Szczęście i ból wypisane na twarzy

Kobieta ma tyle lat na ile zasługuje. Tak mawiała Coco Chanel i miała rację. Nawet jeśli odziedziczyłyśmy dobre geny, to i tak stres, styl życia, choroby i rozstania odbiją się na twarzy.

Według medycyny chińskiej, o tym jak i w jakim tempie starzejemy się, decydują nie tylko geny i rodzaj skóry, ale także to co dzieje się wewnątrz organizmu. Specjaliści medycyny chińskie odnajdują związki między pojawianiem się zmarszczek, plam, wyprysków na skórze a stanem poszczególnych narządów i psychiki. Zachodnia medycyna wyróżnia kilka rodzajów starzenia się twarzy. Hormonalne, genetyczne oraz fotostarzenie spowodowane działalnością promieni słonecznych, Medycyna chińska czyta z twarzy i starzenia się dzieli na jin i jang.

Starzenie typu jang

Charakterystyczne dla tego typu starzenia się są dwie zmarszczki między brwiami (tzw.lwie spojrzenie) lub jedna wyraźna kreska. Według chińskich lekarzy to wynik przeciążonej wątroby, która nie nadąża z oczyszczaniem organizmu z toksyn. Toksyny mają być odpowiedzialne nie tylko za zatruwanie organizmu, ale również za szybsze starzenie się skóry. Kolejny powodów powstania zmarszczek między brwiami to emocje. Kiedy nie radzimy sobie ze złością, wrogością, zazdrością i agresją, wówczas można to odczytać z twarzy. Linie między brwiami to ślad po okazywaniu zbyt wielu negatywnych emocji, ale również wynik stresu. Życie w ciągłym napięciu, brak umiejętności wyciszania się i rozładowywania napięcia szybko odbija piętno na twarzy. Według chińskich medyków stres postarza nie mniej niż ultrafiolet czy zła dieta.

Starzenie typu jin

Charakterystyczne oznaki starzenia się typu jin to poprzeczne zmarszczki na czole i tzw. kurze łapki. Według medycyny chińskiej tego typu zmarszczki są spowodowane nadmiarem wilgoci w organizmie. Gorsza praca nerek i układu limfatycznego sprawia, że w organizmie powstają zastoje. Poprzeczne zmarszczki na czole to również znak, że ich posiadacz nosi w sobie smutek, żal, rozczarowania, lęki, nadmierny krytycyzm wobec siebie.

Podziel twarz na strefy

Medycyna chińska tak stopy, jak i twarz dzieli na strefy. Każda z nich ma być odbiciem stanu zdrowia poszczególny części ciała i organów. Zgodnie z naukami chińskimi obserwując twarz warto zwracać uwagę na:

Okolice ust: to strefa która odzwierciedla układ immunologiczny a także narządy rodne i hormony płciowe

Usta: ich stan może nam dużo powiedzieć o układzie trawiennym

Policzki: kondycja skóry na policzkach (wypryski, wysypki) według chińskiej medycyny zdradza informacje o tym czy mamy zdrowe płuca

Lekarze medycyny konwencjonalnej również nie bagatelizują wyglądu skóry twarzy. Pierwsze spojrzenie na pacjenta i na to, jak wygląda jego twarz pozwala szybko ocenić ogólny stan zdrowia. Szara twarz to wynik zmęczenia i niewyspania, a np. wypryski w okolicach brody i żuchwy sugerują problemy hormonalne. Silny stres, śmierć bliskiej osoby, rozwód osłabiają zdolności skóry do szybkiej regeneracji. Osoby przeżywające załamania psychiczne, szybciej starzeją się od tych, których los traktuje łaskawiej.

Mix Wschodu z Zachodem

International Dermal Institute to amerykański instytut badawczy skupujący kosmetologów i dermatologów z ponad 50 krajów. Został powołany do życia w 1983 roku, jego celem jest stworzenie instytutu badawczego koncentrującego się na wprowadzaniu unikalnych rozwiązań dla świata kosmetyki profesjonalnej. Jednym z ostatnich trendów faworyzowanych przez International Dermal Institute jest łączenie wiedzy Wschodu z praktykami i osiągnięciami naszej, zachodniej cywilizacji. Sally Penford prowadzi w instytucie szkolenia i jest zwolenniczką podziału twarzy na strefy. Holistyczna analiza kondycji skóry pomoże dobrać nie tylko odpowiednie zabiegi i kosmetyki, ale również specjalnie ułożoną dietę czy suplementy. Trenerzy z International Dermal Institute coraz częściej namawiają kosmetyczki i lekarzy medycyny estetycznej, aby odmładzające kuracje pacjentów rozpoczynać nie od skalpela czy zastrzyków z botoksu, lecz od analizy ich stylu życia, diety, stanów emocjonalnych, przeżytych chorób, doświadczonych problemów.

Więcej o: