Naukowcy wykazali, że niektóre szczepy bakterii kwasu mlekowego (Lactobacillus) pomagają w utrzymaniu prawidłowego, niskiego pH pochwy i hamują nadmierne namnażanie się patogenów w drogach rodnych. Oznacza to, że bakterie probiotyczne mogą odgrywać istotną rolę w leczeniu i profilaktyce infekcji pochwy.
Przełomowe odkrycie badaczy nie umknęło uwadze przemysłu farmaceutycznego i wkrótce na aptecznych półkach pojawiły się proste w użyciu probiotyki dla kobiet, które mają za zadanie przeciwdziałać skutkom zaburzenia naturalnej równowagi mikrobiologicznej organizmu w okresie ciąży lub menopauzy, w trakcie leczenia antybiotykiem lub podczas stosowania doustnej antykoncepcji. Produkty tego typu są dostępne bez recepty, dzięki czemu kobiety mogą zadbać o ochronę probiotyczną w dowolnym momencie, bez uprzedniej konsultacji z lekarzem ginekologiem.
Zainteresowanie probiotykami jest wysokie zwłaszcza wśród kobiet, które często doświadczają objawów infekcji intymnych, takich jak świąd i pieczenie okolic narządów płciowych, niemiły zapach i nieprawidłowa wydzielina z dróg rodnych. Możliwość uniknięcia kolejnej niedyspozycji intymnej dzięki wzmocnieniu flory bakteryjnej z pomocą probiotyku jest kusząca, dlatego liczba pań stosujących preparaty tego typu systematycznie się zwiększa. Niestety, nie wszystkie produkty zawierające szczepy bakterii probiotycznych są tak samo skuteczne w odbudowie równowagi mikrobiologicznej organizmu.
Jak rozpoznać preparat, który spełni swoją rolę w 100%? Przed zakupem należy spojrzeć na skład produktu. Jeśli nazwa obecnych w nim bakterii jest dwuczłonowa, warto odłożyć go z powrotem na półkę, ponieważ nie mamy pewności, z jakim szczepem mamy do czynienia i jakie są jego właściwości probiotyczne. Lepszym wyborem będzie probiotyk, który ma w swoim składzie bakterie o trzyczłonowej nazwie, obejmującej także szczep, a nie tylko gatunek. Dłuższa nazwa świadczy bowiem o tym, że dana bakteria została gruntownie przebadana pod kątem właściwości probiotycznych. Dodatkowo Można poprosić farmaceutę o produkt z lodówki - niska temperatura gwarantuje jakość i skuteczność produktu.
Dobrze dobrany preparat probiotyczny o potwierdzonej badaniami skuteczności nie tylko wspomoże leczenie infekcji intymnej, ale także zmniejszy ryzyko ponownego wystąpienia problemów ze zdrowiem. Warto jednak uświadomić sobie, że - wbrew popularnym hasłom reklamowym - jeden uniwersalny preparat na wszystkie kobiece dolegliwości jeszcze nie powstał. Każdy szczep bakterii wykazuje inne właściwości (np. hamowanie stanów zapalnych, produkcja bakteriobójczego nadtlenku wodoru itd.), a także działanie terapeutyczne, dlatego nie ma uniwersalnych probiotyków na różne problemy zdrowotne. Dolegliwości intymne to złożony problem, który może mieć różne przyczyny, dlatego po wystąpieniu uciążliwych objawów wskazana jest konsultacja z lekarzem ginekologiem.
Wprowadzenie zaleceń lekarza w życie, prawidłowa higiena intymna i zdrowe odżywianie to sprawdzony sposób na zwalczenie infekcji pochwy i uniknięcie jej nawrotu. Szanse na skuteczne wyleczenie niedyspozycji można zwiększyć, stosując odpowiedni probiotyk we właściwej postaci:
- Gdy problemem są przykre objawy zewnętrzne (pieczenie, podrażnienie pochwy), idealnym rozwiązaniem będzie żel intymny (np. prOVag żel ).
- Jeśli infekcje mają tendencję do nawracania, najlepszym wyborem jest doustny probiotyk (np. prOVag), który skutecznie odbudowuje równowagę mikrobiologiczną całego organizmu.
- W przypadku jednorazowej niedyspozycji warto sięgnąć po kapsułki dopochwowe, takie jak InVag, które w krótkim czasie pomagają pozbyć się dyskomfortu związanego z obecnością stanu zapalnego w drogach rodnych.
Optymalna skuteczność preparatu probiotycznego ma bliski związek ze sposobem jego przechowywania. Aby zapewnić przeżywalność bakteriom probiotycznym, probiotyk należy trzymać w lodówce.
Domowe leczenie infekcji intymnych może przynieść bardzo dobre rezultaty, ale szanse na pozbycie się przykrych dolegliwości maleją przy użyciu probiotyków zawierających nie do końca poznane szczepy bakterii. Jeśli zależy ci na wyleczeniu zakażenia, postaw na przebadane produkty i nie eksperymentuj ze swoim zdrowiem - niedoleczone, przewlekłe niedyspozycje mogą mieć poważne następstwa, między innymi trwałe obniżenie płodności.