"To nie jest zawód dla kobiet" - słyszysz. Udowodnij, że to nieprawda

Z roku na rok wzrasta liczba kobiet pracujących w branży IT. O ile w tym sektorze już przestaje to dziwić, w budowlance paniom nadal może być ciężko. A co, jeśli właśnie ta praca byłaby spełnieniem twoich marzeń? Czas zawalczyć o siebie.

Branże i zawody zdominowane przez mężczyzn są szczególnie narażone na utrwalanie męskich stereotypów, które tym bardziej utrudniają kobietom osiągnięcie sukcesu. Chociaż z roku na rok panie pracujące w tradycyjnie męskich zawodach budzą coraz mniejsze zdziwienie, nadal w wielu miejscach muszą udowadniać, że potrafią coś zrobić nie gorzej niż mężczyźni. Jednak formalnie nie ma żadnych przeszkód, żeby kobieta została żołnierzem, kierowcą czy piekarzem. Podobnie jak mężczyzna nauczycielem w przedszkolu czy pielęgniarzem.

Historia kobiet w IT

Weźmy na przykład informatykę i programowanie. We wczesnych latach rozwoju branży programowanie komputerowe było traktowane na równi z pracą sekretarską, co oznaczało, że ??programistami były zazwyczaj kobiety. W miarę jak dziedzina ta stawała się coraz bardziej złożona, wymagająca lepiej wykwalifikowanych i lepiej płatnych pracowników, informatyka została przypisana mężczyznom, jakoby dla kobiet była zbyt skomplikowana. Rezultatem jest dzisiejszy zdominowany przez mężczyzn przemysł technologiczny.

 Nic więc dziwnego, że wiele kobiet, które chciałyby spróbować swoich sił w świecie „męskich” zawodów, po prostu odpuszcza. A to zdecydowany błąd! Szczególnie jeśli zawód miałby być związany z pasją. Przykładowo: właścicielka sklepu z autorską biżuterią najprawdopodobniej poprosi o wykonanie strony internetowej programistkę. Ma to swoje wytłumaczenie – dwóm kobietom zapewne łatwiej będzie się porozumieć w temacie biżuterii i form jej przedstawienia w sieci.

Jak znaleźć pracę w typowo męskim zawodzie?  

W przypadku niektórych branż ścieżka edukacyjna jest jasno określona i nie da się jej obejść ani skrócić. Żeby zostać lekarzem czy prawnikiem, trzeba skończyć studia i spełnić różne wymagania. Płeć nie odgrywa tu żadnej roli. Jednak do wielu innych zawodów można dość różnymi drogami. Żeby trzymać się tych typowo męskich, weźmy pod uwagę dobrze opłacanych pracowników fizycznych, np. stolarzy, elektryków, hydraulików, spawaczy, pracowników robót wykończeniowych, mechaników i innych. Żeby wejść do takiego zawodu, można skończyć szkołę, kurs, szkolenie, odbyć staż lub nauczyć się fachu pod okiem kogoś doświadczonego, np. członka rodziny. Nabycie umiejętności mogło być też „skutkiem ubocznym” samodzielnie wyremontowanego domu lub rozwijania swojego hobby. Również przez kobiety, które mogą nawet nie być świadome, że mają fach w ręku.

Zintegrowany System Kwalifikacji (ZSK) powstał m.in. z myślą o takich osobach. Dzięki temu rozwiązaniu można udokumentować swoje umiejętności w procesie walidacji. Walidacja polega na sprawdzeniu, czy osoba starająca się o nadanie danej kwalifikacji posiada wymaganą wiedzę i umiejętności. Uzyskanie certyfikatu to dla pracodawcy wiarygodny dowód na to, że kandydat do pracy faktycznie wie i umie to, czego się od niego oczekuje.

Jakie kompetencje możesz udowodnić?

Interesujesz się stolarką? Fantastycznie! ZSK oferuje ci kwalifikację o nazwie „Montowanie stolarki budowlanej”. Co trzeba umieć, żeby zdobyć certyfikat? Oprócz ogólnej wiedzy na temat stolarki budowlanej, trzeba przede wszystkim umieć  montować  różnego rodzaju okna i drzwi, korzystając z  najnowocześniejszych technologii. Możliwości zatrudnienia po uzyskaniu tej kwalifikacji są naprawdę szerokie.

Nie czujesz stolarki? To może zainteresuje cię branża IT ? Pomyśl np. o odzyskiwaniu danych z dysków twardych HDD. Osoba z tym certyfikatem potrafi zdiagnozować uszkodzenie i, wykorzystując specjalistyczne narzędzia, skutecznie odzyskać dane. Co potem możesz robić? Więcej niż się wydaje! Prowadzić własną działalność lub pracować na stanowisku specjalisty z zakresu odzyskiwania danych. Możesz też poszerzać swoje kompetencje, żeby w przyszłości móc zostać np. pracownikiem helpdesk, administratorem IT, serwisantem, technikiem laboratoriów IT, a nawet funkcjonariuszem organów ścigania i służb bezpieczeństwa.

W ZSK znajduje się także inna ciekawa kwalifikacja – tworzenie witryn internetowych. Taki zawód ma dwie kluczowe zalety: zapotrzebowanie na strony będzie stale rosło, bo dziś ten, kto nie ma www, praktycznie nie istnieje. Drugi plus to możliwość pracy zdalnej. Zarobki w tej branży są też niczego sobie. To jak? Spróbujesz?

Szalony pomysł dla odważnych kobiet

W bazie ZSK możemy znaleźć więcej ciekawych kwalifikacji, na przykład „Naprawa, konserwacja i modernizacja rowerów”. Dlaczego nie? Jeśli jeździsz na rowerze i potrafisz przy nim nie tylko napompować koła. Osoba posiadająca tę kwalifikację może zajmować się serwisowaniem rowerów w ramach własnej działalności gospodarczej lub znaleźć zatrudnienie na stanowisku mechanika rowerowego, sprzedawcy w sklepie rowerowym, pracownika montowni rowerów, przedstawiciela handlowego lub doradcy technicznego w przedsiębiorstwie zajmującym się dystrybucją rowerów lub ich komponentów, serwisanta w wypożyczalni rowerów bądź w przedsiębiorstwie obsługującym rowery publiczne, czy też mechanika w drużynie kolarskiej. Całkiem szeroka perspektywa, prawda?

Jesteś ciekawa, jakie inne kompetencje możesz uzyskać? Wejdź na stronę kwalifikacje.edu.pl i znajdź coś dla siebie. Nigdy nie jest za późno na przebranżowienie się.

embed