Kobiecość czyli co?

Czym jest rozwój dla współczesnej kobiety? Robieniem na drutach, warsztatem z bębniarstwa, dodatkowym szkoleniem czy rozmową z mądrą osobą? O tym że zawsze warto nad sobą pracować i dbać o samą siebie opowiada AGNIESZKA ŚWIRSKA, Dyrektorka Ogólnopolskiego Festiwalu Rozwoju Osobistego Kobiet PROGRESSteron, socjolożka, trenerka umiejętności społecznych.

Najistotniejsze potrzeby życiowe to powietrze, sen, ruch, miłość i...rozwój. Dlaczego jest tak ważny?

Rozwój jest drogą do poznania siebie. Pozwala spojrzeć w głąb siebie, spotkać się ze sobą, swoimi najgłębszymi potrzebami czy pragnieniami. Pozwala na poszerzenie swojej świadomości. A jak mamy już świadomość swoich potrzeb, tego, kim jesteśmy i czego oczekujemy od życia, to możemy to realizować. W zgodzie ze sobą i z szacunkiem do innych osób.

Czyli rozwój to poszukiwanie siebie?

Można tak powiedzieć, że rozwój jest podróżą w stronę pełniejszego, szczęśliwszego życia. Nie tylko dla siebie, ale też dla bliskich i dla świata. Bo rozwijając się, poprawiamy nie tylko jakość swojego życia, ale też relacji z innymi ludźmi. Uczymy się nawiązywać bardziej prawdziwy kontakt ze sobą i innymi, bardziej szanować potrzeby swoje i innych.

Od kilku lat współorganizuje Pani Festiwal Rozwoju Osobistego Kobiet. Czy to wydarzenie cieszy się dużym zainteresowaniem?

8 lat temu, gdy tworzyłyśmy pierwszy w Polsce i największy Festiwal Rozwoju Osobistego Kobiet PROGRESSteron okazało się, że za naszą ideą rozwoju chcą pójść setki, a potem tysiące kobiet. Szybko to "poruszenie" kobiet rozprzestrzeniło się na całą Polskę - dziś festiwal odbywa się w 13 miastach dla kilkunastu tysięcy osób rocznie, a rozwój, co mnie ogromnie cieszy, stał się istotną sferą życia wielu ludzi, o czym dowiaduję się, rozmawiając z kobietami podczas PROGRESSteronu czy czytając pofestiwalowe ankiety.

Pracujemy, prowadzimy dom, od obowiązków puchnie nam głowa, a mimo wszystko bardzo często mamy poczucie, że stoimy w miejscu. Skąd to niespełnienie?

Przyczyn może być co najmniej kilka, ale istotnym powodem niespełnienia jest to, że nasze potrzeby, marzenia, cele, nie są realizowane albo są realizowane w nieadekwatny sposób, nie tak, jakbyśmy chciały. Kobiety często w natłoku obowiązków, skupione na pracy, domownikach, spłacaniu kredytu itd. zapominają o sobie. O tym, że mamy prawo do odpoczynku, relaksu i zajęcia się przez chwilę tylko sobą. Zmęczone i przepracowane nie mamy siły do bardziej kreatywnego życia, właśnie stoimy w miejscu, z którego często trudno ruszyć. Ale zmiana jest możliwa. Warto okazywać sobie samej empatię, dawać pozwolenie na chwile słabości. A gdy taki stan minie, można poszukać tego, w czym naprawdę znajdujemy spełnienie. Sposobów poszukiwań może być wiele - mogą to być warsztaty rozwojowe, ale także inspirujące książki czy rozmowy z ciekawymi osobami.

Mało która z nas ma dzisiaj czas na rozwój duchowy, intelektualny, artystyczny? Czym on w ogóle jest dla kobiety i dlaczego jest tak ważny?

Rozwój może być wyprawą w stronę lepszej jakości życia. Warto w niego inwestować, bo to inwestycja w samą siebie. Nauka nowych umiejętności społecznych czy nauka radzenia sobie ze stresem są bardzo przydatne w dzisiejszym świecie.

Dlaczego nie warto stać w miejscu?

Często spotykam kobiety, które mówią, że chciałyby coś zmienić w swoim życiu, ale nie wiedzą co to mogłoby być. A żeby nie stać w miejscu trzeba wiedzieć, w jaką stronę chcemy pójść. Czasem dowiedzenie się tego, czego tak naprawdę oczekuję od życia, od siebie i innych jest trudne. Trudniejsze także dlatego, że stanie w miejscu odbiera nam energię i pogłębia frustrację, szczególnie, jak mamy wokół siebie ludzi, którzy kroczą naprzód i wszystko się im udaje. Ale zmiana jest możliwa. I na pewno warto to robić - nie stać w miejscu, podążać za sobą, kreując swoje życie. Dokonywanie wyborów, branie odpowiedzialności za swoje życie sprawia, że czujemy się bardziej wolni i spełnieni. Pamiętam, jak pewna uczestniczka warsztatu na PROGRESSteronie po zajęciach napisała w ankiecie: Moje odkrycie po Festiwalu - jeszcze jest tyle ciekawych rzeczy, które można robić!

Twórczy pierwiastek. Podobno drzemie w każdej w nas. Jak go odkryć?

