8 rzeczy, które robią ludzie szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do życia

Winston Churchill powiedział kiedyś, że pesymista widzi trudności w każdej okazji, optymista - okazje w każdej trudności. Można być urodzonym optymistą, zawsze widzieć szklankę do połowy pełną. Pozytywne nastawienie do życia to jednak coś, czego możemy się też nauczyć. Jakie cechy powinniśmy w sobie szczególnie pielęgnować?

Optymiści są rannymi ptaszkami

Ludzie pełni pasji nie śpią do południa. Szkoda im dnia na leżenie w łóżku. Oczywiście, tak jak każdy, lubią pospać, chcą się wysypiać, jednak wolą realizować marzenia i cieszyć się nowym dniem.

Optymiści mają nawyki i rytuały

Powtarzalność ułatwia bycie szczęśliwym? Poniekąd tak. Rutyna kojarzy nam się z nudą. Ludzie pełni energii cenią sobie moment, w którym mogą… z nią zerwać. Z jednej strony tworzenie nawyków zapewnia spokój i poczucie bezpieczeństwa. Z drugiej pojawia się wizja chwilowego szczęścia, które jest wynikiem łamania reguł. Eksperymentowanie i wychodzenie poza schemat dostarcza nam wielu pozytywnych bodźców.

Optymiści mają nawyki i rytuałyOptymiści mają nawyki i rytuały fot. flikr.com, Vladimir Pustovit (CC BY 2.0)

Optymiści żyją zdrowo

Ludzie szczęśliwi szanują nie tylko swoje uczucia, lecz także swoje ciała. Wiedzą, jak ważna w życiu jest zdrowa dieta, aktywność fizyczna i psychiczna. W ten sposób eliminują ze swojego życia problemy zdrowotne, które mogą być przyczyną zmartwień.

Optymiści mają obsesję

Szczęśliwi czasu nie liczą? Zgadza się, chyba że chodzi o realizowanie pasji. Na swoje obsesje chcą mieć jak najwięcej czasu. Dla niektórych taką obsesją jest praca, dla innych sport, jeszcze innych przyjaciele. Zdrowe obsesje dają wiele energii do działania i zapewniają w naszym życiu wiele szczęśliwych chwil.

Optymiści żyją chwilą

Osoby pozytywnie nastawione do życia nie roztrząsają przeszłości, nie zastanawiają się nad tym, co będzie jutro. Żyją tu i teraz. Najważniejsza jest dla nich teraźniejszość i poświęcają jej najwięcej energii.

Optymiści żyją chwiląOptymiści żyją chwilą fot. flikr.com, Hamza Butt (CC BY 2.0)

Optymiści postrzegają problemy jako wyzwania

Nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet największe tarapaty pozytywnie nastawieni do życia potrafią przekuć w coś dobrego. Kłopoty zamieniają w wyzwanie.

Optymiści mówią dobrze o innych

Pozytywna energia rodzi pozytywną energię. Dobre słowo rodzi dobre słowo. Ludzie pełni energii nie tracą czasu na plotki, krytykowanie innych. Stawiają na jasne komunikaty i wiedzą, że komplementem zdziałają więcej niż krytyką czy plotką.

Optymiści nie szukają wymówek

Nie zawsze wszystko się udaje. Każdy ma czasem gorszy dzień, jest zmęczony. Optymiści nie zrzucają winy na innych, akceptują swoje błędy, nie oskarżają o nie innych. Zrozumienie, że nie jesteśmy idealni, pozwala utrzymać zdrowe nastawienie do życia.

Zobacz wideo
Więcej o: