Opieka nad seniorem zawodem tylko dla starszych kobiet? Niekoniecznie! Zobacz czy sprawdzisz się jako opiekunka

Najczęściej opiekunkami seniorów zostają panie w wieku 40-60 lat. Jednak tak naprawdę jest to praca dla osób w każdym wieku, które chcą zarobić dodatkowe pieniądze lub też traktować pracę opiekunki jako stałe zajęcie. Nie ważny jest wiek opiekunki, lecz jej chęci i predyspozycje.

Panuje powszechne przekonanie o tym, że oferty pracy jako opiekunka osób starszych są skierowane tylko do starszych kobiet, będących na emeryturze i że jest to metoda na dorobienie sobie. Nie jest to jednak prawda, gdyż w tym zawodzie odnaleźć się może każdy, kto spełnia określone warunki i ma pewne niezbędne w tej pracy predyspozycje i cechy. Ostatnimi czasy do pracy w tym charakterze wyjeżdża coraz więcej młodych ludzi.

Praca jako opiekunka osób starszych – czy sprawdzisz się w tym zawodzie?

Zasadniczo każdy może sprawdzić się w zawodzie opiekuna bez względu na posiadane wykształcenie, doświadczenie czy znajomość języka obcego.

Jeśli chodzi o wykształcenie, to nie ma obowiązku posiadania określonego czy ukończenia konkretnych szkół. Oczywiście mile widziane są zawody medyczne (takie jak rehabilitant, pielęgniarka, opiekun medyczny, fizjoterapeuta czy ratownik medyczny) – nie jest to jednak konieczne, gdyż zakres zadań opiekuna nie obejmuje wykonywania jakichkolwiek zabiegów medycznych i czynności pielęgniarskich.

Znajomość języka niemieckiego nie jest w ogóle konieczna. Oczywiście praca tego wymaga – poziom znajomości języka zależy od danego kontraktu – czasem wymagana jest znajomość biegła, a czasem tylko komunikatywna. Umiejętność porozumienia się jest niezbędna do świadczenia usług opiekuńczych. Jednak do pracy można zgłosić się nawet bez umiejętności językowych, gdyż Promedica24, lider zatrudniający na rynku opiekuńczym, oferuje kursy językowe na różnym poziomie zaawansowania, także dla zupełnie początkujących.

Ważna jest także sprawność fizyczna, gdyż opiekunka seniora często musi wykonywać czynności, które wymagają wysiłku fizycznego (np. podnoszenie podopiecznego), ale nie jest to konieczny warunek.  Czasem przydaje się też prawo jazdy (wymagane przy niektórych zleceniach).

Bardzo istotne są także predyspozycje do wykonywania tego zawodu, czyli pewne niezbędne cechy. Zalicza się do nich: sympatia do osób starszych, duża doza empatii, cierpliwość, łatwość adaptacji i nawiązywania kontaktów.

Jeśli kandydat spełnia ww. wymagania i ma te cechy, to z całą pewnością może zostać opiekunem osób starszych, niezależnie od wieku.

Praca w Niemczech jako remedium na kryzys

W dobie pandemii wiele firm upada lub pracodawcy stają się niewypłacalni, więc zwalniają pracowników. Wiele osób pozostaje bez pracy i możliwości zarabiania, a więc martwi się o byt. Rozwiązaniem tej sytuacji może być podjęcie pracy w charakterze opiekunki seniorów. Firmy pośredniczące w ich zatrudnianiu nadal oferują atrakcyjne warunki zatrudnienia, a pracy jest nawet więcej niż wcześniej z uwagi na konieczność izolowania seniorów. Osoby starsze, które zostają w domu tym bardziej potrzebują wsparcia opiekuna.

Praca jako opiekunka osób starszych za granicą jest bardzo atrakcyjna pod względem finansowym. W Promedica24 opiekun może zarobić nawet 9 400 zł za 45-dniowy kontrakt pod warunkiem dobrej znajomości języka niemieckiego. W kraju opiekunka nie ma możliwości zarobienia aż tyle w tak krótkim czasie. Oprócz tego ma zapewniony nocleg i wyżywienie na miejscu, a także transport w obie strony, ubezpieczenie i wsparcie opiekuna kontraktu.

Atrakcyjnych ofert dla opiekunek seniorów można szukać na stronie: https://promedica24.com.pl/oferty-pracy/praca-w-niemczech/. Znaleźć tam można bardzo ciekawe propozycje pracy dla opiekunek osób starszych. Praca w Niemczech jest przede wszystkim atrakcyjna pod względem finansowym.

A co z bezpieczeństwem pracy jako opiekunka osób starszych?

Wiele osób ma obawy o bezpieczeństwo podczas świadczenia pracy za granicą w czasach pandemii i boi się wyjechać. Niesłusznie. Promedica24 zapewnia, że stosuje się do ogólnych zasad higieny oraz zaleceń przekazywanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, WHO oraz polskie organizacje rządowe. W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wdrożone zostały specjalne procedury mające zminimalizować ryzyko zarażenia koronawirusem w trakcie świadczenia usług opieki, jak i samej podróży. Promedica24 to lider wśród firm świadczących usługi opiekuńcze, z którym osoby podejmujące pracę mogą czuć się bezpiecznie.

Środki bezpieczeństwa są zachowane na wszystkich etapach. Rekrutacja odbywa się w sterylnym biurze lub zawsze gdy to możliwe przez telefon. Szkolenia dla opiekunek i kursy językowe są przeprowadzane online. Podczas transportu zachowane są wszelkie niezbędne zasady – busy są odkażane, zapewnione są rękawiczki i płyny do dezynfekcji, każdy z podróżnych ma mierzoną temperaturę. W busie może podróżować określona, mniejsza niż wcześniej liczba osób.

Praca opiekunki nie wymaga kontaktu z wieloma osobami – często tylko z podopiecznym lub jego rodziną. Nie ma tu zatem konieczności przebywania z większą grupą ludzi jak np. w przypadku pracy w zakładzie. Miejsce świadczenia pracy, czyli dom podopiecznego nie jest niebezpieczny, gdyż w czasie izolacji przebywa w nim czy przychodzi w odwiedziny mało osób.

Weź udział w dyskusji:
Opieka nad seniorem zawodem tylko dla starszych kobiet? Niekoniecznie! Zobacz czy sprawdzisz się jako opiekunka
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl