Kobiety okiem Annie Leibovitz w Warszawie

W ramach tegorocznego Polskiego Festiwalu Reklamy w Warszawie będzie można obejrzeć zdjęcia jednej z najwybitniejszych fotografek świata.

Wystawa na ogrodzeniu Ogrodu Botanicznego (Al. Ujazdowskie 4) będzie czynna przez całą dobę od 15 kwietnia do 16 maja 2011 roku. Annie Leibovitz (ur. 2 października 1949 w Waterbury, Connecticut, Stany Zjednoczone) amerykańska fotografka, portrecistka, dokumentująca nie tylko najważniejszych ludzi II poł. XX wieku, ale również ważne zjawiska społeczne. Wielokrotnie nagradzana najbardziej prestiżowymi nagrodami dla fotografów, między innymi przez ASME nagrodą Fotografa Roku, oraz otrzymała nagrody International Center of Photography, Nagrodę Grammy, Kelly i nagrodę reklamową Clio. Jej charakterystyczne, inteligentne portrety od ponad trzydziestu lat zdobią okładki magazynów ilustrowanych. W 1993 Leibovitz rozpoczęła współpracę z Vogue tworząc portrety i okładki, a także zajęła się modą, w tym sesjami kolekcji haute couture. Oprócz pracy redakcyjnej, Leibovitz jest autorką udanych kampanii reklamowych, by wymienić te ważniejsze: American Express oraz Gap czy Givenchy, serialu Rodzina Soprano. W 1999 roku wydała wraz z Susan Sontag książkę Women, która stała się inspiracją do zorganizowania wystawy "Kobiety". Zdjęcia zebrano w cykl dokumentujący życie kobiet - od momentu narodzin do późnej starości, kobiety w różnych rolach społecznych. W prezentowanym cyklu (33 fotogramów o wymiarach 130x180) znajdą się zarówno zdjęcia znanych jak i nieznanych kobiet, emanujących siłą wewnętrznej kobiecości.

Wystawa została objęta Honorowymi Patronatami J.E. Lee Feinsteina, Ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce oraz Bogdana Zdrojewskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wernisaż wystawy odbędzie się 15 kwietnia o godz. 19.00, w kawiarni Flora Caffe.

Więcej o: