Każdego roku wytarzamy w Polsce ponad 13 mln ton odpadów, z czego 1/4 to odpady opakowaniowe, które poddane odzyskowi i recyklingowi, mogą stać się znów użyteczne. Według najnowszych badań Eurostatu statystyczny Polak segreguje niewiele ponad 10 kg odpadów, podczas gdy np. Niemiec kilka razy więcej. Pomysł obchodów tego dnia narodził się wśród młodzieży reprezentującej kilkanaście krajów Europy na międzynarodowym spotkaniu "Europejski Eko-Parlament Młodzieży". Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A., ale współorganizatorami Dnia są również wszyscy akcjonariusze Rekopolu. " Przez 10 lat 9 milionów ton odpadów opakowaniowych nie trafiło na dzikie wysypiska, czy składowiska ale poddanych zostało recyklingowi - informuje Piotr Szajrych Prezes Zarządu Rekopol Organizacja Odzysku S.A"organizatora konferencji. "Czy to dużo, czy mało? Czy obecnie funkcjonujący, najtańszy systemu w Europie wymaga rozwoju, a jeżeli tak to w jakim kierunku? Odpowiedzi także i na te pytania mamy nadzieję usłyszeć podczas konferencji".
11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych. Prócz tego jest już zielono, ciepło, ludzie mają wiele pozytywnej energii, także i do tego by zrobić coś pożytecznego. A my tym dniem zachęcamy do jednego - by śmiecić z głową, czyli segregować odpady - mówią organizatorzy akcji. To już piąta edycja w Polsce. Wyrzucone w ciągu roku na całym świecie butelki Pet, ustawione jedna na drugiej utworzyłyby wieżę o wysokości 28 milionów kilometrów. W tym roku swojego patronatu konferencji udzielili Wicepremier, Minister Gospodarki Waldemar Pawlak oraz Wiceminister Środowiska Bernard Błaszczyk.
Kolejnej już edycji przewodzi hasło kampanii - "Segregować każdy może!". Kampania ma na celu upowszechnienie segregacji odpadów wśród społeczeństwa. Każdy z nas "produkuje" odpady, więc powinien zadbać o ich właściwe zagospodarowanie - recykling, którego wstępem jest segregacja odpadów. Organizatorzy wymieniają kilka sposobów aby wesprzeć akcję: wejść na www.dzienbezsmiecenia.pl, możemy kliknąć na kartkę, zagrać w grę a przed wszystkim śmiecić z głową - czyli segregować odpady. Z okazji Dnia bez Śmiecenia przeprowadzona będzie również kampania edukacyjna na Facebooku oraz szereg działań na obszarze całego kraju. Zachęcamy Was gorąco do przyłączenia się do obchodów jubileuszowej - V Edycji Dnia bez Śmiecenia, gdyż każdy z nas poprzez drobne działania może zrobić coś dla środowiska, a przekonanie choć jednej osoby do dbałości o środowisko to już sukces!