatów antycelulitowych. Obecny w niektórych rodzajach glonów kwas alginowy stymuluje przemianę materii i przyczynia się do usuwania złogów tłuszczu. Algi - ze względu na efekt drenażu tkanki - są również stosowane w postaci płynów, żeli do kąpieli i preparatów do masażu ciała. Okłady z alg morskich działają wyszczuplająco. Bardzo często producenci kosmetyków w swoich produktach łączą właściwości roślin lądowych i morskich. Razem z algami stosuje się olejki eteryczne, wyciągi z kwiatów, witaminy.