MIKROBIOM - CO TO JEST I JAKI JEST JEGO ZWIĄZEK Z WRAŻLIWOŚCIĄ SKÓRY

W organizmie człowieka skóra pełni funkcję ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Ta "bariera" naszego ciała jest wspierana przez swój mikrobiom zawierający w sobie drobnoustroje, takie jak bakterie, roztocza, wirusy itd. Zatem dlaczego mikrobiom jest tak ważny? Jak jego kondycja wpływa na naszą skórę? Jak powinniśmy prawidłowo dbać o mikrobiom? Odpowiedzi na te pytania zwiększą naszą świadomość pod względem prawidłowej pielęgnacji skóry, aby zapobiec różnym dolegliwościom, w tym zdrowotnym.

Dlaczego mikrobiom każdego z nas jest inny?

W zależności od naszego trybu życia, czyli tego, jak się odżywiamy, jakie nosimy ubrania, jakich kosmetyków do pielęgnacji używamy, a nawet czy posiadamy zwierzęta lub nie – mikrobiom każdego z nas będzie inny. Ciekawym faktem wydaje się również to, że nasz mikrobiom jest zróżnicowany w zależności od części ciała. Niektóre partie są bardziej zasiedlone przez drobnoustroje, np. pępek, gdzie znajdują się najbardziej unikatowe gatunki.

Jaki wpływ ma mikrobiom na naszą skórę?

Skóra – jak zostało wcześniej wspomniane – tworzy w naszym organizmie barierę pomiędzy światem wewnętrznym a zewnętrznym. Dlatego jest ona w pierwszej kolejności narażona na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W związku z tym mikrobiom na naszej skórze wspomaga ochronę m.in. przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza czy stresem. Konieczne jest zatem utrzymanie równowagi mikrobiomu – np. poprzez dostarczanie organizmowi prebiotyków bogatych w niezbędne wartości odżywcze.

Mikrobiom, a zdrowie człowieka?

Czynniki wewnętrzne i zewnętrzne mogą zaburzać prawidłową stymulację mikrobiomu. Można to zaobserwować m.in. w przebiegu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, trądziku różowatego i łojotokowego zapalenia skóry. Te schorzenia najczęściej dotyczą suchej i wrażliwej. Dlatego też jej mikrobiom najczęściej ulega zaburzeniom. Oznacza to, że nie pełni ona prawidłowo funkcji ochronnej przed szkodliwymi czynnikami środowiskowymi. Stany zapalne są powodowane przez niekorzystne bakterie odpowiedzialne za rozkład lipidów na naszej skórze. Dlatego ważne jest wspomaganie mikrobiomu, który uniemożliwia wzmożoną kolonizację złych bakterii na naszej skórze.

Co jeszcze osłabia nasz mikrobiom?

Zanieczyszczenia, z którymi ma styczność nasza wrażliwa skóra w ciągu dnia, przyczyniają się do osłabienia mikrobiomu. Dlatego też powinniśmy codziennie rano i wieczorem stosować odpowiednią pielęgnację twarzy. Do zaburzenia mikrobiomu przyczyniają się takie zanieczyszczenia atmosferyczne, m.in:

– smog – nierzadko przyczynia się do reakcji alergicznych, powstawania trądziku, pokrzywki lub egzemy. Zaburza pigmentację skóry i przyspiesza proces starzenia się skóry;

– ozon – w kontakcie ze skórą utlenia sebum i lipidy, zmniejszając przy tym endogenne mechanizmy obronne przeciwutleniaczy, prowadząc do uszkodzenia bariery skóry i tworząc stany zapalne;

– pył zawieszony – osadza się w porach skóry, powodując stany zapalne;

– PM 2,5 – jeden z najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń atmosferycznych dla zdrowia człowieka. Osadza się w skórze i głęboko w nią wnika.

Jaki jest związek mikrobiomu z wrażliwością naszej skóry?

Zaburzenie mikrobiomu wynika z nadwrażliwości naszej skóry. Cera wrażliwa jest najczęściej skłonna do podrażnień wówczas, gdy mikrobiom powinien działać kojąco na stany zapalne. Jeżeli skóra napina się, piecze lub swędzi – najprawdopodobniej mamy do czynienia z wrażliwą i reaktywną skórą.

Aby załagodzić objawy wrażliwości, powinniśmy przywrócić pełne spektrum bakterii korzystnie wpływających na naszą skórę. W celu prawidłowej stymulacji mikrobiomu warto stosować pielęgnację prebiotyczną. Działa ona jak zdrowe źródło pożywienia dla bakterii znajdujących się na naszej skórze, co korzystnie wpływa na jej wygląd.

Pielęgnacja prebiotyczna musi oddziaływać na wszystkie partie skóry, by zwiększyć nawilżenie i zapewnić warunki promujące zróżnicowanie drobnoustrojów. Przywrócenie pełnego mikrobiomu może łagodzić stany zapalne wynikające z nadwrażliwości skóry. Dlatego też prebiotyki powinny naprawiać warstwę lipidową skóry oraz odbudowywać drugą barierę, jaką jest mikrobiom.

Jak pielęgnować nasz mikrobiom?

Jak dbać o nasz mikrobiom? Przede wszystkim powinniśmy:

  • unikać stosowania nieodpowiednich środków do mycia, zwłaszcza tych, które zawierają w sobie alkohol i inne silne substancje antybakteryjne;
  •  nie narażać skóry na działanie szkodliwych promieni UV;
  • w miarę możliwości unikać przebywania w zanieczyszczonych miejscach;
  • regularnie wietrzyć pomieszczenia, o ile powietrze na zewnątrz nie jest zbyt zanieczyszczone.

Jednak najważniejszym elementem potrzebnym w stymulacji mikrobiomu jest sukcesywna pielęgnacja twarzy – rano i wieczorem. Powinniśmy stosować produkty kosmetyczne bez konserwantów czy barwników. Najważniejszym etapem codziennej pielęgnacji jest nawilżanie skóry. Nasz mikrobiom potrzebuje kremów bogatych w prebiotyki, które mają pozytywny wpływ na barierę ochronną skóry. W tym przypadku warto sięgnąć po kosmetyki dedykowane skórze suchej i wrażliwej, np. La Roche-Posay Toleriane Sensitive Riche lub La Roche-Posay Toleriane Sensitive Krem. Oba produkty zapobiegają powstawania zaskórników. Są pozbawione alkoholu oraz substancji zapachowych, dzięki czemu skóra nie będzie narażona na reakcje alergiczne. Ponadto, dzięki glicerynie zawartej w omawianych kremach, twarz jest odpowiednio nawilżona. W ich składzie znajdziemy również prebiotyki, które regenerują i wzmacniają barierę ochronną skóry. Ich regularne stosowanie sprawia, że znika uczucie ściągnięcia czy swędzenia – zamiast tego skóra jest ukojona, a wszelkie podrażnienia i związane z tym zaczerwienienia zostają wyraźnie złagodzone. Kremy te mogą być stosowane w codziennej pielęgnacji skóry dziecka, w tym także niemowląt.