Psychologia pozytywna, humanistyczne nurty rozwoju osobistego zakładają, że każdy człowiek ma w sobie nieskończone źródło zasobów, potencjał, który może rozwijać. Ograniczeniem jesteśmy tylko my sami, to nasze wewnętrzne przekonania, nasz "wewnętrzny krytyk", który często mówi nam: nie dasz rady, to nie dla ciebie, nie porywaj się z motyką na słońce! Jeśli uda nam się popracować nad tymi blokującymi nas przekonaniami, często okazuje się, że potrafimy i chcemy kreatywnie myśleć i działać. Twórczy pierwiastek jest w każdej z nas - pozwólmy go sobie odkryć!

Pierwszym krokiem do rozwoju w stronę bardziej twórczego życia może być...

Zastanowienie się, co naprawdę sprawia mi przyjemność, co lubię robić, co mnie cieszy? Co powoduje, że wzrasta mi energia i ochota na życie? To mogą być niewielkie rzeczy, bo chodzi o skupienie się na tym, co mnie uszczęśliwia, a nie na ocenie, czy jest to mądre, ambitne itd. Ludzie często kojarzą twórczość z czymś bardzo wzniosłym i robionym na wielką skalę. Tymczasem twórcza może być "zwykła" rozmowa z drugim człowiekiem czy spacer w lesie.

Pasja, nawet tak banalna jak dzierganie na drutach, pozwala ruszyć z miejsca?

Zdecydowanie, ponadto, żadnej pasji nie nazwałabym banalną, bo jak banalne może być coś, co nam sprawia radość i przyjemność? To co nas cieszy, bawi, może też być impulsem do rozwojowej zmiany. Ponadto, pasja może też być okazją do spotkania interesujących ludzi, którzy być może podobnie widzą otaczającą nas rzeczywistość.

Pracuje Pani nad rozwojem, czy jest jakaś szczególna dyscyplina, zajęcia podczas których kobiety nie tylko się inspirują, ale także coś w sobie odkrywają?

Takich dyscyplin jest wiele. Każda z nas jest inna i czego innego może potrzebować, dlatego też, organizując warsztaty staram się zaproponować kobietom wiele tematów - czy to z zakresu psychologii czy twórczej rozrywki - każdy z nich może prowadzić do odkrycia nowej siebie. Dla jednej osoby odkrywcze mogą okazać się warsztaty z komunikacji, gdzie uczymy jak nawiązywać autentyczny i bliski kontakt z drugim człowiekiem, dla innej niesamowicie energetyzujące warsztaty bębniarskie, a dla jeszcze innej warsztaty tańca brzucha czy wyplatania z wikliny. Ważne, aby wybrać dla siebie to, co nam sprawia przyjemność i poprawia nastrój. Takimi hitami, wśród warsztatów dla kobiet są np.: Zainspiruj się do dobrych zmian - zostań swoim własnym coachem czy Sztuka relaksu - jak osiągnąć harmonię ciała i umysłu.

Jakie zajęcia poleciłaby Pani kobiecie, która właśnie jest na zakręcie i poszukuje nowej siebie?

Zachęciłabym ją do warsztatów, które ją zainspirują i wesprą w zmianie. To mogą być np. warsztaty rozwijania poczucia własnej wartości, podejmowania decyzji czy poszukiwania pracy swoich marzeń. Wiosną kobiety w 13 miastach Polski spotkają się podczas PROGRESSteronu właśnie po to: aby rozmawiać ze sobą i dzielić się energią, wspierać się w zmianie i uczyć lepszego życia. Gorąco polecam np. warsztaty Pokochać siebie - o poczuciu własnej wartości w Łodzi czy Rób to, do czego jesteś stworzona - warsztat MBTI w Poznaniu czy Sztuka relaksu - jak osiągnąć harmonię ciała i umysłu w Warszawie.

W życiu są takie sytuacje, kiedy dochodzimy do ściany, nie wiemy w którą stronę ruszyć. Co w takiej sytuacji może okazać się dobrym impulsem, gdzie go szukać, czym się zająć?

Zachęcałabym, aby impulsu szukać w sobie - wsłuchać się w to, czego pragnę i za czym tęsknię. Każdy z nas jest najlepszym specjalistą od samego siebie. Warto także poszukać wsparcia u innych, spotykać się i rozmawiać z przyjaznymi i mądrymi ludźmi. Tak dzieje się podczas organizowanych przez nas warsztatów . W sprzyjającej atmosferze innych kobiet, pod okiem specjalistów rozwoju osobistego a także ludzi z pasją każda kobieta może rozwinąć skrzydła i znaleźć coś dla siebie.

Ośrodek organizujący Festiwal Rozwoju Osobistego Kobiet nazywa się Dojrzewalnią Róż. Czy każda z nas jest pięknym kwiatem z kolcami?

Różnorodność i wielowymiarowość, piękno i wyjątkowość kobiecości polegają także na tym, że oprócz łagodności, subtelności i delikatności - które łatwo przypisać kobietom - warto jest mieć w sobie zdecydowanie i siłę. To pozwala nam żyć bardziej prawdziwie, pozwalać na przeżywanie i okazywanie nie tylko uczuć przyjemnych takich jak radość czy zadowolenie, ale także tych trudniejszych np. złości, smutku. Każda z nas jest niepowtarzalna, nie ma dwóch takich samych kobiet i to właśnie jest fascynujące w różnorodności piękno.

Agnieszka Świrska jest dyrektorką Ogólnopolskiego Festiwalu Rozwoju Osobistego Kobiet PROGRESSteron, socjolożka, trenerka umiejętności społecznych.

Informacji o 22 Rozwojowym Festiwalu dla Kobiet PROGRESSteron szukaj tutaj

Zapraszamy na oficjalną stronę Dojrzewalni Róż

Więcej o: