Prawidłowe odżywianie i płodność są ze sobą bezpośrednio związane, a dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Każda para, która stara się o dziecko powinna zatem pamiętać o zdrowej diecie. Regularne spożywanie 5 niewielkich posiłków dziennie, ograniczenie cukrów prostych oraz tłuszczów zwierzęcych to podstawa prawidłowej diety. Posiłki powinny zawierać kilka porcji warzyw, owoców, zboża (pieczywo pełnoziarniste) oraz pokarmy bogate w wapń, takie jak jogurt, ser czy mleko. 2-3 razy w tygodniu warto pamiętać o rybach, które bogate są w kwasy omega-3. Warto także wiedzieć, że spożywanie białego mięsa ryb (dorsz, halibut) ma udowodnione korzystne działanie na prawidłową budowę plemników, a spożywanie czerwonego mięsa ryb (tuńczyk, łosoś) wiąże się z poprawą liczby plemników w nasieniu. Mężczyźni, w celu poprawy jakości nasienia powinni pamiętać o spożywaniu pokarmów bogatych w koenzym Q10, witaminę C i E, cynk oraz selen. Kobiety powinny zwrócić szczególną uwagę na ograniczenie cukrów prostych oraz kwasów tłuszczowych trans ponieważ negatywnie wpływają one na gospodarkę hormonalną oraz zakłócają przebieg prawidłowego jajeczkowania. Oczywiście niezwykle istotna jest także prawidłowa suplementacja kwasu foliowego.
Zarówno nadwaga jak i niedowaga może negatywnie wpływać na zajście w ciążę. Zbyt duża lub zbyt mała ilość tkanki tłuszczowej może być przyczyną nieregularnych miesiączek lub nawet ich braku, co bezsprzecznie wpływa na zdolność do poczęcia. Wskaźnik masy ciała (BMI) powinien wynosić między 20 a 25. U kobiet u których BMI wynosi więcej niż 30 lub mniej niż 19, znacznie częstsze są problemy z zajściem w ciążę. Wg badań, u kobiet, których BMI > 35 czas starań o ciążę wydłuża się co najmniej dwukrotnie w stosunku do kobiet z prawidłową masą ciała. Jeśli BMI mężczyzny jest wyższe niż 29, jego płodność także może być niższa.
Regularne, średnio intensywne ćwiczenia fizyczne także korzystnie wpływają na płodność. Przede wszystkim poprzez utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto jednak pamiętać, że regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać zdrowe ciało i redukować natężenie stresu. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością ćwiczeń. Zbyt wyczerpujące treningi mogą być bowiem przyczyną zaburzeń cyklu miesiączkowego oraz braku owulacji.
Zdrowa dieta, prawidłowa masa ciała oraz regularna aktywność fizyczna to podstawa, aczkolwiek podczas starań o dziecko warto także pamiętać o innych, niezwykle ważnych aspektach codziennego życia. Zarówno kobiety jak i mężczyźni, już w czasie starań o ciążę, powinni zrezygnować z palenia papierosów oraz picia alkoholu. Szkodzi także nadmiar kofeiny, która może zwiększać produkcję estrogenów. Niezwykle ważne jest także ograniczenie stresu. Stres może mieć bowiem niekorzystny wpływ zarówno na owulację, zdolność poczęcia a nawet może zwiększać ryzyko poronienia. W czasie przygotowań do ciąży jak i w czasie trwania całej ciąży warto zatem zadbać o optymalną ilość snu, redukcję stresu oraz właściwy wypoczynek.
Przygotowanie się do ciąży, a tym samym zwiększenie szansy na potomstwo umożliwia także nowoczesna diagnostyka medyczna. Jeszcze przed rozpoczęciem starań warto udać się do specjalisty ginekologa, który zbierze dokładny wywiad, zbada kobietę oraz oceni konieczność wykonywania bardziej szczegółowych badań - może być to diagnostyka hormonalna, ocena funkcji tarczycy czy też zbadanie rezerwy jajnikowej. Diagnostyka może objąć także mężczyznę - w tym przypadku jest to przede wszystkim badanie nasienia.
Niepłodność to zjawisko bardzo częste na świecie, u par w różnym wieku i żyjących w różnych warunkach. Pamiętajmy też, że przyczyna niepłodności w 40% jest po stronie kobiety i w 40% po stronie mężczyzny. Warto zadbać o swoje zdrowie w każdym wieku, żeby zwiększyć swoje szanse na macierzyństwo.
Materiały Partnera - Kliniki Leczenia Niepłodności InviMed