Hussein Chalayan - największy eksperymentator świata mody

Hussein Chalayan to jedna z najciekawszych postaci współczesnego świata mody. Jego pokazy są jak spektakle, połączone z nowoczesnym designem i teatrem. W lipcu na rynek trafi książka, która wprowadza czytelnika w świat największego eksperymentatora świata mody.

Dla tych, którzy nie mają okazji zobaczyć na żywo spektakularnych pokazów mody Husseina Chalayana, a słyszeli co nieco o jego wykraczających poza zwykłe projektowanie ubrań kolekcjach, gratką może okazać się książka "Hussein Chalayan by Hussein Chalayan", w której zebrano 250 kolorowych zdjęć dokumentujących najważniejsze kreacje, instalacje, rysunki i filmy wideo Chalayana. 40-letni Chalayan urodził się w Nikozji w rodzinie Turków cypryjskich. W 1978 roku wraz z rodziną opuścił wyspę i przeprowadził się do Londynu. Początkowo studiował modę i projektowanie ubioru w Warwickshire School of Arts, a następnie kontynuował w prestiżowej Central Saint Martins College of Art and Design. Już jego dyplomowa kolekcja "The Tangent Flows" (1993) zwróciła uwagę. Stroje zostały zakopane w ziemi, a przed pokazem wykopane i "wskrzeszone". Co ciekawe, kolekcję w całości wykupił luksusowy londyński dom towarowy Browns.

Kreacje Chalayana przypadły do gustu awangardowej wokalistce Bjork. Na słynnej już okładce do płyty "Post" nosi kurtkę z jego pracowni. Projektant odpowiadał także za jej kreacje w czasie trasy promującej album, a sama wokalistka wystąpiła w roli modelki podczas jego pokazu na londyńskim tygodniu mody w 1995 roku. Za najbardziej znane, choć z pewnością nie najpraktyczniejsze, kreacje Chalayana uchodzą "samozdejmujące się sukienki" - dzięki technice minisilników ukrytych w materiale stroje ulegały transformacji: zwijały się, zmieniały kształty i proporcje odsłaniając ciała modelek. Duże wrażenie zrobiły na publiczności także suknie wykonane z wykorzystaniem ekranów z diod LED. Dawały możliwość wyświetlania krótkich filmów oraz dowolnych wzorów świetlnych. W swoim portfolio projektant ma także stroje-meble i suknie wykonane z części samolotów i sterowane przy pomocy pilota. Przy nich sukienka w całości wykonana z cukry wydaje się mało innowacyjna nawet jeśli w trakcie pokazu jest zjadana przez modelkę.

Te wszystkie modowe eksperymenty powodują, że zamiast z pokazem mody mamy na wybiegu u Chalayana do czynienia z performensem. Projektantowi bardziej niż na sprzedaniu kolekcji - przez co miał nie raz problemy finansowe - zależy na zaskoczeniu widza. Nic dziwnego, że częściej niż do butikach jego kreacje można podziwiać w muzeach. Miał już pięć własnych wystaw: w Londynie, Tokio, Istambule, Paryżu i Holandii. Dwukrotnie wybrano go Brytyjskim Projektantem Roku, a w 2006 roku otrzymał Order Imperium Brytyjskiego. W książce, która ukaże się nakładem wydawnictwa Rizzoli, przedstawione są inspiracje, które ukształtowały projektanta - od dzieciństwa w Turcji po lata studenckie i jego współpracę z tak różnymi markami jak Puma (ubrania sportowe) i Tse (odzież kaszmirowa). Na stronach "Hussein Chalayan by Hussein Chalayan" znaleźć będzie można również zdjęcia z ostatnich paryskich pokazów pret-a-porter. W modzie chodzi mi o to, żeby odzwierciedlać życie. Inne dziedziny sztuki też to robią. Chciałem, żeby w moich projektach zawierała się cała istota życia, dzięki czemu mógłbym się przy ich tworzeniu też uczyć. Zawsze interesowałem się teorią. Lubię przeciwieństwa, rzeczy, których jesteśmy świadomi, ale nie potrafimy tego wyartykułować - mówi o swoim podejściu do projektowania Hussein Chalayan, największy eksperymentator świata mody.

Poniżej fragment pokazu kolekcji jesień/zima 2011/2012

 
Więcej o: