Jakie powinny być małe auta miejskie? W segmencie A zwraca się uwagę przede wszystkim na oszczędność. Dzięki swym niewielkim rozmiarom oraz silnikom o mniejszym litrażu doskonale służą nam w środowisku miejskim. Na rynku spotkamy wiele samochodów tego typu. Które z nich okażą się idealne zarówno podczas codziennych dojazdów do pracy, jak i weekendowych wypraw za miasto?
Na co zwracamy uwagę w autach miejskich?
Wśród aut z tej klasy nacisk kładzie się na nieco inne aspekty niż w przypadku modeli z wyższych segmentów. Ważna jest przede wszystkim ich funkcjonalność oraz możliwość wykorzystania wszystkich atutów wynikających z rozmiarów pojazdu. Co przez to rozumieć? Otóż samochód musi być wygodny przede wszystkim dla kierowcy, a przy tym powinien zapewniać wygodę i komfort podróżowania siedzącym w nim osobom.
Ekonomiczne auta to także oszczędne silniki. Większość jednostek napędowych oscyluje wokół 1 litra. Czy to oznacza, że nie ma co liczyć na dynamiczną jazdę? Otóż wcale nie. W niektórych modelach moc silnika pozostaje na poziomie niemal 70 KM, co przy lekkim, zwartym nadwoziu okazuje się absolutnie wystarczające.
Jakie auta znajdziemy w klasie A?
Wśród samochodów z segmentu A znaleźć można zarówno propozycje francuskich, japońskich, jak i niemieckich aut. Jeżeli chodzi o francuski koncern PSA, są to Citroen C1 oraz Peugeot 107. Warto w tym miejscu wskazać także na cieszące się dobrą opinią Renault Twingo, które na rynku jest dostępne już od niemal 25 lat, a obecnie mamy do czynienia z trzecią generacją jego modelu. Dużą popularnością cieszy się także Ford KA. Auta z grupy Volkswagena z tego segmentu to np. Seat Mii czy Škoda Citigo.
Producenci prezentują kilka dość interesujących ofert. Trzeba jednak przyznać, że wśród pojazdów klasy A Toyota Aygo zajmuje miejsce szczególne. Do podstawowych cech samochodów tej marki - oszczędności i niezawodności - dochodzi bardzo atrakcyjny design, który można niemal dowolnie modyfikować dzięki łatwo wymienialnym elementom nadwozia i wnętrza. Jednostka napędowa o pojemności 1 litra spala średnio 4,1 l na 100 km. Auto zostało wyposażone w wiele funkcjonalnych rozwiązań, takich jak np. ekran dotykowy systemu multimedialnego, kamera cofania czy system bezpieczeństwa czynnego TSS, wspierający kierowcę podczas jazdy.
Warto zauważyć, że w przypadku aut miejskich można mówić o dużej oszczędności nie tylko na etapie ich eksploatacji, ale już w momencie dokonywania zakupu konkretnych egzemplarzy. Dla przykładu - wspomniany wcześniej model Toyoty można kupić już za niewiele ponad 34 tysiące złotych. Jest to naprawdę dobra cena, biorąc pod uwagę fakt, że otrzymujemy samochód, który przez długi czas będzie wzbudzał duże zainteresowanie i nie będzie sprawiał problemów.
W jaki sposób mierzy się niezawodność aut?
Niezawodność jest mierzona na różne sposoby, niemniej w gruncie rzeczy chodzi o to, żeby auto nie ulegało poważnym awariom. Bądźmy jednak realistami i miejmy świadomość tego, że w przypadku samochodów każdej marki niekiedy trudno uciec przed takimi sytuacjami. Wtedy niezwykle ważny okazuje się rzetelny serwis. Dlatego warto zastanowić się nad wyborem marek, które wypadają dobrze zarówno w rankingu niezawodności, jak i jakości obsługi serwisowej. W rankingu "Wybór Kierowców 2016" ponad 91 proc. kierowców Toyoty przyznało swoim pojazdom maksymalne oceny w zakresie bezawaryjności. Natomiast jeżeli chodzi o serwis producenta - otrzymał on najwyższą notę aż od 76 proc. badanych kierowców. Z pewnością te dane będą dla nas istotne, jeśli myślimy o zakupie auta miejskiego.
Mały samochód miejski to propozycja dla wielu osób. Doskonale sprawdzi się podczas codziennych sprawunków, a jednocześnie nie wyklucza dłuższych wyjazdów za miasto. Trzeba także pamiętać, że mniejsze spalanie wiąże się z mniejszą emisją CO2, co w kontekście pogarszającej się jakości powietrza jest argumentem, obok którego trudno przejść obojętnie.