Voguepedia - internetowa biblia mody

Magazyn Vogue zdecydował się zebrać całą wiedzę o projektantach, modelkach i trendach w jednym miejscu. Tak powstała Voguepedia, czyli "modniejsza? wersja Wikipedii.

Biblia mody

Vogue powstał w 1892 roku i od początku szedł z duchem czasu, nie tylko w modowych trendach. Vogue wydawany jest w 18 krajach. Wraz z rozpowszechnieniem się Internetu "Biblia mody" zyskała dwie platformy: style.com i vogue.com. Vogue znalazł świetny sposób na podbój Internetu. Po raz pierwszy to prestiżowe pismo, udostępnia swoje 119-letnie archiwa dla internautów. Wydawnictwo Conde Nast robi kolejny krok na drodze internetowej ekspansji i rozwija własną Wikipedię, nazwaną po prostu Voguepedia. Na stronie Voguepedii znaleźć można informacje pochodzące z archiwów Vogue'a. Zostały one podzielone na pięć tematycznych działów: Projektanci (Designers) - to jak na razie najobszerniejszy dział. Kolejnym działem są Marki (Brands), Dział Modelki (Models) - to przede wszystkim biografie, zdjęcia z sesji oraz informacje ile razy dana modelka pojawiła się na okładce Vogue i kto ją sfotografował. Dwa ostatnie to: Uroda (Beauty) i Osobowości (Personalities). Szczególnie ciekawa wydaje się ostatnia kategoria - tutaj trafiły wpisy na temat osób, które choć na co dzień niekoniecznie działają w obszarze mody, uznane zostały za jej ikony jak aktorki: Cate Blanchett, Blake Lively czy Chloe Sevigny. Do informacji dołączono galerie zdjęć, w tym fotografie autorstwa m.in. Irvinga Penna, Bruce'a Webbera, Annie Leibovitz i Mario Tiestino. To prawdziwa gratka dla wielbicieli mody.

Skarbnica wiedzy

Voguepedia pozwala również na znalezienie informacji powiązanych z daną frazą, np. po wpisaniu w pole wyszukiwarki frazy Chanel, ukażą się nam wszystkie teksty z Voguepedii, w których pojawiła się nazwa tego domu mody. Jest szansa, że nowy projekt redakcji Vogue'a stanie się już wkrótce prawdziwą skarbnicą wiedzy na temat mody, a wyszukiwanie informacji o projektantach czy modelkach w Wikipedii przejdzie do historii. Przykładowo: po wpisaniu w okno wyszukiwarki hasła "Dior" pojawią się wszystkie teksty zamieszczone w Voguepedii, w których wystąpiło szukane słowo. W materiałach, które można oglądać na stronie, znajdują się także ekskluzywne zdjęcia z sesji robionych specjalnie dla magazynu "Vogue" oraz kampanii reklamowych. Wierzymy, że Voguepedia na pewno w krótkim czasie stanie się modowym hitem. Informacje z dziedziny mody znajdziesz pod adresem: http://www.vogue.com/voguepedia/Main_Page.

Retro piękności

Więcej o: