Wybierz miejski samochód dla siebie

Jazda po mieście bywa trudna i uciążliwa. Zatłoczone ulice, korki, mało miejsc do parkowania, ciągłe remonty i objazdy potrafią uprzykrzyć kierowcom życie. Miasto to jednak nie tylko dżungla, ale też miejsce, gdzie liczy się klasa i styl.

 

W ruchu miejskim najlepiej sprawdzają się małe auta, które niewiele palą. Jednak wśród samochodów subkompaktowych (segmentu B) jest wiele pojazdów o nijakim wyglądzie i niskim standardzie. Dobre auto do jazdy po mieście powinno mieć więcej do zaoferowania. Dynamiczny silnik zwiększa nasze szanse na ruchliwych skrzyżowaniach. Komfort jazdy, w tym także manewrów, zwiększa automatyczna skrzynia biegów. Bardzo przydatna jest nawigacja, która na bieżąco informuje o korkach, zdarzeniach na drodze, remontach i proponuje objazdy. Warto pamiętać o urządzeniach wspomagających parkowanie. Dla tych, którzy spędzają samochodzie dużo czasu, istotne jest wygodne, dobrze wyposażone, ciche wnętrze. Liczy się też ciekawy design, który wyróżni nas z tłumu.

 

Sprawdzamy, co będą miały do zaoferowania mieszkańcom miast nowe wersje trzech najpopularniejszych samochodów w segmencie B.

 

Toyota Yaris

 

Na początku sierpnia do salonów trafi następna generacja Toyoty Yaris. Nowa wersja nawiązuje do stylistyki mniejszej Toyoty Aygo, której premiera w Polsce odbyła się pod koniec czerwca.

 

Yaris 2014 zyskał ostry wyraz i sportowy charakter dzięki rzucającemu się w oczy symbolowi X ukazującym się na przedzie, którego linię przedłużają zupełnie nowe reflektory, od teraz wykorzystujące technologię LED. Modyfikacje techniczne podniosły komfort jazdy dzięki usprawnionemu zawieszeniu i zwiększonej dynamice silników. Nadal jest to bardzo ekonomiczne auto o średnim spalaniu poniżej 6 l w przypadku silnika benzynowego 1.0 i niewiele ponad 3 l w przypadku hybrydy. W tej wersji występuje bezstopniowa automatyczna przekładnia planetarna, która w ogromnym stopniu zwiększa komfort jazdy. Yaris to jedyne auto w segmencie B dostępne z napędem hybrydowym. Pomimo obecności dwóch silników elektrycznych i baterii, przestrzeń pasażerska i bagażowa jest identyczna z wersją konwencjonalną. Taki efekt nie udał się producentom o wiele większych modeli hybrydowych.

 

W nowym modelu dostępny będzie system multimedialny Toyota Touch, który umożliwia komunikację z ze smartfonami, a także kamera cofania, nawigacja zintegrowana z systemem informowania o warunkach na drodze i innymi aplikacjami multimedialnymi.

 

Wnętrze nowego Yarisa także ma więcej do zaoferowania. Całkowicie wymieniono materiały wykończeniowe, które są teraz o klasę lepsze. Wnętrze jest bardziej wyciszone i przestronne (jedno z największych w segmencie). Klienci będą mieli też większą możliwość doboru kolorystyki. Poprzednia generacja Yarisa okazała się drugim najpopularniejszym samochodem w Polsce w swojej klasie. Czas pokaże, czy nowa odsłona tego modelu również przypadnie kierowcom do gustu.

 

Skoda zapowiada na jesień premierę następnej generacji popularnej Fabii. Nowy model będzie miał ponadczasową stylistykę o zdecydowanych liniach,. która połączy harmonię, klasykę oraz dynamikę. Wnętrze nowej Fabii będzie bardziej funkcjonalne od poprzedniej wersji. Projektanci modelu wykorzystali elementy stylistyczne z koncepcyjnej Skody VisionC oraz Škody Motorsport. Nowa Škoda Fabia będzie o 9 cm szersza i o 3 cm niższa. Zostanie wyposażona w nowe silniki - unowocześnione wersje napędów znanych z Polo. Najważniejszy z nich to 1.2 TSI o mocy 90 KM. System multimedialny z funcją Mirror Link pozwoli na komunikację ze smartfonem.

 

Renault Clio również oferuje nowy model. Został on zainspirowany samochodem koncepcyjnym DeZir. Posiada bardzo dynamiczny design. Dodatkową zaletą jest oczywiście silnik Energy TCe 90. Zużycie paliwa jest niewielkie - tylko 4,5 l/100 km w cyklu mieszanym. Nowością w tym modelu jest instalacja gazowa LPG, dostępna dla wersji z silnikiem 1,2 75. To również dobre rozwiązanie, by obniżyć koszty użytkowania miejskiego samochodu. Zaletą jest dodatkowo karta Hands Free. Dzięki niej można otworzyć i uruchomić samochód bez wkładania jej do czytnika. Drzwi blokują się w momencie, gdy oddalimy się od samochodu.