Kupno dżinsów to większy stres niż przeprowadzka?

Wyprawa po dżinsy to często stresująca czynność dla kobiet. Mierzenie bez sukcesu kolejnej pary, która nie pasuje może doprowadzić do złego nastroju, a w skrajnych przypadkach nawet do depresji. Znalezienie idealnie pasujących dżinsów to nie lada sukces.

Dżinsy i stres

W Wielkiej Brytanii jeden z popularnych sklepów katalogowych i internetowych isme.com przeprowadził ankiety wśród 1000 kobiet na temat kupowania dżinsów. Jak się okazało aż 43 proc. pań twierdzi, że znalezienie idealnie dobranej pary dżinsów nie tylko graniczy z cudem, ale jest bardziej stresujące niż przeprowadzka! Jak wynika z ankiet panie najbardziej denerwują się podczas mierzenia modnych rurek i biodrówek. Według ankietowanych kroje te zamiast dodawać urody, podkreślają wszystkie mankamenty i niedoskonałości figury. Panie w ankietach przyznały też, że spodnie najdroższych i najmodniejszych marek rzadko dobrze się układają i często optycznie pogrubiają. Największe problemy z kupnem idealnych dżinsów mają panie o szerokiej talii. Nie podoba im się uniformizacja rozmiarów spodni, które im szersze w talii tym szersze w biodrach i nogawkach przez co kiedy są dopasowane w talii, rzadko pasują do reszty sylwetki. Z ankiety również wynika, że problemy z kupnem dżinsów mają nieco starsze panie np. te po 50-tym roku życia. Ubolewają nad tym, że dżinsy adresowane do ich przedziału wiekowego są niemodne, bezkształtne i rzadko dopasowane do sylwetki. Jackie Lewis, rzecznik prasowy isme.com podsumowując wyniki ankiet zwróciła uwagę też na to, że drogo i markowo nie zawsze oznacza ładnie i modnie. Według Lewis najmodniejsze i najdroższe dżinsy sezonu będą wyglądały niedobrze, jeśli są źle dobrane i nie pasują do figury właścicielki.

Nazwy dżinsów: co tak naprawdę oznaczają?

Większość dżinsów ma uniwersalne kroje i nazwy. Najpopularniejsze to straight regular: nogawki takich spodni są równe i proste na całej długości. Pozostałe to: straight slim/superslim skinny: obcisła góra, nogawki są wąskie i nieco zwężane ku dołowi, straight loose to dżinsy o luźnych, prostych nogawkach, bootcut: nogawki tego typu dżinsów nieznacznie rozszerzają się ku dołowi, flare to dżinsy zwane potocznie dzwonami, ich nogawki wyraźnie rozszerzają się od kolana w dół. Oprócz nogawek, bardzo duże znaczenie ma też stan czyli góra spodni, która okala talię. Stan może być wysoki (high waist): zabudowany, ukrywający brzuch oraz niski (low waist, super low waist) czyli charakterystyczny dla biodrówek. Taki stan kończy się na biodrach i nie zakrywa brzucha.

W przymierzalni

Ważne jest, aby dżinsy miały odpowiednią długość nogawki. Nie mogą być, ani za długie, ani za krótkie. Raczej nie powinno się ich skracać, bo tracą fabrycznie nadany fason. Inną długość nogawek wybieramy w przypadku dżinsów noszonych do szpilek, a inną do tenisówek. W sklepie warto zapytać jak bardzo materiał kurczy się w praniu. Raczej nie wybieramy bardzo niskich biodrówek, to spodnie, które rzadko komukolwiek pasują, a wystające znad spodni tłuszczyk i sprane stringi lepiej chować niż eksponować. Spodnie zawsze dobieramy do typu sylwetki. Lepiej nie kierować się tym co jest w danym sezonie modne lecz tym co pasuje do kształtów ciała. Modne dżinsy rurki świetnie wyglądają na wysokich i szczupłych dziewczynach. Niższe i nieco tęższe osoby nie muszą rezygnować z wąskich nogawek. Ważne jest jednak, aby wybierać takie spodnie, które nie są bardzo obcisłe w kolanach, łydkach i kostkach.

Zobacz wideo

Kompleksy gwiazd

Czym jest dla ciebie kupno nowej pary dzinsów?
Więcej o: