Jak założyć firmę krok po kroku?

Masz pomysł na biznes, a praca na etacie Cię znudziła? Załóż firmę i zostań swoją własną szefową. Podpowiadamy jak się do tego zabrać.

Krok 1 - wpis do ewidencji

W celu załatwienia formalności związanych z założeniem własnej działalności gospodarczej w pierwszej kolejności udaj się do urzędu miast lub gminy, na terenie której chcesz prowadzić działalność. Rejestrując swoją firmę, wszystkie sprawy załatwisz w jednym okienku, będziesz potrzebować do tego dowodu osobistego Na miejscu wypełniasz wniosek (druk EDG-1, który zawiera dane do rejestracji w różnych instytucjach). Ważne - pamiętaj, aby właściwie sklasyfikować swoją działalność. Każdy rodzaj ma swój kod w klasyfikacji PKD, kody możesz sprawdzić na stronie www.pkd-24.pl. Po przyjęciu wniosku firma rozpoczyna swoją działalność. Urząd zgłasza twoją działalność w urzędzie skarbowym. Twój dotychczasowy NIP zostanie przekształcony w NIP firmowy. ZUS dostanie informację, że będziesz płatnikiem, urząd statystyczny nada firmie REGON.

Krok 2 - konto w banku i pieczątka

Po otrzymaniu z urzędu danych o wpisie do ewidencji oraz numeru REGON (trwa to kilka dni) czas najwyższy na wyrobienie firmowej pieczątki i oraz założenie konta w banku. Pieczątka niezbędna będzie do wystawiania faktur oraz rozliczeń. Dokumenty, których będziesz potrzebować w banku: wpis do ewidencji działalności gospodarczej, dowód osobisty, dowód nadania REGON, dowód nadania NIP, pieczątka stanowiąca wzór stempla firmowego. Banki prześcigają się w ofertach na prowadzenie kont firmowych, zorientuj się w kilku różnych i wybierz najkorzystniejsze dla siebie warunki. Jeśli twój bank się zgodzi, możesz do rozliczeń firmowych korzystać ze swojego, osobistego konta.

Krok 3 - urząd skarbowy

Jeśli decydujesz się na inną formą opodatkowania niż zasady ogólne, musisz zawiadomić o tym urząd skarbowy. Składasz oświadczenie osobiście lub pocztą. Pamiętaj, aby złożyć je przed uzyskaniem pierwszego dochodu, inaczej urząd narzuci automatycznie zasady ogólne. Potrzebne dokumenty: kopie: zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenia o nadaniu numeru REGON, umowy rachunku bankowego, dowodu osobistego, dokumentów potwierdzających uprawnienie do korzystania z lokalu lub nieruchomości, w którym znajduje się siedziba firmy.

Krok 4 - ZUS

Stajesz się płatnikiem, w związku z tym musisz opłacać składki ZUS na ubezpieczenie: rentowe, emerytalne, wypadkowe, zdrowotne oraz chorobowe. Urząd Miasta zgłosi cię jak płatnika, a ZUS otworzy konto, na które będziesz wpłacać składki.

Ważne - musisz opłacić wyliczoną przez ZUS składkę w terminie do 10 -tego następnego miesiąca. Przez pierwsze 24 miesiące możesz korzystać z ulgi, płacąc składki naliczane od kwoty równej 30% minimalnego wynagrodzenia. W 2011 roku jest to 1386 zł brutto, czyli miesięczna opłata za ZUS to ok. 400zł.

Krok 5 - ewentualnie Sanepid

Jeśli zamierzasz otworzyć gabinet kosmetyczny lub lokal gastronomiczny musisz załatwić formalności z sanepidem. Dowiedz się jakie wytyczne cię obowiązują. Lokal musi spełniać wszystkie wymagania. Najpierw zgłoś projekt w sanepidzie, rzeczoznawca wyda opinię. Dopiero, gdy projekt zostanie zaakceptowany będziesz mogła przystąpić do prac budowlano-remontowych. Po ich zakończeniu musisz złożyć wniosek do Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zatwierdzenie siedziby i wpis do rejestru. Ważne - wniosek musisz złożyć na 30 dni przed uruchomieniem działalności.

Zalety prowadzenia działalności gospodarczej: jesteś dla siebie szefem, pracujesz ile chcesz, na początku płacisz obniżone składki ZUS, masz możliwość odliczania wydatków związanych z prowadzeniem firmy;

Wady prowadzenia działalności gospodarczej: sama opłacasz składki ZUS (w przypadku niskich dochodów mogą być ciężarem), prowadzenie księgowości, ryzyko gospodarcze, Przy własnej działalności gospodarczej zazwyczaj trudno zdecydować się na urlop, praca często po godzinach i w weekendy.

Więcej o: