Od najmłodszych lat staramy się sprostać czyimś wymaganiom: grzecznie się odzywać, schludnie wyglądać, pomagać innym, a mimo to często słyszeliśmy: nie tak to powinno wyglądać. U niektórych normą były wiecznie wytykane błędy, a sukcesy pozostawały niezauważane. Czasami rodzice popełniają błąd nadmiernie podkreślając osiągnięcia innych dzieci, jednocześnie sugerując: ty też zacznij się starać. Zdrowe zachęcanie sprzyja rozwojowi, jednak należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i ma prawo do własnych zainteresowań. Warto towarzyszyć mu i pomagać w odkrywaniu własnych zasobów - niekoniecznie identycznych z tymi, które mają rówieśnicy. Staje się to dla niego ogromnym wzmocnieniem i dowodem, że szanuje się jego wybory. To, co można zrobić, to pokazywać różne kierunki rozwoju, a dziecku pozostawić możliwość podjęcia ostatecznej decyzji.
Podstawą poczucia bezpieczeństwa w życiu jest wiara w siebie. Ona dodaje siły, odwagi i pewności, że jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczane sobie cele. To fundament, na którym warto budować swoją przyszłość. Praca nad własną samooceną bywa ciężka. Ile będą znaczyły słowa: "Jestem ważna, cenię siebie", jeśli naprawdę nie wierzy się w to. Warto włożyć wysiłek w budowanie konstruktywnego obrazu samego siebie, popartego wiedzą o sobie i faktami. "Wiem, za co się cenię. Wiem, co sprawia, że jestem ważna". Czyż nie jest tak, że potrafisz wesprzeć przyjaciółkę, gdy mówi, że jest złą matką, studentką, pielęgniarką? Niemalże natychmiast wymienisz jej dziesiątki dowodów na to, że doskonale sprawdza się w swojej roli. Gdy jednak Ciebie dopada negatywne myślenie o swoim macierzyństwie - lub innej roli, jaką właśnie wykonujesz - umiesz wymienić jedynie te zachowania, które utwierdzą Cię w przekonaniu, że się do niczego nie nadajesz. Warto dostrzec fakt, że często wyżej stawiamy poprzeczkę sobie, niż innym. To, co jesteśmy w stanie wybaczyć komuś, sobie staje się niemożliwe. Może czas zadać pytanie: dlaczego jedynie do siebie podchodzę tak krytycznie? Przecież w ten sposób wymierzamy sobie kary, na które nie zasługujemy.
Gdy mamy niską samoocenę, od razu widać to po sposobie bycia czy ubiorze. Nasza postawa zdaje się krzyczeć: mnie tu nie ma!. Za wszelką cenę staramy się ukryć pod nadmierną nieśmiałością. Nie odzywamy się w towarzystwie, bo wierzymy, że nie mamy nic ciekawego do powiedzenia. Nie stawiamy sobie ambitnych celów, bo jesteśmy przekonani, że nie uda nam się ich osiągnąć. Pozwalamy na niesprawiedliwe traktowanie naszej osoby, bo stwierdzamy, że na to właśnie zasługujemy. Wszelkie pomysły i przemyślenia nigdy nie ujrzały światła dziennego, bo myślimy, że nie są godne uwagi. Nasz ubiór przypomina raczej stracha na wróble, by tylko nie rzucać się w oczy. Może warto odkryć w sobie piękno, by inni także mogli je zauważyć.
Nie warto porównywać się z innymi osobami, bo w ten sposób wpadamy w pułapkę. Niezależnie od wykonywanego zawodu czy statusu społecznego trzeba nauczyć się dostrzegać swoje mocne strony. Każdy z nas jest w czymś dobry, ale nie zawsze umiemy to docenić. Jeśli pracujemy w przedszkolu, nie umniejszajmy tego zawodu w oczach innych - w końcu pomagamy wychowywać dzieci. Gdy zajmujemy się domem, nie pozwólmy sobie wmówić, że nic nie robimy - dbamy o porządek i ciepło domowego ogniska. Jeśli chcemy, by inni nas szanowali, najpierw sami musimy zacząć szanować siebie. Wyznaczajmy granice, których nikomu nie pozwolimy przekroczyć, jasno komunikujmy, gdy coś się nam nie podoba. Tylko w ten sposób przybliżymy się do kroczenia przez życie z dumnie podniesioną głową. Jeśli nigdy nie ceniliśmy siebie, trudno będzie zmienić to z dnia na dzień. Jednak w życiu jest tak, że wiele rzeczy tylko sobie wyobrażamy, a to nie jest to samo, co spróbować i doświadczyć. Nie przywiązujemy tak wielkiej uwagi do upływającego czasu, dopóki nie zaczynamy się starzeć. Nie wiemy, co to znaczy wychowywać dziecko, dopóki nie zdecydujemy się zostać rodzicami. Taka wiedza jest nam dostępna jedynie z poziomu teorii i możemy próbować empatycznie współodczuwać. Może warto przekonać się na własnej skórze, o czym huczy dzisiejszy świat podkreślając wagę wiary w siebie i samooceny?
Czy jesteś asertywna w związku? Sprawdź to! Nie dogadujesz się z partnerem? Zmień to! Twój facet Cię nie rozumie? Sprawdź dlaczego! Wejdź na Fidbek.pl
Fidbek.pl to metoda rozwoju osobistego, dzięki której będziesz lepiej układać sobie relacje z innymi.
Poznaj prawdę o sobie. Rozdajemy kupony fidbek. Aby wygrać jeden z nich weź udział w konkursie