Mama na etacie w McDonald's

Bycie mamą to niezwykle odpowiedzialna, ale nie jedyna rola w życiu kobiety. Jak łączyć macierzyństwo z pracą i innymi codziennymi wyzwaniami? Odpowiedź na to pytanie pomaga znaleźć McDonald's, który w swoich restauracjach zatrudnia wiele mam, oferując im elastyczne godziny pracy i możliwości rozwoju.

W ponad 400 restauracjach McDonald's na terenie całej Polski pracuje ponad 22 tys. osób. Przez wiele lat praca w McDonald's kojarzyła się z pracą na chwilę i tylko dla młodych. Okazuje się jednak, że w restauracjach sieci odnajdują się zarówno osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy, jak i te z większym doświadczeniem życiowym. Swoje miejsce znajdują tu również pracujące mamy.

Wyzwanie pierwsze - powrót do pracy

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim może być bardzo stresujący. Wiele kobiet styka się wówczas z problemem pogodzenia obowiązków rodzicielskich i zawodowych. Musi się też mierzyć z nieprzychylnymi stereotypami. Według badań (badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Millward Brown na zlecenie Work Service w terminie 15-18.05.2015 ) blisko 70% Polaków jest zdania, że kobiety wracające po urlopie macierzyńskim mają większe trudności ze znalezieniem pracy, niż pozostali kandydaci.

Te obawy doskonale rozumie McDonald's i wychodzi naprzeciw potrzebom matek małych dzieci. Firma daje liczne możliwości rozwoju, organizuje szkolenia pozwalające zdobyć nową wiedzę. Co więcej, aby rozpocząć pracę w restauracji wcale nie trzeba mieć w swoim CV doświadczenia w gastronomii. Wystarczą  dobre chęci i zapał do pracy!

Akcja i reakcja

Każdy rodzic wie, że wychowywanie dziecka wymaga dobrej organizacji, ale także gotowości na nieprzewidziane sytuacje. W większości firm, wymagających obecności pracownika w sztywnych ramach czasowych, choroba dziecka czy nagłe wezwanie do szkoły może stać się nie lada problemem. Dużym ułatwieniem okazują się wówczas elastyczny grafik i indywidualnie uzgadnianie godzin pracy. McDonald's oferuje takie rozwiązanie, dzięki czemu każda pracująca w restauracji mama swobodnie może dostosować je do planu lekcji dziecka czy umówionych wizyt u lekarza. Jak mówi Magdalena, pracownica jednej z pomorskich restauracji: "Mój syn chodzi do żłobka, a ja kończę pracę tak, żebym mogła go odebrać. Uzgodniłam z mężem, że w tygodniu to ja będę się częściej opiekować dzieckiem, natomiast w weekendy i święta będę dostępna w restauracji. Czasami wolę iść do pracy w sobotę czy niedzielę, a mieć wolne w tygodniu". Według pracowników, mamy mogą liczyć też wsparcie i zrozumienie ze strony przełożonych w sytuacjach, których plan nie obejmował.

Praca, dziecko i... czas dla siebie

W natłoku wyzwań każda mama potrzebuje też czasu dla siebie. Praca pozwala odetchnąć od codziennych obowiązków i lepiej się zorganizować. Zdobywanie nowych umiejętności i zaangażowanie w pracę zwiększa też szanse na awans i rozwój zawodowy. Tu również McDonald's ma czym się pochwalić. O tym, że każdy, bez względu wiek czy sytuację rodzinną, ma na to równe szanse, świadczą statystyki - 98% zatrudnianych obecnie w McDonald's managerów, zaczynało od pracy w restauracji! Firma bardzo docenia też umiejętności, które w CV ma każda mama, takie jak zdolności organizacyjne, odpowiedzialność, ale także cierpliwość czy empatia. Jak opowiada Magda, pracownica jednej z restauracji McDonald's - "Na początku pracowałam na wszystkich stanowiskach w kuchni i obsługiwałam gości. Szybko awansowałam na asystenta, a później na kierownika całej restauracji. Nie wyobrażałam sobie, że można pogodzić pracę z wychowywaniem dziecka. Tymczasem macierzyństwo sprawiło, że jestem lepszym szefem, stałam się cierpliwsza i potrafię lepiej zarządzać czasem."

Weź udział w dyskusji:
Mama na etacie w McDonald's
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl