CENTRUM HEWELIANUM W GDAŃSKU - OTWIERAMY DRZWI DO WOZOWNI ARTYLERYJSKIEJ!

Ma 150 lat, kiedyś wojsko przechowywało tu lawety armatnie. Dziś nowoczesna i ekologiczna pomieści restaurację oraz sale konferencyjne i wystawowe. Wozownia Artyleryjska to kolejny powód, by odwiedzić Centrum Hewelianum - miejsce spotkań z nauką, historią i kulturą.

xx x

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

22 2

Ponad 20-hektarowy teren parkowy Centrum Hewelianum to usytuowana w centrum miasta na Górze Gradowej wspaniała przestrzeń rekreacyjna z pięknym widokiem na miasto. Na pagórkach rozlokowanych jest kilkadziesiąt XIX-wiecznych murowanych obiektów, służących niegdyś obronności miasta - schronów, kaponier, składnic amunicji, koszar - a dziś kryjących centrum nauki.

Podróże w czasie i przestrzeni

Centrum Hewelianum to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością, a dziecięca beztroska i ciekawość świata z edukacją. To tu młodzi zwiedzający oraz ich rodzice, za sprawą eksponatów, multimediów i pełnych eksperymentów zajęć mogą  przenieść się w inny świat. Rozpościera się stąd najpiękniejsza panorama Gdańska. Można tu wypoczywać, urządzić piknik lub pospacerować po parku.

Młodych pasjonatów historii Centrum Hewelianum zaprasza w wirtualną podróż w przeszłość. Dzieciaki mogą zaciągnąć się do armii stacjonującej kiedyś w fortach i nauczyć się strzelać, na przykład z armaty. A warto wiedzieć, że bywały tu wojska: gdańskie, pruskie, francuskie, w okresie II wojny światowej niemieckie oraz w 1945 roku krótko także radzieckie. WEHIKUŁ CZASU - ZABAWY Z HISTORIĄ to wystawa znajdująca się w jednym z ciekawszych miejsc na Górze Gradowej - w Baterii Moździerzy.

xx Mehring Grzegorz

Mali podróżnicy - bez walizek, paszportów i wiz - mogą zwiedzać różne zakątki świata, poznawać zjawiska przyrody na różnych kontynentach, poczuć siłę fal i szybkość tornada, obserwować pustynną burzę i wybuch gejzeru. DOOKOŁA ŚWIATA - wystawa mieszcząca się na dwóch kondygnacjach dawnych Koszar Schronowych - to propozycja dla wszystkich ciekawych świata.

xx x

xx Ar_Ek

Dobra energia i kosmos

Tych, których rozpiera energia, powinno zainteresować, skąd się ona bierze. Na wystawie Z ENERGIĄ znajdziemy odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z wytwarzaniem energii i jej odzyskiwaniem. Ponadto poznamy siłę wody i dowiemy się, dlaczego tak ważny dla każdego miasta jest plan zagospodarowania przestrzeni. Na kilkudziesięciu stanowiskach zwiedzający mogą obserwować, doświadczać, a także wywoływać różnorodne zjawiska. Wystawa jest eksponowana na dwóch poziomach historycznego budynku Kaponiery Południowej.

xx xx

xx x

W Centrum Hewelianum mamy także mobilne planetarium. Nasi goście odkrywają kosmos, uczą się rozpoznawać znaki zodiaku, a także pozyskują odpowiedzi na wiele frapujących pytań, np. jak na Ziemi znalazły się kosmiczne odłamki? czy w ciągu dnia może nagle zrobić się ciemno? albo ile kolorów ma tęcza? A że nad naszymi głowami nieustannie tańczą planety, to i dzieciaki ruszą do tańca, ale tymczasem o tym... sza!

Płaszczki i inne ryby

Laboratorium Pana Kleksa - na które składają się cztery krainy - to specjalna przestrzeń dedykowana najmłodszym dzieciom do 9. roku życia. - Poprzez zabawę dzieci poznają świat i mogą wcielić się w rolę młodych naukowców - opowiada Marta Haraburda, edukatorka z Centrum Hewelianum. - Przeprowadzają kolorowe eksperymenty i rozwijają zdolności manualne. Uczą się też o otaczającej je przyrodzie, którą mogą poznać w praktyce, bowiem ostatnia z sal prezentuje wodne stworzenia, w tym również żywe organizmy, takie jak płaszczki i inne ryby.

xx x

Wozownia Artyleryjska

Rok trwał remont budynku Wozowni Artyleryjskiej, wzniesionej w latach 70. XIX wieku na potrzeby pruskiego wojska. Obiekt jest niezwykle cenny pod względem architektonicznym, bo stanowi przykład konstrukcji szkieletowej, czyli jednej z najbardziej atrakcyjnych form budownictwa, m.in. ze względu na widoczne zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz elementy konstrukcyjne.

xx Mehring Grzegorz

Dziś nowoczesny i ekologiczny budynek pomieści restaurację oraz sale konferencyjne i wystawowe. - Tę niezwykle atrakcyjną przestrzeń otwieramy dla firm, organizacji i osób prywatnych. Zapraszamy wszystkich, który chcieliby tu zorganizować konferencję, warsztaty, szkolenie, imprezę integracyjną czy jubileusz swojej klasy z liceum - mówi Paweł Golak, dyrektor Centrum Hewelianum. - Niech dodatkową zachętą będą wszystkie atrakcje, które na co dzień oferujemy gościom. Proponujemy na przykład nocne zwiedzanie podziemnych fortów, wieczór eksperymentów albo mapping 3D - trójwymiarowy pokaz łączący światło, dźwięk i obraz.

xx Mehring Grzegorz

Warto pamiętać, że Wozownia Artyleryjska to miejsce, z którego można podziwiać panoramę Gdańska. A sam obiekt znalazł się w ramach projektu "Korona Starego Gdańska" na liście najważniejszych punktów widokowych.

Odwiedzajcie Centrum Hewelianum, tutaj nie można się nudzić!

Możesz więcej przeczytać na www.hewelianum.pl